czwartek, 22 wrzesień 2016 14:58

Tydzień modlitwy za uchodźców „Umrzeć z nadziei”

Napisane przez www.episkopat.pl
Tydzień modlitwy za uchodźców „Umrzeć z nadziei” www.episkopat.pl

Prawie jeden procent mieszkańców naszej planety to uchodźcy. Od 1 do 8 października pod hasłem „Umrzeć z nadziei” w Polsce trwać będzie tydzień modlitwy w ich intencji. Inicjatywa zyskała rekomendację Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

Z danych Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) wynika, że liczba osób, które zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów przekroczyła w 2015 roku 65 mln i jest najwyższa w historii. Setki tysięcy mieszkańców Afryki i Bliskiego Wschodu nadal ryzykują niebezpieczne morskie przeprawy, usiłując przedostać się do Europy z krajów ogarniętych wojną i cierpiących biedę. Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) do końca lipca br. ponad 3,1 tys. uchodźców utonęło w wodach Morza Śródziemnego.

Przez cały tydzień od 1 do 8 października w wielu miastach w Polsce odbywać się będą nabożeństwa „Umrzeć z nadziei”. To modlitwy w intencji uchodźców – przede wszystkim tych, którzy zginęli w drodze do Europy, ale także wszystkich odbywających właśnie swoją podróż nadziei oraz tych, którzy już znaleźli bezpieczne schronienie.

W Warszawie 1 października 2016 r. o godz. 20.00 ekumenicznej liturgii w Archikatedrze św. Jana przewodniczył będzie kard. Kazimierz Nycz. Liturgia stanowić będzie ważny punkt obchodów Roku Miłosierdzia w Archidiecezji Warszawskiej.

Podobne modlitwy w pierwszym tygodniu października odbędą się również m.in. w Poznaniu, Gnieźnie i Krakowie. Poznańskiej liturgii w Bazylice Archikatedralnej św. Apostołów Piotra i Pawła przewodniczył będzie 2 października o godz. 17.00 abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W Gnieźnie modlitwa pod przewodnictwem prymasa Polski abp Wojciecha Polaka odbędzie się w sobotę 8 października o godz. 19.30 w kościele farnym Świętej Trójcy.

Treść nabożeństwa „Umrzeć z nadziei” przygotowała Wspólnota Sant’Egidio. Jest to liturgia Słowa, w której wymieniane będą imiona i krótkie historie uchodźców, którzy zginęli podczas rozpaczliwych prób wydostania się z miejsc ogarniętych wojną oraz prośby o pokój i wyobraźnię miłosierdzia.

O modlitwę w intencji uchodźców i migrantów we wszystkich polskich parafiach prosił papież Franciszek podczas spotkania z polskimi biskupami w katedrze na Wawelu w lipcu br. – W odpowiedzi na apel Ojca Świętego zachęcamy wszystkich, aby w pierwszym tygodniu października włączyli się w modlitwę za uchodźców oraz wspólną refleksję nad tym, w jaki sposób możemy im pomagać – piszą organizatorzy. Osoby, wspólnoty i środowiska zainteresowane zorganizowaniem modlitwy „Umrzeć z nadziei” w swoim mieście/parafii proszone są o kontakt ze Wspólnotą Sant’Egidio. Scenariusz nabożeństwa i wszystkie potrzebne materiały można uzyskać pisząc na adres:.

Współorganizatorami wydarzenia są: Caritas Polska, Deon.pl, Dywiz, Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie, Kluby Tygodnika Powszechnego, Ośrodek Migranta Fu Shenfu ojców werbistów, Przewodnik Katolicki, Stowarzyszenie Pokoju i Pojednania „Effatha”, Tygodnik Powszechny, Więź i Znak.

Wspólnota Sant’Egidio