wrapper

Wiadomości

poniedziałek, 06 listopada 2017 15:52

103. rocznica śmierci bł. Karoliny Kózkówny

Napisane przez eb

Droga Krzyżowa szlakiem męczeństwa bł. Karoliny w Wał - Rudzie i uroczysta Msza św. w sanktuarium w Zabawie – m.in. złożą się na obchody 103. rocznicy śmierci bł. Karoliny Kózkówny. Zgromadzą one czcicieli Błogosławionej w sobotę, 18 listopada.

Młodzi z Tarnowa chcą iść na te uroczystości na piechotę. Zbiórka w sobotę o 7.15 w kościele akademickim. Szczegóły na plakacie.

pl8

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku i braku specjalistycznego wykształcenia prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Była animatorką i liderką życia religijnego.

Należała do stowarzyszeń religijnych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej powstałej z połączenia dwóch miejscowości, gdy została utworzona nowa parafia w Zabawie. Uczyła katechizmu dzieci z wioski, organizowała dla nich zajęcia, przygotowywała do przyjęcia Komunii św. chorych współmieszkańców. Pomagała w prowadzeniu prywatnej biblioteki wujowi Franciszkowi Borzęckiemu, umożliwiała dorosłym dostęp do literatury religijnej.

Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych, odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. Swoją postawą zdobyła powszechne uznanie i szacunek wśród współmieszkańców, którzy mówili, że jest „pierwszą duszą do nieba”. Zginęła heroicznie, broniąc swej godności i honoru 18 listopada 1914 r., gdy została zaatakowana przez carskiego żołnierza, który w bestialski sposób ją zamordował.

Jan Paweł II beatyfikował Karolinę Kózkównę 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie.

Zaproszenie rocznica śmierci bł Karoliny

 

Zobacz także warsztaty "Życie po stracie" i obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Ostatnio zmieniany czwartek, 16 listopada 2017 09:15