wrapper

Wiadomości

czwartek, 07 grudzień 2017 15:35

My wam, wy nam - maltański opłatek w DPS w Szczyrzycu - HOMILIA, ZDJĘCIA

Napisane przez
My wam, wy nam - maltański opłatek w DPS w Szczyrzycu - HOMILIA, ZDJĘCIA Fot. ks.Marian Kostrzewa

Pierwsza świąteczna choinka w naszej diecezji rozbłysła tysiącem kolorów wieczorem, 6 grudnia w Szczyrzyckim Domu Pomocy Społecznej.

Justyna Pazdan, dyrektor DPS-u, z uśmiechem wita każdego z przybyłych gości i zaprasza na wspólną modlitwę do kaplicy. „Po raz trzeci spotykamy się w Domu Pomocy Społecznej w Szczyrzycu z okazji organizacji opłatka maltańskiego” – tłumaczy. „Co roku „opłatek” rozpoczynamy Mszą świętą i za każdym razem jest z nami ks. bp Andrzej Jeż, który dzisiaj, przy tej okazji poświęci piękną kopię obrazu Matki Bożej Szczyrzyckiej”.

Po Eucharystii przyszedł czas na życzenia, wesołe jasełka i wspólny posiłek. Wszystkiego doglądają pracownicy DPS-u oraz członkowie Zakonu Maltańskiego. Bowiem organizatorem spotkania jest Związek Polskich Kawalerów Maltańskich, Fundacja Kawalerów Maltańskich w Krakowie wraz ze starostą limanowskim Janem Puchałą.

„Idea opłatka maltańskiego wpisuje się w motto zakonu maltańskiego „Obrona wiary i pomoc potrzebującym”. Przez fakt członkostwa w zakonie czujemy się powołani do realizacji tych dwóch zadań” – mówi Tomasz Krupiński, członek zakonu maltańskiego. „Działamy ściśle z Kościołem rzymskokatolickim, bo przecież łączy nas idea i beneficjent. Pomysł opłatka maltańskiego powstał piętnaście lat temu i dzisiaj obejmuje całą Polskę. Ponad 30 miast realizuje to zadanie. W tym oto dniu łączymy się duchowo, fizycznie i emocjonalnie z potrzebującymi. W Szczyrzycu beneficjentem są pensjonariusze DPS-u. To grupa 99 chorych, którym dedykujemy ten dzień. Możemy im ofiarować to, czego oczekują i możemy od nich uzyskać to, czego potrzebujemy. A potrzebujemy takiej zachęty, abyśmy się pochylili w tym natłoku spraw i problemów, które nam codzienne życie przynosi, abyśmy byli skłonni do refleksji - kto jest dla kogo, co jest najważniejsze? W naszej modlitwie zakonnej zwracamy się „Nasi panowie chorzy” – bo jak uważamy - to nie my dla nich, ale oni nam są potrzebni. To jest egzemplifikacja tych spotkań, które są już tradycją w Szczyrzycu pod patronatem honorowym Biskupa Tarnowskiego. Jesteśmy mu za to wdzięczni” - mówi z uśmiechem i nadzieją, gdyż kto dziękuje, ten także prosi.

Ostatnio zmieniany czwartek, 07 grudzień 2017 20:56