wrapper

Wiadomości

niedziela, 09 kwiecień 2017 15:54

Cztery tysiące młodych na ulicach Tarnowa

Napisane przez Ewa Biedroń
Cztery tysiące młodych na ulicach Tarnowa Foto Ewa Biedroń

Prawie cztery tysiące młodych ludzi przeszło ulicami Tarnowa, by modlić się w miejscu beatyfikacji bł. Karoliny. Relikwie dziewicy i męczennicy oraz św. Jana Pawła II, a także ikona Chrystusa Przemienionego towarzyszyły młodzieży podczas procesji i spotkania „Synaj” w Niedzielę Palmową.

Jakie ślady zostawimy w życiu ludzi, których spotykamy? Do odpowiedzi na to pytanie zachęcał młodych, biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Jako wzór, dawał młodym Helenę Kmieć, która została zamordowana na misji w Boliwii. „Ta wolontariuszka ukazuje nam, jak dziś młodzi powinni głosić Chrystusa i Ewangelię”. Biskup opowiadał też, że zabójca Heleny podczas wizji lokalnej, poprosił na kolanach siostry Służebniczki Dębickie i rodzinę wolontariuszki, by mu przebaczono to, co zrobił. Biskup wskazywał, że w życiu młodych ludzi też może przyjść taki dzień, kiedy ich wiara będzie wystawiona na próbę. „Gdy będą Was wyśmiewać, wmawiać Wam, że należycie do świata ciemnogród – wtedy szczycimy się Jezusem Chrystusem. To jest nasze świadectwo” – powiedział.  

Bp Jeż zachęcał też młodych, by włączyli się w V Synod Diecezji Tarnowskiej.  „Wkrótce do parafii trafią ankiety, różnego rodzaju pytania.  Proszę, żebyście się uaktywnili  i przekazali Biskupowi Tarnowskiemu, kapłanom – jak widzicie dzisiaj Kościół, jak powinien do Was docierać?” – dodał.

bp111

Do Tarnowa przyjechała młodzież z całej diecezji. „Wracamy myślą do ŚDM. Wzmacniamy wiarę, poznajemy nowe osoby. Takie spotkania są dla nas bardzo ważne, bo widzimy, że tak wielu młodych ludzi chce wielbić Boga” – mówią uczestnicy.

W Hali Sportowo-Widowiskowej przy ul. Gumniskiej młodzi wysłuchali konferencji ks. Michała Olszewskiego. „Jeżeli nie odkryjecie, że Jezus Chrystus jest Panem i Zbawicielem nie wytrwacie w XXI wieku w Kościele. Bycie aktywnym bohaterem służby, zaczyna się od najprostszych rzeczy – żeby być dobrym i życzliwym dla siebie, w byciu dla siebie w Kościele bratem i siostrą”– mówił do młodych rekolekcjonista.

Wśród gości Synaju w Tarnowie był także aktor Maciej Musiał, który zachęcał młodych, by byli odważni, otwarci na świat, opinie, wrażliwi na drugiego człowieka. „Wyzwania, które podejmujemy, ludzie, których spotykamy, wiara, którą mamy są tym, co nas definiuje” – powiedział.

Mac

Podczas Synaju zabrzmiał też chrześcijański rap w wykonaniu Hebdy, a podczas procesji na temat tzw. „tytułów chrystologicznych” mówił młodym ks. Stanisław Kłyś.

„ Ten dzień miał szczególny wymiar, bo w naszej pamięci żywe są Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Wielu młodych brało udział w spotkaniach z papieżem Franciszkiem. Tematem przewodnim uczyniliśmy przesłanie Ojca Świętego wypowiedziane do młodych po drodze krzyżowej na Błoniach. Papież uczulał nas, że chrześcijanin jest wtedy wiarygodny, kiedy kieruje się uczynkami miłosierdzia” – mówi ks. Paweł Górski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Podczas spotkania odbyła się inauguracja nowej kampanii Caritas „Dobro na wagę złotówki”.

Jej celem będzie zebranie jak największej liczby złotówek. W ten sposób będzie powstawał Fundusz Caritas Dzieciom. Określenie szczegółów prowadzenia kampanii, a więc informacji, gdzie i w jaki sposób będzie prowadzona zbiórka, należeć będzie do Szkolnych Kół Caritas. Finał akcji odbędzie się 8 czerwca i wpisze się w zjazd Szkolnych Kół Caritas. Każde Koło Caritas biorące udział w kampanii będzie wówczas napełniać szklany pojemnik zebranymi przez siebie złotówkami. Kampania ma także charakter konkursu. Trzy spośród Szkolnych Kół Caritas, które zbiorą największą liczbę złotówek, otrzymają nagrody – informują organizatorzy akcji.

carr

Ostatnio zmieniany niedziela, 09 kwiecień 2017 16:05