wrapper

Wiadomości

wtorek, 05 grudzień 2017 14:20

Synodowanie młodych

Napisane przez Ewa Biedroń

Co jest atrakcyjne w Kościele dla młodych a co nie? M.in. takie pytanie pojawi się w ankiecie synodalnej skierowanej do młodzieży, która nie działa w ruchach i stowarzyszeniach.

Kiedy już oficjalnie rozpocznie się Synod ma być ona rozpowszechniona m.in. w internecie, czy poprzez kluby sportowe i inne młodzieżowe organizacje. – Najbardziej nam zależy, żeby dotrzeć z tymi pytaniami do młodych, których nie ma w ruchach i stowarzyszeniach. Dlaczego Kościół jest może dla nich mało atrakcyjny? Ta ankieta wytyczy wiele kolejnych lat pracy z duszpasterstwem młodzieży – mówił ks. Marcin Baran, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży.

Aleksandra Małochleb, która odpowiada za Diecezjalne Centrum Młodzieży dodaje, że trzeba się troszczyć także o tych, którzy aktywnie działają w Kościele. – Obracamy liczbami, że w diecezji mamy 250 tys. młodych. Ok. 50 tys. formuje się w grupach. Cały czas pada pytanie co z tymi 200 tysiącami? Ja będę takim głosem, który mówi - pamiętajcie o tych 50 tysiącach, a nawet więcej. Pamiętajcie o tych młodych, którzy troszczą się o te 50 tysięcy – dodaje.

Młodzi interesują się Synodem i mówią o swoich oczekiwaniach. – Od ostatniego spotkania przeprowadziliśmy wiele ankiet. Młodzi oczekują od Synodu, by zostały podjęte m.in. tematy Eucharystii, większego zaangażowania kapłanów i formacji młodych – podkreśla Grzegorz Opioła, prezes KSM.

Młodzi i ich duszpasterze synodowali w tarnowskiej kurii. Dyskusja dotyczyła m.in. powołania Komisji ds. Młodzieży wraz z towarzyszącymi jej zespołami. W spotkaniu uczestniczyli księża, siostra zakonna oraz młodzi odpowiedzialni za duszpasterstwo młodzieży, ruchy i stowarzyszenia.

Ostatnio zmieniany wtorek, 05 grudzień 2017 14:29