sobota, 11 kwiecień 2015 00:00

Statuetki Misericors- zobacz kto został wyróżniony

Napisane przez Ewa Biedroń

85 osób i instytucji otrzymało listy gratulacyjne i statuetki Misericors od Caritas Diecezji Tarnowskiej. Zostały one wręczone darczyńcom, wolontariuszom i pracownikom tej charytatywnej organizacji. Niedziela Miłosierdzia Bożego będzie świętem patronalnym Caritas. Diecezjalne obchody odbyły się w sobotę, 11 kwietnia w bazylice mniejszej w Grybowie.

„Misericors oznacza miłosierny sercem. Statuetka ma podkreślać wielkie serce, które towarzyszy wszystkim włączającym się w działalność naszej Caritas. Osoby, które wyróżniliśmy to tylko reprezentacja ludzi, którzy każdego dnia spieszą z pomocą potrzebującym. W tym gronie najwięcej jest wolontariuszy Parafialnych Oddziałów Caritas. To ludzie wielkiego serca, którzy najlepiej znają potrzeby swoich podopiecznych. Abyśmy mogli pomagać, dużym wsparciem są nasi darczyńcy. To firmy, osoby indywidualne z regionu a także z zagranicy” - mówi ks. Ryszard Podstołowcz, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej.

„Z radością pomagamy potrzebującym, bo biedy jest dużo. Dotyka ona coraz młodsze osoby, które nie mają pracy, popadły w długi. Oprócz pomocy materialnej ważne jest też dobre słowo i nadzieja, którą chcemy dać tym ludziom” - mówią wolontariuszki Caritas z Nowego Sącza.

Zdaniem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża we współczesnym świecie, uginającym się pod coraz szybszym naporem spraw i wydarzeń, bardzo potrzeba ludzi odznaczających się „wyobraźnią miłosierdzia”.

W homilii, biskup wskazywał, że skala ludzkiej biedy, zarówno moralnej jak i materialnej, stale obejmuje ogromne obszary życia, dlatego miłość miłosierna zawsze będzie konieczna.

„Nie udało się dotąd w żadnym społeczeństwie zbudować struktur, które postawiłyby skutecznie granice ludzkiemu cierpieniu, samotności, materialnemu ubóstwu. Nie udało się dotąd stworzyć idealnego społeczeństwa, w którym posługa miłości stałaby się zbędna. Zawsze będą potrzebni ludzie czyniący miłosierdzie; ludzie przypominający światu opanowanemu przez kulturę użycia o godności każdego człowieka, zwłaszcza tego, który w oczach świata wydaje się być niepotrzebny, nieproduktywny, zbędny” - powiedział kaznodzieja.

Biskup Tarnowski podziękował wszystkim pracownikom i wolontariuszom Caritas za to, że przez ich uczynki Bóg może okazywać potrzebującym łaskę swego miłosierdzia. „Niech wasze ręce będą zawsze przedłużeniem tych Bożych dłoni”- dodał bp Andrzej Jeż.

Niedziela Miłosierdzia Bożego rozpocznie w Kościele 71. Tydzień Miłosierdzia. Będzie mu towarzyszyć hasło „Caritas dla rodziny”. Obchody odbędą się w parafiach. Obok modlitwy i specjalnych nabożeństw zaplanowano m.in. loterie fantowe, z których dochód zostanie przeznaczony na wsparcie potrzebujących.

„W swojej działalności pomagamy rodzinom, zwłaszcza wielodzietnym. Potrzebujący mogą dostać żywność, wyprawki szkolne, czy dofinansowanie do remontu domu oraz zakupu leków. Dzieci korzystając z pomocy świetlic mają dobre warunki, by odrobić lekcje i rozwijać swoje pasje. Każdego roku dofinansowujemy letni i zimowy wypoczynek dzieci i młodzieży” - dodaje ks. Podstołowicz.

Na zakończenie Tygodnia Miłosierdzia, delegacja diecezjalnej Caritas pojedzie do Łagiewnik, gdzie przybędzie ogólnopolska pielgrzymka Caritas. 18 kwietnia w sanktuarium Miłosierdzia Bożego będą się modlić wolontariusze i pracownicy placówek z całej Polski.

Caritas Diecezji Tarnowskiej to kościelna organizacja charytatywna pomagająca ludziom w trudnej sytuacji m.in. rodzinom, osobom samotnym, bezdomnym i chorym. W swoich szeregach ma 4,5 tys. parafialnych wolontariuszy. W diecezji jest też 171 Szkolnych Kół Caritas, gdzie działa ok. 3 tys. dzieci i młodzieży. Tymczasem formację przeszło już ponad 4 tys. młodych ludzi, którzy opuścili szkoły. W diecezji tarnowskiej jest również jedno Przedszkolne Koło Caritas.

W sześciu ośrodkach Caritas na terenie diecezji znajduje się dziewięć specjalistycznych placówek, gdzie można liczyć na fachową pomoc. Placówki Caritas to: Hospicjum i Dom Pomocy Społecznej w Dąbrowie Tarnowskiej, Ośrodek Opiekuńczo-Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Jadownikach Mokrych, Dom dla Bezdomnych Mężczyzn w Tarnowie, Stacja Opieki Caritas w Tarnowie, Dom Emerytów – Placówka Pielęgnacyjno-Opiekuńcza w Tarnowie i Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Grybowie.

Osoby i instytucje  wyróżnione "Listem gratulacyjnym"  Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża oraz statuetkami "MISERICORS"

- Diecezjalne Święto Caritas -
- Grybów – 11.04.2015r. -

Darczyńcy Caritas Diecezji Tarnowskiej

Krzysztof ZYGMUNT - Strzeszyn – Biecz (producent baranków)

Marian JAGIELSKI - Wspólnota Pomocy - Shaub Polska - Niemcy (Freiburg)

Anna KOWAL-COMJEAN - USA

Elżbieta KAWULA

Agnieszka STRZESAK

Bronisława PTAK - Tarnów – Mościce NMP Królowej Polski

Krystyna MORAJKA  - Bochnia – Św. Pawła Ap.

Józefa DZIŻA

Alicja ZIĘBA