Text Size
image image image image image
Ingres bp. Jana Piotrowskiego - ważne informacje
Piąta rocznica przyjęcia sakry przez bpa Andrzeja Jeża
Diecezja żegna bpa J. Piotrowskiego
Wręczono medale „Dei Regno Servire”
Tłumy pielgrzymów u bł. Karoliny VIDEO
W sobotę, 29 listopada o godz. 11.00 odbędzie się ingres czyli uroczyste wejście do Bazyliki Katedralnej w Kielcach nowego biskupa diecezjalnego Jana Piotrowskiego.
W najbliższy piątek, 28 listopada br. przypada piąta rocznica przyjęcia sakry biskupiej przez ordynariusza diecezji tarnowskiej bpa Andrzeja Jeża. W rocznicę konsekracji o godz. 18.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w Bazylice Katedralnej w Tarnowie.
W niedzielę, 23 listopada w bazylice katedralnej w Tarnowie została odprawiona Msza św., podczas której dziękowano za posługę biskupa Jana Piotrowskiego. Dotychczasowy biskup pomocniczy za kilka dni przejmie obowiązki biskupa diecezjalnego w Kielcach.
Biskup tarnowski Andrzej Jeż wręczył 29 medali „Dei Regno Servire”. Uroczystość odbyła się w niedzielę, 23 listopada w bazylice katedralnej w Tarnowie.
Mimo deszczu i zimna ok. 7 tys. osób z całej Polski wzięło udział w Drodze Krzyżowej w Wał - Rudzie, szlakiem męczeństwa bł. Karoliny - dziewicy i męczennicy. 18 listopada minęła setna rocznica Jej śmierci w lesie w Wał - Rudzie z rąk rosyjskiego żołnierza, kiedy broniła swojej kobiecej godności.

1 proc. dla Caritas VIDEO

 

logo caritas_ok"1 proc. Twojego podatku to 100 proc. serca” – takie hasło od wielu lat towarzyszy kampanii Caritas Diecezji Tarnowskiej, która prosi o 1 proc. podatku. Na ulotkach i plakatach promujących akcję jest zdjęcie jednej z podopiecznych Caritas – Joasi z Ropy, która jest po czterech wylewach. Jej i tysiącom innych chorych można pomóc przekazując 1 proc. podatku dla tarnowskiej Caritas. Rok temu organizacja dostała od podatników prawie 1 mln zł.

 „Nawet jeżeli jeden procent to kilka złotych, warto je przekazać. Najczęściej dostajemy właśnie takie wpłaty.  Dzięki tym pieniądzom będziemy nadal mogli wspierać chorych w naszych placówkach oraz osoby indywidualne, którym pomagamy kupić drogie leki, protezy, aparaty słuchowe czy wózki. Chorzy liczą też na dofinansowanie rehabilitacji. Pomagamy też częściowo sfinansować kosztowne operacje chorych dzieci” - mówi ks. Ryszard Podstołowicz, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Uzyskane z 1 proc. fundusze zostaną przeznaczone na opiekę nad chorymi w Hospicjum w Dąbrowie Tarnowskiej i działalność tamtejszego Domu Pomocy Społecznej oraz doposażenie bazy rehabilitacyjnej w Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Jadownikach Mokrych. Jeszcze większego dofinansowania będzie teraz potrzebował Dom dla Bezdomnych Mężczyzn. Na pomoc liczą też podopieczni świetlic profilaktyczno-opiekuńczych LUMEN oraz Stacji Opieki Caritas. Pieniądze pomogą również w prowadzeniu Domu Emerytów – Placówki Pielęgnacyjno-Opiekuńczej w Tarnowie oraz Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Grybowie.

Aż 98,82 proc. zebranych pieniędzy trafia do potrzebujących. Reszta, czyli zaledwie 1,18 proc. to wydatki na obsługę całej działalności.

1ppSam sposób przekazania 1 proc. jest taki sam, jak w roku ubiegłym. Na zeznaniu podatkowym PIT w rubryce „Wniosek o przekazanie 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)” należy wpisać: nr KRS Caritas (0000211791) oraz deklarowaną kwotę (równowartość 1 proc. należnego podatku).

Z Caritas można też zbierać pieniądze dla osób chorych z rodziny czy znajomych. W odpowiedniej rubryce zeznania podatkowego trzeba wpisać imię i nazwisko osoby chorej lub niepełnosprawnej oraz nazwę parafii. W tej sprawie należy skontaktować się z Caritas.

W kościołach dostępne są już ulotki akcji 1 proc. dla Caritas. Na kilku stronach organizacja informuje zwłaszcza o tym jak pomaga starszym i obłożnie chorym.

Informacje związane z procedurą przekazania 1 proc. podatku są też na stronie www.tarnow.caritas.pl Pomocą może służyć darmowy program do wypełniania zeznań z wpisaną adnotacją o przekazaniu 1 proc. na Caritas Diecezji Tarnowskiej i możliwością wybrania szczegółowego celu. Link do pobrania programu znajduje się na stronie www Caritas oraz stronach instytucji diecezjalnych i parafii naszej diecezji.

eb/Diecezjalny Serwis Informacyjny 

Zobacz VIDEO

 

http://www.timeto.pl/telewizja/video/oddaj-1-procent-podatku-i-pomoz-potrzebujacym

lectio
studiumManager File Suffix

Peregrynacja

„Jego miłosierdzie z pokolenia na pokolenie” (Łk 1,50)

DEKANAT MIELEC – POŁUDNIE
17 XI - Książnice
18 XI - Kiełków
19 XI - Łączki Brzeskie
20 XI - Przecław
21 XI - Dobrynin
22 XI - Szpital w Mielcu
23 XI - Mielec – Rzochów
24 XI - Trześń
25 XI - Mielec – Trójcy Św.
26 XI - Mielec – MB Nieustannej Pomocy

Tarnowski/2014

Nad wstęgą Wisły
Obraz Miłosiernego witały parafie dekanatów szczucińskiego oraz Mielec-Północ.

Serce miał otwarte
Mija 200 lat od jego urodzin, a jego przykład ciągle jest aktualny i mocno współczesny.

Misjonarz w niebie
Do dziś pamiętam, jak opowiadał o Afryce – swojej wielkiej miłości. Tam zginął z rąk bandytów.

Zobacz na stronach Gościa Niedzielnego

okladka1 okladka3 okladka2

Bazylika
katedralna

Pan
zmartwychwstał

Krąg
biblijny

okladka4

okladka5

okladka6

Słownik

Modlitewnik

Kim jest człowiek

Zobacz na stronach Biblosu