piątek, 22 maj 2015 00:00

Sądeckie obchody 600-lecia urodzin Jana Długosza

Napisane przez www.nowysacz.pl
Sądeckie obchody 600-lecia urodzin Jana Długosza www.nowysacz.pl

W niedzielę, 24 maja o godz. 9:30 uroczystą Mszą świętą celebrowaną przez biskupa Stanisława Salaterskiego w kościele pod wezwaniem św. Kazimierza rozpoczną się "Dni Jana Długosza" zorganizowane przez Społeczny Komitet Obchodów Roku Jana Długosza w Nowym Sączu.

W sądeckim ratuszu przedstawiono program obchodów. - To unikalne, sześciodniowe obchody, których elementem innowacyjnym będzie pierwsza w Polsce rekonstrukcja stroju Jana Długosza. Będzie to także najdłuższe krajowe wydarzenie popularyzujące Mistrza w Roku Jana Długosza – podkreślił podczas konferencji prasowej Jacek Tomasik przewodniczący Społecznego Komitetu Obchodów Roku Jana Długosza w Nowym Sączu.

- Celem przedsięwzięcia jest udział w obchodach 600-lecia urodzin Wielkiego Polaka, Mistrza Jana Długosza, realizacja uchwały Sejmu RP z 5 grudnia 2014 r. popularyzacja życia, działalności i dorobku Jana Długosza jako dyplomaty, administratora, kapłana, nauczyciela synów Kazimierza Jagiellończyka, dziejopisarza, hojnego mecenasa i fundatora, zwiększenie świadomości obywatelskiej i szerzenie wiedzy historycznej, upowszechnianie polskiego dziedzictwa kulturowego i promocja Nowego Sącza i Sądecczyzny– dodał Michał Zacłona, nauczyciel I Liceum i Gimnazjum im. Jana Długosza, zaangażowany w organizację obchodów.

Obecny na konferencji dyrektor Aleksander Rybski podkreślił, że ta inicjatywa ma zintegrować wszystkie środowiska, nie tylko społeczność szkolną. W realizację przedsięwzięcia włączyli się również : parlamentarzyści, przedstawiciele instytucji publicznych, samorządowcy, nauczyciele, rodzice i uczniowie.

Podczas obchodów zaplanowano zawody sportowe, grę miejską „Na tropach Jana Długosza”, sesję naukową „Jan Długosz – pamięć o wielkim Polaku”. Kulminacyjnym i bardzo widowiskowym będzie piątkowy (29 maja) orszak z Janem Długoszem zatytułowany „Jan Długosz w Nowym Sączu”, który przemierzy trasę z ul. Długosza, przez Planty, ul. Jagiellońską, ul. Kościuszki do Rynku.