wrapper

Wiadomości

piątek, 22 września 2017 13:20

Nowy semestr Studium Biblijnego

Napisane przez Beata Malec-Suwara / tarnow.gosc.pl

W tym roku przyjrzymy się Kościołowi. Zobaczymy, czym jest, jak się rozwijał i reflektował nad sobą – zapowiada biblista ks. Piotr Łabuda. 

Na falach radia RDN emitowane są audycje Radiowo-Internetowego Studium Biblijnego. Wykład prowadzi ks. Andrzej Michalik, teolog, rektor WSD w Tarnowie. Wykłady są publikowane na stronie internetowej "Gościa Tarnowskiego". Na http://tarnow.gosc.pl/Studium-biblijne można je odsłuchać raz jeszcze lub przeczytać.

Radiowo-Internetowe Studium Biblijne to okazja intelektualnego poznania swojej wiary poprzez tłumaczone przez specjalistów – teologów i biblistów – teksty Pisma Świętego. Ono z kolei buduje naszą pobożność, szacunek dla wiary i sakramentów.

– Prowadzi nas Credo. Zaczęliśmy od słowa "wierzę" i co to oznacza. Kolejny semestr poświęcony był Bogu, następny osobie Jezusa Chrystusa, potem Duchowi Świętemu. W tym roku przyjrzymy się Kościołowi – zapowiada ks. Piotr Łabuda, biblista, diecezjalny moderator Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II.

– Po pierwsze z Credo wynika, że Kościół jest następną prawdą naszej wiary, ale też skoro w naszej diecezji przygotowujemy się i właściwie jesteśmy u progu rozpoczęcia obrad synodu, a więc chcemy przemyśleć, jak ten Kościół powinien w naszej diecezji, w naszych wspólnotach funkcjonować, to tym bardziej warto przypomnieć sobie, a może uświadomić, czym jest Kościół na różnych jego wymiarach – tłumaczy biblista.

Na początku zobaczymy obraz Kościoła, który jest zapowiedziany w Starym Testamencie, czyli jak lud Boży już był tym ekkaleo – eklezją, wspólnotą. Nie był to jeszcze Kościół w naszym znaczeniu, ale lud Boga, który otrzymał największy dar –miłości. Lud Nowego Przymierza rozszerza się i dostaje kolejne dary – zbawienia, sakramentów, bliskości Boga. Potem Dzieje Apostolskie i kolejne wieki pokażą, jak Kościół ten się rozwija i kształtuje. Jak pod wpływem soborów i synodów reflektuje się nad sobą, a także jak widzieli go wielcy święci.

– Takie szerokie spojrzenie na Kościół, od jego prapoczątków do dzisiaj, pozwoli słuchaczom i czytelnikom spojrzeć na Kościół nie jako coś, do czego jestem zapisany, przyporządkowany, ale to że każdy z nas stanowi jego część. Jest jedna głowa, ale ciało składa się z różnych członków i wszystkie są tak samo ważne. Kościół to nie budynek, hierarchia, administracja, ale wspólnota, żywy organizm – tłumaczy ks. Łabuda.

więcej na ten temat:

http://tarnow.gosc.pl/doc/4199230.Nowy-semestr-Studium-Biblijnego 

http://tarnow.gosc.pl/Studium-biblijne 

Ostatnio zmieniany czwartek, 19 października 2017 14:57