wrapper

Wiadomości

niedziela, 08 październik 2017 22:22

Ulicami Grybowa przeszedł IX Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny - ZDJĘCIA I FILMY

Napisane przez Ewa Biedroń
Ulicami Grybowa przeszedł IX Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny - ZDJĘCIA I FILMY ks.Marian Kostrzewa

„Chcemy wyrazić nasz sprzeciw wobec prawa, które pozwala manipulować istotą ludzką – raz chce tworzyć byty ludzkie, a innym razem istoty ludzkie usuwać z bycia ludźmi” – mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż, podczas IX Diecezjalnego Marszu dla Życia i Rodziny. Przeszedł on ulicami Grybowa. Uczestniczyło w nim ok. 3 tys. osób. 

Marsz rozpoczęła Msza św. w bazylice pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego. Bp Jeż w homilii przypominał, że wartość i godność istoty ludzkiej nie zależą od systemów politycznych czy ideologicznych, lecz znajdują podstawy w porządku naturalnym.

Ordynariusz diecezji tarnowskiej podkreślił, że niepokojący jest fakt, że współpracujący z Organizacją Narodów Zjednoczonych, Komitet Praw Człowieka planuje wydanie takiej interpretacji zapisu o ochronie życia, by nie tylko wykluczyć z przysługującej ochrony nienarodzone dzieci, osoby nieuleczalnie chore i starsze, ale wręcz uznać, że w ramach prawa do życia istnieje „prawo” do aborcji, eutanazji i tzw. wspomaganego samobójstwa.


„Zauważmy w tych założeniach ową iście szatańską przewrotność: prawo do aborcji i eutanazji, prawo do zabijania dzieci nienarodzonych, osób nieuleczalnie chorych i starszych ma być przejawem prawa do życia! Komisja Praw Człowieka sporządziła projekt komentarza prawnego odnośnie do prawa do życia, który wyłącza nienarodzone dzieci z przynależności do rodzaju ludzkiego i tym samym pozbawia je ochrony wynikającej z zawartych traktatów międzynarodowych” – ubolewał biskup.

Zdaniem biskupa Jeża, jeżeli nie uzna się osoby ludzkiej – także tej nienarodzonej, chorej, niepełnosprawnej – za nietykalną, niemożliwe będzie sformułowanie spójnego systemu zasad etycznych, stworzenie klimatu moralnego sprzyjającego ochronie najsłabszych a także wzajemnego poszanowania się wszystkich ludzi.

Biskup diecezjalny podkreślił, że konieczne jest budowanie wokół rodziny pozytywnego klimatu a także zapewnienie właściwej ochrony prawnej. Wskazywał, że ten pozytywny klimat utraciło już wiele państw.

„Wiele polskich rodzin, które wyjechały za pracą do Norwegii, Szwecji czy Niemiec doświadczyło bezwzględności tamtejszych urzędników, którzy z błahego powodu, nieraz pod niezrozumiałym pretekstem odbierali im dzieci. Tak się dzieje, gdy państwo nie docenia wartości i znaczenia rodziny, małżeństwa, które też są niezastąpionym środowiskiem rozwoju wychowania dzieci. Musimy dbać o to i podejmować wszelkie możliwe działania, aby taka sytuacja nie zaistniała w Polsce, a wiemy, że były już przypadki, gdy odbierano rodzicom dzieci np. z powodu biedy. Nie tędy droga!” –dodał bp Andrzej Jeż.

- Mówimy życiu „tak”, dlatego tutaj jesteśmy. Podpisaliśmy się pod projektem ustawy „Zatrzymaj Aborcję” – podkreślali uczestnicy marszu. Zgromadził on także stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Uczestnicy nieśli balony i transparenty, które przypominały o wartości ludzkiego życia i rodziny. Były to główne obchody Dnia Papieskiego w diecezji tarnowskiej.

Przykładem wspierania małżeństw jest także niedzielna inicjatywa Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Zorganizował on warsztaty dotyczące leczenia niepłodności „Płodność - Problem - Pomoc, którą proponuje Naprotechnologia”. Odbyły się one w Domu Rekolekcyjnym Opoka w Starym Sączu. Na warsztaty zapisało się ok. 40 osób.

Zdjęcia i filmy: ks.Marian Kostrzewa 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 09 październik 2017 02:36