środa, 25 maj 2016 00:00

Are you ready?

Napisane przez Ewa Biedroń
Are you ready? Foto Grzegorz Brożek/Foto Gość

Czy diecezja tarnowska jest gotowa na przyjęcie gości, którzy przybędą na ŚDM? Mówili o tym dziennikarzom goście konferencji prasowej zorganizowanej przez Diecezjalne Biuro Medialne. Odbyła się ona 25 maja w Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Prawie siedem tysięcy osób chce przyjechać do diecezji tarnowskiej w tygodniu poprzedzającym Światowe Dni Młodzieży - to najnowsze dane Diecezjalnego Biura ŚDM w Tarnowie. Najwięcej, bo 1047 osób spodziewanych jest w Okręgu Limanowa. Przyjadą tam młodzi z Chile, Francji, Czadu, Brazylii, Włoch, Madagaskaru, Wiednia, Niemiec i Ukrainy. Natomiast w Okręgu Tarnów ma być na dziś 988 uczestników z Ukrainy, Niemiec, Kongo, Korei Południowej, Chile, Ekwadoru, Słowacji, Peru i USA.

Diecezja tarnowska jest przygotowana, by przyjąć zdecydowanie więcej pielgrzymów, wstępnie mówiło się nawet o kilkunastu tysiącach. Marta Wideł z Diecezjalnego Biura ŚDM jest w stałym kontakcie z grupami z całego świata i sądzi, że pielgrzymów będzie więcej.

„Cały czas mamy zgłoszenia i pytania. Przygotowywaliśmy teraz dokumenty wizowe dla uczestników z Afryki. Młodzi także z innych krajów nie mogą się doczekać przyjazdu do Polski i chcą spędzić czas razem z naszą młodzieżą” - dodaje Marta Wideł.

Nieco później, zdecydowanie więcej młodych, bo ok. 20 tys. przyjedzie do dwóch dekanatów bocheńskich, brzeskiego i szczepanowskiego, bo tam będzie działać trzecia strefa zakwaterowania podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Ok. 70 proc. uczestników zamieszka u rodzin. „Gościnność jest duża, a chętne rodziny mogą się zgłaszać do końca czerwca. Reszta młodych będzie nocować w szkołach i halach sportowych” - mówi ks. Rafał Jagoda, Rejonowy Koordynator ŚDM.

Obok noclegów i wyżywienia, młodzi poznają także polskie zwyczaje i kulturę. W Bochni i Brzesku mają zostać zorganizowane Festiwale Młodych. Będą koncerty zespołów i Orkiestry Kopalni Soli, ponadto warsztaty kulinarne czy rzeźbienia w soli, pokazy filmowe i festiwal świateł.

Młodzi z całego świata podczas Dni w Diecezji będą mieli zorganizowany własny transport i autokarami będą się przemieszczać po regionie. Natomiast dla miejscowej młodzieży mają zostać uruchomione specjalne pociągi na spotkanie w Starym Sączu, gdzie odbędzie się dzień wspólnoty podczas Dni w Diecezji a także do Krakowa na ŚDM.

Podczas Dni w Diecezji goście z całego świata będą wspólnie się modlić z polską młodzieżą a także poznawać Małopolskę i Podkarpacie. W planach jest m.in. dzień pielgrzymkowy, podczas którego młodzi będą odwiedzać sanktuaria. Ponadto będzie wyjazd wszystkich grup do Starego Sącza, gdzie znajduje się papieski ołtarz. Tam będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Jeża i Festiwal Młodych.

„Chcielibyśmy, żeby jak najwięcej młodych przyjechało do nas, by zyskali pod względem duszpasterskim. Tak ułożyliśmy program, żeby kwestie duszpasterskie przeplatały się z kulturalnymi i turystycznymi” - mówi ks. Paweł Górski, Diecezjalny Koordynator ŚDM.

Diecezjalny duszpasterz młodzieży apeluje, by zawalczyć o to, by dużo osób pojechało do Krakowa i to na cały tydzień. „Kolejne spotkania, katechezy, będą nas przygotowywać do rekolekcji głoszonych przez papieża Franciszka” - zachęca ks. Górski.

Ilu młodych z diecezji tarnowskiej pojedzie do Krakowa tego jeszcze nie wiadomo. Na dziś 3,5 tys. osób deklaruje uczestnictwo w ŚDM, a rejestracja w Krakowie cały czas trwa. Chętni powinni kontaktować się z dekanalnymi duszpasterzami młodzieży.

Podczas konferencji prasowej w Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, Mirosław Moryl, Komendant Miejski Policji w Tarnowie oraz Łukasz Olenicz, Komendant Straży Granicznej w Tarnowie zapewniali, że służby od wielu miesięcy przygotowują się do tego wielkiego wydarzenia. „Robimy wszystko co możemy, by zapewnić bezpieczeństwo i nie dopuścić do sytuacji stwarzających zagrożenie dla pielgrzymów” - dodał komendant Moryl.

Dni w Diecezji potrwają od 20 do 25 lipca, później młodzi pojadą do Krakowa.

Zobacz zaproszenie film Are you ready?

Ostatnio zmieniany środa, 25 maj 2016 18:47