sobota, 23 maj 2015 00:00

Święcenia diakonatu

Napisane przez Jola Frączek/Ewa Biedroń Radio RDN
Święcenia diakonatu Jola Frączek/RDN Nowy Sącz

Dwudziestu kleryków tarnowskiego seminarium przyjęło święcenia diakonatu. Uroczystości odbyły się w sobotę, 23 maja w kościele w Męcinie i Oleśnie.

Zawierzam Chrystusowi całe swoje życie – powiedział RDN Antoni Król z Parafii pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu, który przyjął święcenia diakonatu. Obok niego przed ołtarzem stanęło 11 alumnów, których wyświęcił na diakonów bp Stanisław Salaterski.

Diakoni nie kryli wzruszenia i radości, że właśnie zaczynają służbę Bogu i ludziom. „Czekałem na ten moment wiele lat” – przyznaje ks. Wojciech Cabak z Parafii św. Rocha w Nowym Sączu.

Dla mnie jest to szczególny sakrament – dodaje ks. Karol Góra z Parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie.„Chcę służyć Kościołowi. Mam nadzieję, że będą tę służbę godnie sprawował” - dodaje.

Bp Stanisław Salaterski mówi, że podstawowa posługa diakona to posługa miłości, miłosierdzia i opieka nad potrzebującymi. „Uczyli się tego w seminarium, podczas praktyk i teraz przychodzi czas ofiarowania tego ludziom, którym będą służyć” - dodaje.

W tym samym czasie bp Wiesław Lechowicz udzielił święceń diakonatu ośmiu klerykom w Oleśnie.

Uroczystość poprzedziły rekolekcje w Gosławicach, które prowadził ks. Piotr Nowak, ojciec duchowny WSD.

Diakoni będą mogli m.in. czytać Ewangelię, głosić kazania, przewodniczyć modlitwom, udzielać chrztu, błogosławić śluby, udzielać Komunii św., nosić wiatyk do chorych i przewodniczyć obrzędowi pogrzebu. Diakoni za rok zostaną wyświęceni na kapłanów.