niedziela, 20 listopad 2016 12:58

40 medali diecezjalnych „Dei Regno Servire”

Napisane przez Ewa Biedroń
40 medali diecezjalnych „Dei Regno Servire” Foto Ewa Biedroń

Od wielu lat troszczą się o parafialne kościoły i kaplice, działają w katolickich stowarzyszeniach, oddziałach Caritas i Poradniach Rodzinnych. Mowa o odznaczonych diecezjalnym medalem „Dei Regno Servire”.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż wyróżnił także budowniczego kilku kościołów, a także rzeźbiarkę, która zaprojektowała i zrealizowała wiele aranżacji wnętrz sakralnych. W tym roku przyznano 40 medali. Wręczono je w bazylice katedralnej w Tarnowie w Uroczystość Chrystusa Króla.

W gronie osób, które dostały medal jest także kilka małżeństw. Agata i Piotr Podłęccy z parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku od wielu lat prowadzą młodzieżową grupę teatralną. Pani Agata należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej, jej mąż jest nadzwyczajnym szafarzem Komunii świętej. Medal otrzymali także Eugeniusz i Maria Grzanka z parafii św. Michała Archanioła w Złotej. Pan Eugeniusz pełni posługę organisty, jest nadzwyczajnym szafarzem Komunii świętej, angażuje się w działalność parafialnego oddziału Akcji Katolickiej. Także jego żona prężnie działa w tym ruchu.

Medale trafiły do ludzi, którzy służą parafialnym wspólnotom przez długie lata. Mieczysław Cabak z parafii Nawiedzenia NMP w Nawojowej od ponad 20 lat opiekuje się kaplicą w Czaczowie, Halina Dropińska z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Czarnej od 30 lat troszczy się o wystrój kościoła parafialnego, a Ludwika Dudzik z parafii św. Antoniego Opata w Męcinie od 20 lat jest redaktorem naczelnym parafialnego pisma „Skibowy Kamień”.

Długi staż mają też organiści. Czesław Malik od 50 lat pełni posługę organisty, w tym od 35 lat w parafii św. Idziego Opata w Zakliczynie, a Józef Pszczoła z parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Woli Rogowskiej też od 50 lat jest organistą.

Nagrodzona medalem Stanisława Szarek z parafii Wniebowzięcia NMP w Krynicy - Zdroju przez ponad 20 lat była odpowiedzialną za poradnie rodzinne w dekanacie Krynica, a Zofia Warias z parafii Trójcy Przenajświętszej w Dulczy Wielkiej od 50 lat pełni posługę kościelnej.

Medale wręczono na koniec Mszy św., podczas której zgromadzili się młodzi z KSM i działacze Akcji Katolickiej z całej diecezji.

W święto patronalne KSM odbywa się najważniejszy diecezjalny zjazd. Podczas Mszy św. prawie 60 kandydatów do KSM złożyło przyrzeczenie i zostało wcielonych w szeregi pełnoprawnych członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Razem z młodzieżą na Mszy św. modlili się działacze Akcji Katolickiej. Do Tarnowa przyjechali członkowie z całej diecezji. Mszę św. poprzedził finał konkursu plastyczno - fotograficznego „Moja chrzcielnica”, ogłoszonego przez Akcję Katolicką.

Podczas Mszy miał miejsce także Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.

DEI REGNO SERVIRE 2016

Helena Bach – parafia NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku.

Kazimierz Badowski – parafia Wniebowzięcia NMP w Krynicy - Zdroju.

Mieczysław Cabak – parafia Nawiedzenia NMP w Nawojowej.

Halina Dropińska – parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Czarnej.

Janusz Dubiński – parafia NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku.

Krystyna Duda – parafia NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku.

Ludwika Dudzik – parafia św. Antoniego Opata w Męcinie.

Stanisław Florek – parafia NMP Częstochowskiej w Słopnicach Górnych.

Jan Galus – parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Czarnej.

Maria Gładysz – parafia NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku.

Maria Górka – parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Brzesku - Słotwinie.

Eugeniusz i Maria Grzanka – parafia św. Michała Archanioła w Złotej.

Edward Jarosz – parafia św. Franciszka z Asyżu w Cieniawie.

Tadeusz Kanownik – parafia Narodzenia NMP w Czchowie.

Lucyna Kasperek – parafia Wszystkich Świętych w Straszęcinie.

Stanisław Kobyłecki – parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Brzesku - Słotwinie.

Stanisław Koszut – parafia św. Marcina Biskupa w Czarnym Potoku.

Stanisław Kowalczyk – parafia św. Marcina Biskupa w Gnojniku.

Halina Kubicka – parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Czarnej.

Bogdana Ligęza - Drwal – parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie.

Maria Lis – parafia św. Marcina Biskupa w Czarnym Potoku.

Czesław Malik – parafia św. Idziego Opata w Zakliczynie.

Adam Mazur – parafia św. Józefa Oblubieńca NMP w Muszynie.

Jan Musiał – parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krzeczowie.

Jolanta i Tadeusz Olchawa – parafia Miłosierdzia Bożego w Brzesku.

Maria Pietrzak – parafia św. Marcina Biskupa w Czarnym Potoku.

Agata i Piotr Podłęccy – parafia Miłosierdzia Bożego w Brzesku.

Janina Potoniec – parafia św. Marcina Biskupa w Czarnym Potoku.

Edward Przeklasa – parafia św. Prokopa Opata w Jadownikach.

Józef Pszczoła – parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Woli Rogowskiej.

Cecylia i Stanisław Sapała – parafia św. Michała Archanioła w Złotej.

Barbara Serwin – parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Brzesku - Słotwinie.

Grzegorz Stec – parafia Wszystkich Świętych w Straszęcinie.

Tadeusz Szabla – parafia św. Marcina Biskupa w Czarnym Potoku.

Stanisława Szarek – parafia Wniebowzięcia NMP w Krynicy - Zdroju.

Maria Świerczek – parafia św. Prokopa Opata w Jadownikach.

Jan Tokarczyk – parafia NMP Wniebowziętej w Barcicach.

Maria Tokarczyk – parafia św. Marcina Biskupa w Czarnym Potoku.

Zofia Warias – parafia Trójcy Przenajświętszej w Dulczy Wielkiej.

Wiesław Wojnarowski – parafia św. Marcina Biskupa w Czarnym Potoku.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 21 listopad 2016 14:01