wtorek, 25 sierpień 2015 00:00

Spotkanie z Matką

Napisane przez Ewa Biedroń/RDN
Spotkanie z Matką Foto Grzegorz Golec/RDN

Po przejściu ok. 200 km i po dziewięciu dniach drogi na Jasną Górę dotarła Piesza Pielgrzymka Tarnowska. Była ona poświęcona przygotowaniom do Światowych Dni Młodzieży. Na szlak wybrało się ok. 7 tys. 200 osób.

W strugach deszczu, ale ze łzami wzruszenia w oczach, pielgrzymi klękali przed tronem Matki Bożej Częstochowskiej. „Ładujemy duchowe akumulatory. Jesteśmy szczęśliwi, umocniła się nasza wiara, poznaliśmy wspaniałych ludzi. Modlimy się, by Matka Boża wysłuchała naszych próśb” – opowiadają pielgrzymi.

Zanosimy Matce Bożej wielką modlitwę i formację naszego serca – powiedział RDN ks. Zbigniew Szostak, dyrektor pielgrzymki.

„Mam nadzieję, że wiele osób pielgrzymka umocniła i odnowiła, a dla niektórych sprawiła, że ich serce odzyskało godność. Jest piękne i czyste” – dodaje.

Widocznymi symbolami podczas wejścia i na Mszy św. o 17.00 były symbole ŚDM m.in. znaki z poprzednich spotkań, krzyże, flagi, hymny.

Na pielgrzymce byli animatorzy i wolontariusze, którzy zachęcali do udziału w Światowych Dniach Młodzieży. Każda z grup niosła kopie krzyża ŚDM. Ks. Artur Ważny głosząc rekolekcje na szlaku przypominał nauczanie papieży z poprzednich spotkań.

Od Jasnogórskiej Królowej Polski, Matki Pocieszenia otrzymujemy ładunek nadziei – mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż na zakończenie Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę. Biskup zachęcał pątników, by byli w dzisiejszym świecie zaczynem dobrej przemiany, świadkami Chrystusa, ludźmi o sercach zakochanych w Bogu.

Biskup Tarnowski podkreślił w homilii, że pątnicy dotarli do źródła nadziei, aby się umocnić na dalszą drogę ziemskiego pielgrzymowania.

„Dla tej chwili, dla tego spotkania warto było się trudzić i znosić wszelkie niedogodności ciągłego bycia w drodze. Dziecko, gdy tęskni za ukochaną matką, jest w stanie przebyć bardzo długą drogę, aby chociaż przez chwilę być znowu blisko niej. Bowiem spotkanie z matką, zarówno tą ziemską jak i Niebieską, pokrzepia, podnosi na duchu, leczy z osamotnienia, z głodu szczerej i bezinteresownej miłości” -powiedział.

Bp Jeż mówiąc o świecie pełnym krzyku, bylejakości i karykatur prawdziwego piękna, gdzie panuje tyle zła i mroku, prosił pątników o świadectwo na szlaku i w swoich parafiach, które potrzebują świadectwa ludzi o sercach szczerze poświęconych Bogu.

Nawiązując do hasła pielgrzymki „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”, biskup podkreślił, że czyste serce to najcenniejszy skarb ludzkiego wnętrza. Dodał też, że czystość jest współcześnie jedną z najbardziej poniżanych cnót. „W świadomości pokutują nieraz zakorzenione mocno uproszczenia, a wręcz wypaczone schematy na jej temat. Często sporządza się jej karykatury, aby ośmieszyć ją i poniżyć. Jest to skądinąd zrozumiałe, gdyż człowiek często odrzuca to, do czego sam nie dorasta i ma w pogardzie wartości, które są dla niego wyrzutem sumienia” – dodał.

Mówiąc o wielu współczesnych trudnościach, biskup apelował, by zachować czyste serce, wolne od grzechu, w którym zawsze będzie miejsce dla Boga.

Mszę św. koncelebrował także bp Stanisław Salaterski i licznie zgromadzeni kapłani.

O. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry witając pątników powiedział, że są oni świadkami wiary i bohaterami XXI wieku, którzy mieli odwagę wyruszyć na pielgrzymkę.

Przez dziewięć dni do Częstochowy szło ok. 7 tys. 200 osób. W pielgrzymce uczestniczyło 173 księży, 12 neoprezbiterów, 13 diakonów, 87 kleryków i 40 zakonnic. O zdrowie pątników troszczyło się 9 lekarzy, 105 pielęgniarek, 6 ratowników i 29 osób z pomocy medycznej. Najmłodszy pielgrzym miał 5 miesięcy, a najstarszy 84 lata. Ani jednej pielgrzymi nie opuściło 19 osób.

W pielgrzymce szli także przedstawiciele innych krajów m.in. USA, Anglii, Chorwacji, Włoch, Słowacji, Brazylii, Bośni i Hercegowiny, a także Meksyku, Kolumbii, Serbii i Słowenii.

Ostatnio zmieniany wtorek, 25 sierpień 2015 18:08