Text Size

Rowerowa pielgrzymka na Jasną Górę

rower_trasa_dW sobotę, 16 lipca na Jasnej Górze spotkają się pielgrzymi, którzy wyruszyli z różnych zakątków kraju. Jechali  na rowerach, wspominając Jana Pawła II i dziękując za jego beatyfikację.

 – W pielgrzymce rowerowej na Jasną Górę dotrze ponad 500 osób. Są m.in. grupy z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, siedleckiej, warszawskiej, poznańskiej – wylicza koordynator ogólnopolskiej pielgrzymki ks. Jerzy Grochowski. Pielgrzymka odbywa się pod hasłem „Szukałem was – jesteśmy!” i jest dziękczynieniem za wyniesienie do chwały ołtarzy Jana Pawła II. Ks. Grochowski zwraca uwagę, że pielgrzymi na rowerach to w dużej mierze młodzi ludzie z pokolenia JP2, którzy na trasie zapoznają się z fragmentami nauczania Jana Pawła II.

Karol Wojtyła jako młody ksiądz nie umiał jeszcze jeździć na rowerze. – Ale miał środowisko – podkreśla kard. Stanisław Dziwisz. I to dla nich uczył się jazdy na rowerze, by wspólnie pielgrzymować.

 

>>> Posłuchaj kard. Stanisława Dziwisza


Jazdy na rowerze uczył przyszłego papieża Jerzy Ciesielski, dziś Sługa Boży. We wrześniu 1956 r. ks. Karol Wojtyła z grupą młodych ludzi, m.in. Stanisławem Rybickim i Jerzym Janikiem, wybrali się na rowerową eskapadę na Dolny Śląsk. Wyprawa trwała pięć dni, a dziś upamiętnia ją Dolnośląski Rowerowy Szlak Papieski. Trasa liczy około 250 km i znaczy ją trzysta tabliczek.

W 2003 r. Jan Paweł II otrzymał Kolarską Odznakę Pielgrzyma w stopniu najwyższym – „Chrześcijański Pielgrzym Świata”. Jest to odznaka ustanowiona przez PTTK w porozumieniu z Episkopatem Polski. Jej zdobywanie wymaga, aby podczas wędrówek rowerowych poznawać obiekty kultu religii chrześcijańskiej, zarówno dowolnie wybrane, jak i uznane w regulaminie odznaki za obowiązkowe.

VI Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rowerowej na Jasną Górę patronuje Rada Episkopatu ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

Biuro Prasowe KEP

Wiadomości

Grafika Dobry Wieczór z...

Stowarzyszenie Akademickie Tratwa serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Dobry Wieczór z...", które odbędzie się 17 grudnia 2014 w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej o godz....
Więcej…
Grafika Sesja „Uwielbienie Uwalnia Serce"

Ruszyły zapisy na ogólnopolską sesję pt. „Uwielbienie Uwalnia Serce". Jej gościem będzie Maria Vadia ze Stanów Zjednoczonych, znana charyzmatyczna ewangelizatorka.
Więcej…
Grafika Kolejne konwersatorium w Nowym Sączu

Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży "Kana" w Nowym Sączu oraz Wydział Teologiczny, Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II serdecznie zapraszają do udziału w kolejnym...
Więcej…
Grafika Reko_Narto_Lekcje 2015

Ruszają zapisy na wyjątkowe rekolekcje... na stoku! KSM DT zaprasza do Gliczarowa Górnego na Reko_Narto_Lekcje 2015.
Więcej…
Grafika “Akcja Pocztówka”

Zarząd Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Tarnowskiej zaprasza do wzięcia udziału w akcji „Kartka Bożonarodzeniowa 2014”.
Więcej…
Grafika Misyjny Jarmark z Aniołami

W trzecią niedzielę Adwentu, przy bazylice Matki Bożej Tuchowskiej, odbył się VIII Misyjny Jarmark z Aniołami zorganizowany przez Redemptorystowskie Stowarzyszenie Przyjaciół Misji.
Więcej…
Grafika Rio w Tarnowie

Ostatnie w tym roku Diecezjalne Spotkanie Młodych odbędzie się w Tarnowie. Czuwanie odbywa się w ramach duchowych przygotowań do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.
Więcej…
Grafika Maksymilian z Karoliną

Do kościoła w Zabawie uroczyście wprowadzono relikwie św. Maksymiliana.
Więcej…
Grafika Nowi lektorzy w dekanacie bocheńskim

9 grudnia w Bazylice św. Mikołaja w Bochni, 70 chłopców po ukończeniu kursu podjęło posługę lektora. Do tej posługi pobłogosławił ich dziekan – ks. infułat Zdzisław Sadko.
Więcej…
Grafika Ks. prof. Dariusz Oko w Bochni

„Ideologia gender – od tolerancji do totalitaryzmu”- to temat wykładu ks. prof. Dariusza Oko. Odbędzie się on w Oratorium św. Kingi (Bochnia, pl. św. Kingi 9) w dniu 11 grudnia...
Więcej…
Grafika Wigilia w Kurii Diecezjalnej w Tarnowie

Pracownicy Kurii Diecezjalnej w Tarnowie podzielili się opłatkiem i zasiedli do wspólnej wigilii. Dla biskupów, kapłanów, sióstr zakonnych i świeckich było to bardzo ważne i uroczyste...
Więcej…
Grafika Nasz wicemistrz

Ks. Wojciech Sola zajął drugie miejsce w III Międzynarodowych Mistrzostwach Szachowych Włoch Duchowieństwa (III Clericus Chess 2014).
Więcej…
Grafika Książeczka kolędowa o sakramencie radości

Czy wyznanie grzechów powszednich jest konieczne? Co zrobić, gdy usłyszałem przy konfesjonale cudze grzechy? Czy w przypadku nieotrzymania rozgrzeszenia u jednego kapłana można się udać do...
Więcej…
Grafika Rok po nominacji

Kościół tarnowski modli się za biskupa Stanisława Salaterskiego z okazji pierwszej rocznicy nominacji na biskupa pomocniczego.
Więcej…
Grafika Samorządowcy mieli swój dzień skupienia

Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu wspólnie z Kurią Diecezjalną w Tarnowie zorganizowała dzień skupienia dla samorządowców.
Więcej…
Grafika Karetka dla franciszkańskiego szpitala

MIVA Polska pomaga w tym roku w zakupie ambulansu dla szpitala we franciszkańskiej misji w Kakooge (Uganda). Wszyscy mogą przyłączyć się do tego dzieła.
Więcej…
Grafika Dwaj nowi biskupi pomocniczy dla archidiecezji katowickiej

Doświadczeni duszpasterze – księża Marek  Szkudło i Adam Wodarczyk  – zostali biskupami pomocniczymi archidiecezji katowickiej.  
Więcej…
Grafika Odpusty w Roku Życia Konsekrowanego

Penitencjaria Apostolska ogłosiła odpusty udzielone przez Ojca Świętego Franciszka z okazji Roku Życia Konsekrowanego. Można je zyskać pod zwykłymi warunkami aż do 2 lutego 2016 r.
Więcej…
Grafika Sztafeta modlitwy w klasztorach

Siostry klauzurowe zawsze wspierają modlitwą tych, którzy jej potrzebują, jednak teraz modlitwie tej nadają specjalne znaczenie i organizują ją tak, by nie było w niej przerwy. Klasztory...
Więcej…
Grafika Rok Jana Pawła II

- Polacy potrafią zjednoczyć się wokół osoby Jana Pawła II - mówi rzecznik KEP ks. Józef Kloch po przyjęciu przez Sejm uchwały o tym, że rok 2015 będzie Rokiem Jana Pawła II. 
Więcej…

W diecezji

Wigilia w Kurii Diecezjalnej w Tarnowie

Pracownicy Kurii Diecezjalnej w Tarnowie podzielili się opłatkiem i zasiedli do wspólnej wigilii. Dla biskupów, kapłanów, sióstr zakonnych i świeckich było to bardzo ważne i uroczyste spotkanie. więcej

W parafiach

Misyjny Jarmark z Aniołami

W trzecią niedzielę Adwentu, przy bazylice Matki Bożej Tuchowskiej, odbył się VIII Misyjny Jarmark z Aniołami zorganizowany przez Redemptorystowskie Stowarzyszenie Przyjaciół Misji. więcej