środa, 14 czerwiec 2017 14:27

Nowi proboszczowie

Napisane przez

Pasierbiec, Szymbark, Zalasowa, Gaboń, Koszyce Wielkie, Zabrzeż, Tylicz, a także parafia Miłosierdzia Bożego w Dębicy i parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu – m.in. w tych parafiach zmieniają się proboszczowie. Biskup Tarnowski Andrzej Jeż spotkał się z kapłanami, którzy m.in. przechodzą na emeryturę i ich następcami. Zmiany są w 16 parafiach.

Po latach pracy na stanowisku dyrektora diecezjalnej Caritas przyszedł czas na probostwo. Ks. Ryszard Podstołowcz został proboszczem w parafii św. Mikołaja w Bochni.

- Te 11 lat służby w Caritas Diecezji Tarnowskiej były wspaniałym czasem, które będę wspominał z wielką wdzięcznością. Wracam do pracy duszpasterskiej, którą realizowałem przez 16 lat swojego kapłaństwa w tym przez 9 lat w porównywalnie dużej Parafii w Bazylice Św. Małgorzaty Nowym Sączu - dodaje.

Dotychczasowy proboszcz bocheńskiej parafii ks. Wojciech Gałda wraca do seminarium gdzie będzie ojcem duchownym.

- Byłem proboszczem krótko, bo 1,5 roku, ale był to bardzo intensywny okres m.in. Światowych Dni Młodzieży w Bochni. To był też czas, w którym dokonaliśmy odnowienia obrazu Matki Bożej Bocheńskiej. Kiedy pracowałem w seminarium przez 11 lat dobrze się tam czułem. Mam nadzieję, że jakoś nawiążę do tej historii - mówi.

Proboszczem został też ks. Bogusław Połeć, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Obejmie on parafię pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu.

- Jest się kapłanem, jest się duszpasterzem. To doświadczenie, które miałem w Wydziale Katechetycznym pomogło mi szerzej spojrzeć na wiele rzeczy z perspektywy diecezji. Teraz nowe zadanie, głoszenie ewangelii i sprawowanie sakramentów, bycie w parafii z ludźmi dla ludzi - dodaje.

Proboszczem w parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy został ks. Antoni Bielak.

- Byłem już dwukrotnie proboszczem, w Męcinie koło Limanowej i później w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie. Jakieś doświadczenie bycia proboszczem więc mam, bez lęku idę na tę parafię, tym bardziej, że znam doskonale ks. Józefa Dobosza i myślę, że wszystko będzie się układać jak należy po bratersku i kapłańsku - podkreśla.

Ks. Paweł Górski dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży będzie proboszczem w Szymbarku, a ks. Paweł Płatek moderator diecezjalny Ruchu Światło- Życie proboszczem parafii w Koszycach Wielkich.

Proboszczem w sanktuarium w Pasierbcu został ks. Bogdan Stelmach. To dla duchownego nowe wyzwanie.

- Nie byłem proboszczem ale przez wiele lat byłem duszpasterzem młodzieży więc bardzo często pielgrzymowaliśmy do Pasierbca. To miejsce jest mi bardzo dobrze znane. Jest piękne, nie tylko widokiem ale też tym, że jest to miejsce Matki Bożej - mówi.

To nie koniec zmian w diecezji. W piątek wręczone będą nominacje dla księży wikariuszy.

PROBOSZCZOWIE 2017

Parafia - Przychodzi proboszcz

BŁONIE - Ks. Piotr Barczyk

BOCHNIA, św. Mikołaja - Ks. Ryszard Podstołowicz - (Ks. Wojciech Gałda do WSD Tarnów)