wrapper

Wiadomości

piątek, 17 marzec 2017 18:44

Jubileusz biskupa Władysława Bobowskiego

Napisane przez Ewa Biedroń
Jubileusz biskupa Władysława Bobowskiego Foto Ewa Biedroń

Był tort, życzenia i album. W tarnowskim seminarium uroczyście obchodzono 85. rocznicę urodzin i 60. rocznicę kapłaństwa bpa Władysława Bobowskiego. Jubilatowi zadedykowano także album „Idźcie i głoście. Ambony Diecezji Tarnowskiej”.

Na spotkanie przybyli biskupi, kapłani, siostry zakonne, klerycy oraz samorządowcy i przedstawiciele parafii. Nawiązując do hasła roku duszpasterskiego i tytułu albumu „Idźcie i głoście”, biskup Bobowski dodał, że te słowa powinny zostać przemodlone i praktykowane.

W roku, w którym akcentowana jest misja głoszenia, w formie albumu przedstawiono wiszące ambony z terenu diecezji tarnowskiej. „To nie są tylko elementy wyposażenia kościołów, ale świadkowie i skarbnice dziejów narodu” - mówi ks. Jan Bartoszek, autor projektu.

Album zawiera fotografie ok. 190 ambon przedsoborowych z krótkim opisem, zawierającym datę powstania ambony, materiał z którego została wykonana, jaki styl architektoniczny reprezentuje, a także opis wyeksponowanego szczegółu danego obiektu. Informacje o konkretnej ambonie pochodzą z ankiety wypełnionej przez księży proboszczów poszczególnych parafii.

Część fotograficzną poprzedza wywiad z biskupem seniorem Władysławem Bobowskim na temat przepowiadania. Z okazji 85. rocznicy urodzin i 60. święceń kapłańskich, publikacja została dedykowana Jubilatowi, który w trakcie swojej biskupiej posługi wygłosił prawie 13 tys. kazań i homilii.

Bp Władysław Bobowski powiedział podczas uroczystości, że ostatnio dość często przeżywa jubileusze. „Dziękuję za życzliwość i dobre słowa, dowiedziałem się dziś wielu rzeczy, których już nie pamiętam” - dodał. Biskup wspominał, że tarnowskie seminarium jest mu bardzo bliskie. „Byłem tutaj klerykiem, ojcem duchownym, wykładowcą. Seminarium jest drogie mojemu sercu”- podkreślił.

Zobacz zdjęcia:
https://www.facebook.com/DiecezjaTarnowska/

Ostatnio zmieniany sobota, 18 marzec 2017 15:19