wtorek, 13 październik 2015 00:00

Misyjny marsz przeszedł ulicami miasta

Napisane przez Ewa Biedroń

Misyjny, kolorowy marsz w intencji pokoju i prześladowanych chrześcijan przeszedł 18 października ulicami Tarnowa. Tak obchodzona była w Tarnowie Niedziela Misyjna.

Marsz przeszedł przez centrum miasta spod kościoła księży misjonarzy do katedry.

„Jest on dziękczynieniem za uwolnienie ks. Mateusza Dziedzica, który rok temu został uprowadzony przez rebeliantów w Republice Środkowoafrykańskiej. Modliliśmy się też, by wiara i miłość zwyciężyły przemoc, beznadzieję i niewiarę, próbujące zdominować nasze codzienne życie” - mówi ks. Piotr Boraca z Wydziału Misyjnego w tarnowskiej kurii.

W drogę wyruszyła młodzież w misyjnych strojach oraz dzieci z ognisk Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci i Kolędnicy Misyjni. „Byliśmy rok temu i jesteśmy teraz. Łączymy się duchowo z misjonarzami, których podziwiany za to co robią” - mówi jedna z uczestniczek.

W marszu szli mieszkańcy Tarnowa i okolic, a także kapłani, siostry zakonne, klerycy a nawet kapłan z dalekich Chin. Na początku niesiono krzyż, były kolorowe baloniki i piosenki misyjne.

Marsz zakończył się Eucharystią w katedrze pod przewodnictwem biskupa Stanisława Salaterskiego. Podczas liturgii, biskup wręczył krzyże misyjne nowym animatorom, którzy angażują się w działalność misyjną.

Tymczasem w czasie Tygodnia Misyjnego w tarnowskich parafiach odbędą się projekcje filmów połączone ze spotkaniami z misjonarzami. Jeden z nich jest poświęcony męczennikowi ks. Janowi Czubie. Film ten trafił do wszystkich parafii w Polsce, razem z innymi materiałami poświęconymi Niedzieli Misyjnej.

Tydzień Misyjny zakończy diecezjalne spotkanie dla Róż Żywego Różańca, które odbędzie się w Mielcu w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w dniu 24 października. Spotkanie rozpocznie się Eucharystią o godz. 10.00 pod przewodnictwem bpa Stanisława Salaterskiego.

Aktualnie w Afryce, Ameryce Południowej i Azji pracuje 48 tarnowskich misjonarzy. To kapłani i osoby świeckie. Ponadto z diecezji tarnowskiej wywodzi się ok. 250 zakonników i sióstr zakonnych, którzy głoszą Ewangelię na całym świecie.

Ostatnio zmieniany niedziela, 18 październik 2015 16:49