wtorek, 11 kwiecień 2017 16:41

Triduum Paschalne – transmisje Radia RDN

Napisane przez Ewa Biedroń
Triduum Paschalne – transmisje Radia RDN Foto arch. ks. Piotr Łabuda

Triduum Paschalne to dla chrześcijan to najważniejszy czas w roku. Kościół wspomina ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa, mękę i śmierć Chrystusa oraz Jego zmartwychwstanie.

Podczas Mszy św. Wiecze­rzy Pańskiej w Wielki Czwartek wspomina się ostatnią wieczerzę Jezusa z uczniami. W czasie śpiewania hymnu 'Chwała na wysokości' biją dzwony, a po jego skończeniu milkną aż do Wigilii Paschal­nej, kiedy zabrzmi znowu ten sam śpiew. Podobnie i organy przestają grać. W czasie tej Mszy następuje umywanie nóg wybranym mężczyznom, które, oznacza postawę służebną i miłość Chrystusa. Na koniec Mszy przenosi się uroczyście Najświętszy Sakrament do ciemnicy. Od tego momentu rozpoczyna się adoracja. Na zakończenie obrzędów Wielkiego Czwartku obnaża się ołtarz. Czynność ta symbolizuje obnażenie z szat Jezusa.

W Wielki Piątek, Kościół wspomina mękę i śmierć Chrystusa. Od najdawniejszych czasów w tym dniu nie odprawia się Mszy św. To dzień postu ścisłego i umartwienia.

Wierni licznie uczestniczą w nabożeństwach Drogi Krzyżowej a wieczorem podczas liturgii adorują krzyż. Liturgia Wielkiego Piątku rozpoczyna się w ciszy. Kapłan i asystujący, po skłonie przed ołtarzem padają na twarz; gest ten oznacza uniżenie się człowieka oraz smutek i ból Kościoła - mówi ks. Stanisław Garnczarski, ceremoniarz bazyliki katedralnej w Tarnowie.

Po wysłuchaniu opisu Męki Chrystusa wspólnota poleca w modlitwie wszystkie potrzeby kościoła i świata. Adoruje krzyż i przyjmuje komunię świętą spożywając hostie przechowywane z Mszy Wieczerzy Pańskiej odprawionej poprzedniego dnia - dodaje ks. Garnczarski.

Na zakończenie liturgii Wielkiego Piątku następuje procesyjne przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, obnażenie głównego ołtarza oraz adoracja Pana Jezusa w Grobie.

Podczas adoracji Krzyża w Wielki Piątek, będzie można pomóc chrześcijanom z Ziemi Świętej.

Wielka Sobota to dzień wyciszenia i modlitwy przebiegających do późnych godzin popołudniowych. W kościołach trwają adoracje Chrystusa złożonego do grobu. Przy symbolicznej mogile Jezusa czuwają strażacy czy m.in. ministranci. Wierni również ustawiają się w kolejkach, by ucałować krzyż Jezusa Chrystusa na znak miłości i wierności. W Wielką Sobotę tradycyjnie w kościołach święcimy pokarmy przeznaczone na świąteczny stół. Wieczorem rozpoczynają się obchody Wigilii Paschalnej. Składa się ona z czterech zasadniczych elementów: liturgii światła, liturgii słowa, liturgii chrzcielnej i liturgii eucharystycznej.

Wielki Tydzień-transmisje w Radiu RDN

/BAZYLIKA KATEDRALNA W TARNOWIE /

Wielka Środa

17.oo –Liturgia godzin – Nieszpory z Wielkiej Środy oraz Godzina czytań z Wielkiego Czwartku

18.oo - Msza święta

8.oo – Liturgia godzin – Jutrznia

9.oo – Msza Święta Krzyżma Świętego

18.oo –Msza Święta Wieczerzy Pańskiej

Liturgia godzin – Kompleta

8.oo –Liturgia godzin – Godzina czytań i Jutrznia

15.00 - Koronka do Bożego Miłosierdzia  i nabożeństwo drogi krzyżowej

18.oo –Liturgia Wielkiego Piątku

Liturgia godzin – Kompleta

Wielka Sobota

8.oo  –Liturgia godzin – Godzina czytań i Jutrznia

20.oo –Wigilia Paschalna

Procesja Rezurekcyjna

10.3o – Msza Święta - katedra

ka1

Podajemy dodatkowo szczegółowy plan uroczystości w katedrze.

TRIDUUM SACRUM BAZYLIKA KATEDRALNA W TARNOWIE

Wielka Środa – 12 kwietnia

Godz. 17.00 – Nieszpory

Godz. 20.00 – Droga Krzyżowa (rozpoczęcie na Placu Katedralnym)