niedziela, 01 maj 2016 00:00

Symbole ŚDM przybyły do diecezji tarnowskiej - VIDEO

Napisane przez Ewa Biedroń
Symbole ŚDM przybyły do diecezji tarnowskiej - VIDEO Foto Kuba Węgrzyn/RDN Nowy Sącz

W Limanowej uroczyście powitano Krzyż ŚDM oraz Ikonę Salus Populi Romani. Peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży potrwa w diecezji tarnowskiej do 13 maja. Krzyż i ikona odwiedzą kościoły, ale także więzienia, DPS, szkoły i szpitale. Będą nawet płynąć z flisakami tratwą po Dunajcu.

- Jako okręg limanowski dostąpiliśmy zaszczytu powitania tych symboli jako pierwsi w naszej diecezji, właśnie w Limanowej - cieszy się Alicja Majda, koordynator ds. logistyki Biura ŚDM Limanowa.

Symbole przywiozła delegacja diecezji z Gniezna. Uroczyście powitano je na rynku. Później rozpoczęła się Msza św. w limanowskiej bazylice pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.

- To był wzruszający widok, kiedy widzieliśmy jak wierni archidiecezji gnieźnieńskiej żegnali symbole. Teraz my możemy się przy nich modlić i zawierzyć Bogu. Poczujcie to - mówi Angelika Biernat, która była w delegacji diecezji tarnowskiej, która przywiozła symbole ŚDM do Limanowej.

W powitaniu symboli uczestniczyli m.in. młodzi, mieszkańcy Limanowej, kapłani, parlamentarzyści, samorządowcy i motocykliści.

Znaki ŚDM przybyły do diecezji tarnowskiej w drodze do Krakowa - mówił kustosz sanktuarium ks. Wiesław Piotrowski. Jak podkreślił dla miasta i parafii to szczególne wyróżnienie, że peregrynacja rozpoczyna się w limanowskim sanktuarium przed cudowną figurą Matki Bożej Bolesnej, którą 50 lat temu koronował metropolita krakowski abp Karol Wojtyła.

- Jest to dla nas ogromny zaszczyt, że w roku jubileuszowym możemy w duchowy sposób spotkać się z Janem Pawłem II, który rozpoczął ŚDM, gromadząc wokół Chrystusa i Matki Bożej młodych z całego świata. Dziś przy tych znakach chcemy się przygotować na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Chcemy iść za Maryją i wraz z Nią do Chrystusa - dodał.

W homilii bp Andrzej Jeż prosił młodych, by przyjęli krzyż z miłością. - Ten Krzyż zostaje Wam dziś przekazany, abyście nieśli go innym ludziom, zwłaszcza swoim rówieśnikom, którzy żyją z dala od Chrystusa - abyście im głosili, że warto żyć dla miłości, tej wielkiej i pięknej miłości, której uczy Chrystus - podkreślił.

Bp Jeż prosił, by młodzi przyjęli też Maryję jako przewodniczkę swojego życia. - Ponieście Jej matczyną miłość przez drugi znak Światowych Dni Młodzieży – Ikonę mówiącą o łasce ocalenia, którą Bóg tyle już razy w dziejach zsyłał przez swoją Matkę. Wszyscy zostaliśmy pod Krzyżem oddani pod opiekę Maryi. W Krzyżu i Ikonie dostrzegamy obraz Kościoła pielgrzymującego przez ziemię ku zbawieniu - mówił ordynariusz diecezji tarnowskiej.

Po Mszy było Uwielbienie poprowadzone przez ks. Artura Ważnego i o 21.00 Apel Maryjny. Uroczystości były transmitowane przez Radio RDN Małopolska i Nowy Sącz. Codziennie do 13 maja stacja będzie transmitować Apele podczas peregrynacji.

- Przybył do nas krzyż, który św. Jan Paweł II przekazał młodym w 1984 roku na zakończenie Roku Jubileuszowego. Od tego czasu przemierza on cały świat i stał się znakiem ŚDM. Był on obecny na poprzednich spotkaniach papieży z młodzieżą całego świata. Ikona jako symbol ŚDM dołączyła w 2003 - przypomina ks. Paweł Górski, odpowiedzialny w diecezji tarnowskiej za przygotowania do ŚDM.

Ks. Górski liczy, że młodzi i nie tylko, spotkają się wokół tych znaków. - Będzie to czas na refleksję, na uwielbienie Krzyża i Matki Najświętszej. Mamy nadzieję, że będzie to mobilizacja do jeszcze większego włączenia się w przygotowania i do samego udziału w ŚDM - dodaje diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Symbole ŚDM będą peregrynować po diecezji tarnowskiej do 13 maja. Spotkania modlitewne odbędą się w jedenastu okręgach duszpasterstwa młodzieży. Zakończenie peregrynacji zaplanowano w Tarnowie. Po diecezji tarnowskiej symbole podejmie wspólnota Grekokatolicka.

Zobacz film na kanale Diecezji Tarnowskiej na You Tube

Zobacz zdjęcia Kuby Węgrzyna na rdn.pl