niedziela, 17 lipiec 2016 17:51

Diecezja tarnowska pożegnała abpa Zygmunta Zimowskiego

Diecezja tarnowska pożegnała abpa Zygmunta Zimowskiego Foto Ewa Biedroń

Biskupi, kapłani, siostry zakonne a zwłaszcza rodacy pożegnali zmarłego abpa Zygmunta Zimowskiego. Msza św. w kościele parafialnym w Mędrzechowie rozpoczęła uroczystości pogrzebowe, które potrwają do wtorku.

Diecezjalne pożegnanie Zmarłego odbyło się w kościele w Mędrzechowie. Uczestniczyli w nim m.in. goście z Watykanu, przedstawiciele Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Sekretarz Rady ks. Jean-Marie Mate Musivi Mupendawatu odczytał na początku telegram Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina, który złożył wyrazy współczucia, łącząc się w modlitwach za duszę Zmarłego.

„Chcemy reprezentować wszystkich, którzy zetknęli się z Księdzem Arcybiskupem, a było to wielu lekarzy, personel medyczny, mnóstwo chorych. Pamiętam wizytę w Australii, kiedy Arcybiskup zatrzymywał się przy łóżkach chorych w różnych placówkach. Wielkie było ich wzruszenie, kiedy mogli dotknąć kogoś, kto reprezentował Ojca świętego” - mówi ks. Dariusz Giers z Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, jeden z bliskich współpracowników zmarłego Arcybiskupa.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż podkreślił na początku uroczystości, że abp Zimowski mając tak wiele obowiązków, kochał „tę” ziemię i powracał tu z radością. Potwierdzają to mieszkańcy, którzy ze łzami w oczach modlili się przy trumnie Zmarłego. „To był wspaniały człowiek. Tak wiele zrobił dla naszej miejscowości. Przeżywamy żałobę po stracie tak bliskiej nam osoby” - dodają.

poze4

Mszę św. koncelebrowali także abp Stanisław Budzik, abp Henryk Nowacki, abp Wiktor Skworc, biskup radomski Henryk Tomasik, bp Jan Styrna, bp Jan Zając, bp Leszek Leszkiewicz. Mszy św. przewodniczył abp Józef Kowalczyk.

W homilii, mówiąc o życiu i oddaniu dla Kościoła, Przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych, abp Józef Kowalczyk podkreślił, że pracę tę pełnił przykładnie i z całym oddaniem. „Tak było nawet  gdy pojawiły się pierwsze sygnały ciężkiej choroby, której się nie poddawał uważając, że cierpliwa walka z nią ma także wielkie znaczenie duszpasterskiej solidarności z cierpiącymi na całym świecie”.

Abp Kowalczyk wspomniał, że chorego abpa Zimowskiego przebywającego w szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej odwiedził m.in. kard. Stanisław Dziwisz. Podczas tej wizyty, Metropolita Krakowski prosił odchodzącego arcybiskupa Zimowskiego, o przekazanie pozdrowień św. Janowi Pawłowi II i troskę o Kościół, który jest w Polsce, a także o Światowy Dzień Młodzieży w Krakowie. Rozmowa zakończyła się aktem zaufania do Matki Bożej i słowem Amen - mówił o tym w homilii abp Kowalczyk, któremu opowiedział to zdarzenie sam kardynał.

„To wszystko jest budujące dla nas i osadzone na fundamencie głębokiej wiary wyrażanej także w słowach Księgi Mądrości, które spontanicznie przywołuję na pamięć. Dusze sprawiedliwych są w ręku Boga… Nadzieja ich pełna jest nieśmiertelności (Mdr 3 , 1, 3). Słowa te przemawiają do nas dziś ze szczególną mocą, kiedy  spełniamy ostatnią ziemską posługę śp. Zygmuntowi w Jego rodzinnej  świątyni do której od dzieciństwa przybywał i tu zawierzał Bogu bogatemu w miłosierdzie za wstawiennictwem Wspomożycielki  wiernych wszystkie sprawy, które nosił w sercu i umyśle” - powiedział abp Kowalczyk.

Wolą rodziny zmarłego śp. Księdza Arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego było, by nie kupować kwiatów i wieńców na uroczystości pogrzebowe w Mędrzechowie i Kupieninie. Ci, którzy mieli  taką wolę mogli złożyć ofiarę na Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy im. Jana Pawła II w Kupieninie. Abp Zimowski, zwracając szczególną uwagę na chorych i cierpiących doprowadził do powstania tego ośrodka oraz Niepublicznego Przedszkola Specjalnego oraz Niepublicznej Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy. Jego wielkim marzeniem było wybudowanie w Kupieninie Zespołu Placówek Rewalidacyjno – Wychowawczych, w których można by było objąć kompleksową opieką pomocą niepełnosprawne dzieci i osoby dorosłe. Pierwszym  etapem tej inwestycji było pozyskanie terenu, wmurowanie kamienia węgielnego oraz otwarcie Sali Pamięci patrona Szkoły Św. Jana Pawła II, w której za staraniem Arcybiskupa Zygmunta zgromadzono wiele pamiątek związanych z pontyfikatem papieża Polaka.

Arcybiskup chętnie odwiedzał rodzinny Kupienin, Mędrzechów, Dąbrowę Tarnowską i całe Powiśle zawsze służąc pomocą i wsparciem.

Staraniem Arcybiskupa powstał też w Kupieninie Dom Radosnej Starości im. Jana  Pawła II, który działa od 1996 roku i obejmuje opieką ok. 70 osób. Arcybiskup przyczynił się też do wybudowania kaplicy w Kupieninie. To właśnie tam wieczorem mieszkańcy pożegnali swojego Rodaka.

Z rodzinnych stron, trumna z ciałem Zmarłego pojedzie do diecezji radomskiej. W poniedziałek, już w Radomiu, o 18:30 nastąpi wprowadzenie trumny z ciałem arcybiskupa Zimowskiego do katedry radomskiej, gdzie o 19:00 rozpocznie się Msza Św. Pogrzeb odbędzie się we wtorek. Uroczystości rozpocznie Msza Święta o 11:00 w katedrze radomskiej. Ciało abp. Zygmunta Zimowskiego spocznie w kaplicy katedry w Radomiu.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 18 lipiec 2016 11:03