czwartek, 08 grudzień 2016 13:40

Podziękowania Przewodniczącego KEP dla kard. Stanisława Dziwisza

Napisane przez BP KEP

– W imieniu wiernych i pasterzy Kościoła katolickiego w Polsce składam Księdzu Kardynałowi podziękowania za wieloletnią i ofiarną posługę pasterską, tak w wymiarze Kościoła powszechnego, u boku św. Jana Pawła II, jak i – w wymiarze Kościoła, który jest w Polsce – pełniąc zadania metropolity krakowskiego – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w słowach skierowanych do kard. Stanisława Dziwisza.

Publikujemy treść podziękowań:

Warszawa, dnia 8 grudnia 2016 roku
W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

Eminencjo,
Najdostojniejszy Księże Kardynale,

otrzymałem dziś komunikat Ojca Świętego Franciszka o przyjęciu rezygnacji Waszej Eminencji z urzędu arcybiskupa metropolity krakowskiego i powołaniu w to miejsce Jego Ekscelencji Ks. abp. Marka Jędraszewskiego, dotychczasowego arcybiskupa metropolity łódzkiego.
Już teraz, w imieniu wiernych i pasterzy Kościoła katolickiego w Polsce, składam Księdzu Kardynałowi podziękowania za wieloletnią i ofiarną posługę pasterską, tak w wymiarze Kościoła powszechnego, u boku św. Jana Pawła II, jak i – w wymiarze Kościoła, który jest w Polsce – pełniąc zadania metropolity krakowskiego.
Dziękuję za wytrwałą posługę w ważnych gremiach Konferencji Episkopatu Polski – Radzie Stałej, Komisji ds. Duchowieństwa – której Wasza Eminencja przewodniczy – oraz w Zespole ds. Wizyty Ojca Świętego w Polsce w 2016 roku. Dziękuję za organizację jednego z ważniejszych wydarzeń ostatnich lat dla Kościoła, który jest w Polsce – Światowych Dni Młodzieży 2016, które jeszcze długo pozostaną w naszej pamięci, wydając – jak ufamy – obfity plon.
Mam nadzieję, że Wasza Eminencja – mimo przejścia na emeryturę – będzie dalej służył modlitwą, doświadczeniem zarówno Kościołowi w Krakowie, jak i w całej naszej ojczyźnie.
Dalsze życie i posługę Waszej Ekscelencji zawierzam Bogu przez wstawiennictwo Maryi Niepokalanej, św. Stanisława biskupa oraz św. Jana Pawła II.
Łącząc wyrazy szacunku, przesyłam braterskie pozdrowienia w Chrystusie.

+Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański