niedziela, 22 październik 2017 16:37

Napisane przez BP KEP
Abp Marek Jędraszewski: nałożony na me ramiona paliusz wzywa do wierności wobec Krakowskiej Ziemi BP KEP

– Całym pontyfikatem święty Jan Paweł II niestrudzenie pokazywał, jak można i trzeba wraz z krzyżem iść pod prąd, jak zwyciężać w znaku krzyża – mówił abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski w homilii podczas Mszy św. z nałożeniem paliusza, w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Jak podkreślił, nałożony paliusz wzywa do wierności wobec Krakowskiej Ziemi.

Ceremonia nałożenia paliusza zastępcy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, metropolicie krakowskiemu abp. Markowi Jędraszewskiemu, odbyła  się w niedzielę w katedrze na Wawelu. „Paliusz to przede wszystkim symbol jedności z Ojcem Świętym” – podkreśla rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Paliusz to wełniana wstęga w kształcie litery „Y” o szerokości 4-6 cm, z sześcioma czarnymi krzyżami wyszytymi jedwabiem, którą arcybiskup metropolita nakłada na ramiona, na ornat w czasie sprawowania liturgii. Boki paliusza symbolizują pasterską misję arcybiskupa metropolity, który na wzór Dobrego Pasterza niesie owcę na swoich ramionach.

„Paliusz – podobny do tego, który podczas uroczystych liturgii nosi papież – jest oznaką jedności z Ojcem Świętym oraz władzy pasterskiej arcybiskupa w metropolii, na której terenie może on go nosić. Krzyże na paliuszu, to symbol Jezusa Chrystusa. Po Soborze Watykańskim II paliusz zastąpił tiarę – symbol władzy papieża” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Rzecznik KEP przypomniał, że paliusz abp. Jędraszewskiego, pobłogosławił papież Franciszek, 29 czerwca, w uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła. Paliusze otrzymali wtedy także metropolici: białostocki – abp Tadeusz Wojda (nałożenie paliusza odbędzie się 5 listopada br.) i warmiński – abp Józef Górzyński (nałożenie paliusza miało miejsce 15 sierpnia br.).

Zobacz więcej na www.episkopat.pl