wrapper

Wiadomości

sobota, 06 styczeń 2018 23:16

20-lecie sakry biskupiej ks. Arcybiskupa Wiktora Skworca - HOMILIA, ZDJĘCIA

Napisane przez
20-lecie sakry biskupiej ks. Arcybiskupa Wiktora Skworca - HOMILIA, ZDJĘCIA Fot. ks. Marian Kostrzewa

Tegoroczna uroczystość Objawienia Pańskiego splata się z 20. rocznicą sakry biskupiej Metropolity katowickiego, ks. abpa Wiktora Skworca. Z tej okazji liczni przedstawiciele duchowieństwa naszej diecezji, na czele z ks. Biskupem Ordynariuszem Andrzejem Jeżem, a także samorządowcy i świeccy, przybyli do Katowic na jubileuszową Eucharystię.

Homilię wygłosił ks.bp Andrzej Jeż, przywołując we wspomnieniach to, co się wydarzyło 6 stycznia 1998 roku, w Watykanie. 

Przed rozesłaniem, wyrażnie wzruszony ks.Arcybiskup wyraził wdzięczność wszystkim obecnym na Mszy św. "Dziękuję wszystkim moim rodzinom, które tutaj przybyły - bo tak się składało, że tych rodzin w mojej posłudze pasterskiej miałem wiele. Więc dziękuję rodzinie Kościoła tarnowskiego, która tutaj przybyła i jest licznie reprezentowana. Dziękuję także rodzinie Kościoła katowickiego - bo w tej rodzinie wyrosłem i do niej wróciłem, z woli Papieża Benedykta XVI, po blisko 14 latach pracy w Tarnowie."

Ks.Arcybiskup wyróżnił dwie osoby - ks. arcybiskupa Damiana Zimonia - "który był u początku, kiedy rodziła się moja posługa prezbitera, był moim przełożonym w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym. Bardzo dziękuję za to towarzyszenie, bo o to chodzi". Drugą osobą, którą Czcigodny Jubilat wymienił imiennie był ks. arcybiskub Józef Kowalczyk - "dziś prymas - senior. Towarzyszył mi u początku posługi biskupiej. Wiemy, że korzenie ks. arcybiskupa są w diecezji tarnowskiej." - wspominał.

W sposób szczególny Metropolita katowicki podziękował wiernym za modlitwę. "Jest ona dla mnie bardzo cenna" - powiedział, licząc, że obecne na jubileuszu "rodziny", a zwłaszcza ta tarnowska, nie zapomni o tym.

Ostatnio zmieniany niedziela, 07 styczeń 2018 00:04