środa, 27 lipiec 2016 10:00

Rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży

Napisane przez Ewa Biedroń
Rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży Grzegorz Golec

– Wybiła godzina, na którą czekaliśmy od trzech lat – powiedział kardynał Stanisław Dziwisz witając uczestników Światowych Dni Młodzieży. Na krakowskich Błoniach zgromadzili się młodzi z całego świata, razem z kardynałami, biskupami, kapłanami i siostrami zakonnymi. Do Krakowa przybył także kardynał z Rio de Janeiro oraz przedstawiciele Patriarchatu Moskiewskiego.

Na Mszy już nie padało. Burza z opadami deszczu towarzyszyła pielgrzymom, kiedy przybywali na Błonia. Mimo opadów były tańce lednickie, modlitwa, przypomniano słowa Jana Pawła II.

– Jesteśmy szczęśliwi. Czekaliśmy na ten dzień. Bóg chciał nas tym deszczem „ochrzcić”, byśmy dobrze zaczęli ŚDM – mówią młodzi wolontariusze.

Na ołtarzu jest ogromny obraz Jezusa Miłosiernego i zdjęcia patronów spotkania – św. siostry Faustyny i św. Jana Pawła II. Ich relikwie towarzyszyły wspólnej modlitwie.

– Przyjechaliśmy do Krakowa, żeby cieszyć się radością Ducha świętego, który tutaj jest– dodają kapłani z dalekich Filipin.

Przed Mszą, młodzi z całego świata wnieśli krzyż ŚDM i ikonę Matki Bożej – symbole, które peregrynowały po całym kraju.

s33

Na krakowskie Błonia z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach dotarł również Ogień Miłosierdzia.

– Przybyliście ze wszystkich kontynentów i narodów, ze wschodu i zachodu, z północy i południa naszego globu. Przynosicie z sobą wiele doświadczeń. Nosicie w sobie wiele pragnień. Mówicie wieloma językami. Ale od dziś wszyscy będziemy z sobą rozmawiać językiem Ewangelii. To język miłości. To język miłości, braterstwa, solidarności i pokoju – powiedział kardynał Stanisław Dziwisz witając młodych.

Metropolita Krakowski prosił o modlitwę za ofiary zamachów i o pokój na świecie.

– Pragniemy żyć w pokoju i modlimy się o dar pokoju dla naszego niespokojnego świata, aby ustała w nim przemoc i niesprawiedliwość, aby nikt nie umierał w nim z głodu. Modlimy się, aby doszła do głosu prawda, że wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami, bo jesteśmy dziećmi jednego Boga. W miłosiernym Sercu Boga jest miejsce dla nas wszystkich – dodał.

s22

Liturgia była sprawowana po łacinie, a Ewangelia została odczytana nie tylko w języku polskim, ale także staro-cerkiewno-słowiańskim.

W homilii Metropolita Krakowski apelował, by młodzi dzielili się w tych dniach wiarą, doświadczeniami, nadziejami.

Wracając do Waszych krajów, domów i wspólnot, zanieście iskrę miłosierdzia. Niech płomień miłości ogarnie nasz świat, by nie było w nim egoizmu, przemocy i niesprawiedliwości, by na naszej ziemi umacniała się cywilizacja dobra, pojednania, miłości i pokoju – dodał kardynał.

Metropolita krakowski prosił młodych, by nieśli światu dobrą nowinę o Jezusie Chrystusie.

– Dawajcie świadectwo, że warto i trzeba Mu zawierzyć nasz los. Otwierajcie na oścież Chrystusowi drzwi waszych serc – powiedział.

Podczas otwarcia spotkania zabrzmiały także fragmenty hymnów z poprzednich edycji ŚDM oraz skomponowany przez Jakuba Blycharza hymn spotkania w Krakowie.

Po zakończeniu Mszy na krakowskich Błoniach odbył się Festiwal Młodych.

Zobacz zdjęcia Błonia przed inauguracją ŚDM/Grzegorz Golec

Msza cz. 1.