wrapper

Wiadomości

sobota, 18 marzec 2017 15:19

Kapłani u Chrystusa Przemienionego

Napisane przez Ewa Biedroń
Kapłani u Chrystusa Przemienionego Foto ks. Marcin Baran

Biskup tarnowski Andrzej Jeż apelował do kapłanów, by wychodzili naprzeciw ludzkim potrzebom i byli dla parafian jak dobry ojciec. Do sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu przybyło w sobotę ponad siedmiuset duchownych. Podczas uroczystości modlono się także w intencji biskupa Władysława Bobowskiego z okazji 60-lecia kapłaństwa i 85. rocznicy urodzin.

W homilii bp Jeż mówił kapłanom o ustawicznej dyspozycyjności w konfesjonale, a także o otwartości i życzliwości, kiedy przyjmuje się ludzi m.in. w kancelarii i rozmawia z nimi po Mszach świętych.

„To jest wyjście naprzeciw, że rozmawia się ze swoimi parafianami, poznaje się ich życie, jakie mają zajęcia, obowiązki, jak zorganizować duszpasterstwo, żeby im pomóc. Niech parafianie stają się naszymi przyjaciółmi i mają świadomość, że jesteśmy obecni w ich życiu” - powiedział bp Jeż.

Nawet kiedy poświęcenie kapłana bywa odrzucane, biskup dodał, że nie można wypełniać posługi pasterza, jeśli się nie miłuje swoich parafian czy diecezjan. Biskup Tarnowski dał za przykład kapłanom, życie i posługę jubilata - biskupa Władysława Bobowskiego, który obchodzi 60-lecie kapłaństwa i 85. rocznicę urodzin.

„Dziękując Bogu za dar Twojej osoby i posługi, życzymy Ci, aby dobry Bóg obdarzał Cię zdrowiem i potrzebnymi siłami, i byś na miarę tych sił nadal służył naszej diecezji. Wspieraj nas swoją modlitwą, doświadczeniem i mądrością, która płynie z przeżytych lat, ale nade wszystko, która płynie z twojego zakorzenienia w Chrystusie i Jego Ewangelii”- dodał bp Jeż.

Kapłani diecezji tarnowskiej złożyli Jubilatowi życzenia, wręczając mu kielich i kosz z 85 różami, podkreślając, że jest dla nich przykładem miłowania Boga i ludzi. Specjalny list z gratulacjami i życzeniami od prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał jego kapelan ks. Zbigniew Kras.

„Jestem wzruszony” - mówił Jubilat. Bp Bobowski wspominał na zakończenie Mszy św. że w Nowym Sączu rozpoczęła się jego droga do kapłaństwa, bo jeden z duchownych zauważył jego pobożność i zachęcił młodego chłopca, by pomyślał o kapłaństwie. „Boga Opatrzność chciała, żebym tutaj przeżywał jubileusz. Podczas Mszy modliłem się za Kościół tarnowski. Eucharystia jest najpiękniejszym podziękowaniem za wszystko, bo tak wielu ludzi okazuje mi życzliwość” - dodał.

Podczas pielgrzymki biskup tarnowski Andrzej Jeż odmówił akt ofiarowania kapłanów Jezusowi Przemienionemu.

Pielgrzymka miała wymiar pokutny i modlitewny. „Tak, jak wzywamy jako kapłani lud Boży do nawrócenia, pokuty, tak i my duchowni w okresie Wielkiego Postu przepraszamy Boga za grzechy i wypraszamy potrzebne łaski dla naszej pracy duszpasterskiej” - mówi ks. Krzysztof Bułat, wikariusz biskupi ds. stałej formacji kapłanów.

Podczas Mszy św. kapłani złożyli ofiarę pieniężną na realizację programu „Gniazdo”, prowadzonego przez Caritas Diecezji Tarnowskiej. Pomaga on potrzebującym rodzinom w przeprowadzeniu remontu domów. Czasami są to trudne sytuacje po klęskach żywiołowych, kiedy rodziny nie stać na wybudowanie nowego czy remont starego domu.

 

Ostatnio zmieniany sobota, 18 marzec 2017 15:25