sobota, 15 kwiecień 2017 12:38

Wielka Sobota

Napisane przez Ewa Biedroń/RDN
Wielka Sobota Foto Ewa Biedroń

W kościołach trwają adoracje Chrystusa złożonego do grobu. Przy symbolicznej mogile Jezusa czuwają strażacy czy ministranci. Wierni ustawiają się w kolejkach, by ucałować krzyż.

Wieczorem w kościołach rozpoczną się obchody Wigilii Paschalnej. Składa się ona z czterech elementów: liturgii światła, liturgii słowa, liturgii chrzcielnej i liturgii eucharystycznej. –  To jest matka wszystkich celebracji liturgicznych. Poprzez słowo, znaki wprowadza nas w tajemnice paschalne – przejścia ze śmierci do życia. W centrum jest Jezus Chrystus i chrzest święty – przypomina biskup Leszek Leszkiewicz.

W niektórych parafiach diecezji tarnowskiej procesje rezurekcyjne odbędą się na zakończenie Wigilii Paschalnej, a w pozostałych wczesnym rankiem. – Ważne jest, że ta procesja wyraża radość Kościoła z tego, że Jezus zmartwychwstał. To jest prawda, która razem z głosem dzwonów powinna się roznieść po naszej diecezji i dotrzeć do wszystkich z orędziem, że Jezus żyje– dodaje bp Leszkiewicz.

Radio RDN będzie transmitować Wigilię Paschalną z tarnowskiej katedry o 20.00.

W Wielką Sobotę tradycyjnie w kościołach święcimy też pokarmy przeznaczone na świąteczny stół. W koszykach można podziwiać pisanki, jakie od rana przygotowywali najmłodsi razem z rodzicami.– Zrobiliśmy razem z bratem kolorowe jajka – mówi rodzeństwo z Tarnowa. Ich rodzice podkreślają, że to tradycja, którą chcą przekazać swoim dzieciom. Na pierwszym święceniu w katedrze byli też starsi i samotni. – Jestem sama więc w koszyku mam niewiele, ale bardzo chciałam podtrzymać ten piękny zwyczaj – dodaje jedna z mieszkanek.

Pokarmy błogosławi w katedrze diakon Maciej Biedroń. – Jajko symbolizuje nowe życie, które przywrócił nam Chrystus, pokonując grzech i śmierć. Sól przypomina nam, że mamy być solą dla ziemi, która chroni, konsekruje i odkaża rany świata. To czasem boli, ale chrześcijanie, katolicy mają być ludźmi, którzy czasem muszą iść pod prąd dla Chrystusa – dodaje.

Święcenie pokarmów w katedrze poprzedziła liturgia godzin, transmitowana przez radio RDN. Do bazyliki na modlitwę przyjechała ok. 30 osobowa grupa z Ruchu Światło – Życie, przeżywająca Triduum w formie rekolekcji zamkniętych w Domu Rekolekcyjnym Efez w Czchowie.

grobkatedra

Ostatnio zmieniany sobota, 15 kwiecień 2017 12:49