wrapper

Wiadomości

piątek, 11 sierpień 2017 20:00

Stary Sącz: Takiego festiwalu filmowego jeszcze nie było

Napisane przez Jakub Węgrzyn/RDN Nowy Sącz, eb

To pierwsza taka impreza w regionie i jedna z nielicznych w Polsce. W Starym Sączu ruszył Międzynarodowy Festiwal Filmów i Programów Religijnych dla Dzieci „Mundi”. Już teraz ma wysoką rangę.

Impreza zyskała patronat Watykanu i ma niezwykle bogaty repertuar. – Na festiwal spłynęły 34 produkcje z takich krajów jak: Meksyk, Włochy, Stany Zjednoczone, Ukrainy, Hiszpanii, Niemcy oraz Polska. Z nich wybraliśmy 18 najlepszych, które otrzymały tytuły Nominowany do Festiwalu Mundi – podkreśla ks. Andrzej Mulka, dyrektor festiwalu.

Mszę świętą na inaugurację festiwalu odprawił w Starym Sączu biskup tarnowski Andrzej Jeż. Ordynariusz podkreślał, że media same w sobie nie są ani dobre, ani złe. – Od nas zależy, jak będziemy je wykorzystywać. W telewizji możemy oglądać na przykład film o świętej Faustynie, a zaraz potem będzie leciał film pornograficzny. Dlatego ważne jest by te środki masowego przekazu wykorzystywać pozytywnie, do niesienia dobra, Ewangelii i rozwoju zwłaszcza młodego człowieka – zaznaczył biskup.

Na zakończenie planowane są plenerowe projekcje filmów przy Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu w niedzielę 13.08 o godz. 19.00 będzie film FATIMA, a w poniedziałek 14.08 o tej samej porze św. Kinga z serii AUREOLA i Reksio – prezentowany przez Muzeum Dobranocek z Rzeszowa

Organizatorem Festiwalu jest PROMYCZEK – Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej, a partnerami są: Urząd Miast i Gminy w Starym Sączu, MMC Breinwille, Studio Miniatur Filmowych z Warszawy, Szkoła Animacji DREMAGINE z Warszawy, Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania OPOKA i Klasztor Sióstr Klarysek ze Starego Sącza.

Więcej informacji na www.festiwalmundi.eu