wrapper

Wiadomości

środa, 10 styczeń 2018 09:54

Jachtem „Dunajec” na ŚDM w Panamie

Napisane przez Ewa Biedroń
Jachtem „Dunajec” na ŚDM w Panamie Fot. spozz.com

Jachtem „Dunajec” w kierunku Panamy – to pomysł Sądecko-Podhalańskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Projekt jest skierowany do młodych i ich duszpasterzy z całego świata. Podróż potrwa pięć miesięcy i będzie podzielona na etapy. 

„To propozycja dla odważnych. Nikt nie będzie pasażerem, każdy będzie miał jakieś zadanie. Jeśli dołączą do nas kapłani to będą to także rekolekcje na morzu i oceanie” – mówi jeden z pomysłodawców i koordynator projektu Kazimierz Jan Kudlik. Sam pływa od 40 lat i współpracuje z młodzieżą. „Młodzi z diecezji tarnowskiej z entuzjazmem przyjęli ten pomysł. Mamy patronat honorowy biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża” – dodaje żeglarz.

Rejs obejmuje 11 etapów. Jacht wypłynie pod koniec sierpnia z Gdańska, by w styczniu 2019 roku dotrzeć do Panamy. Przez dwa tygodnie na jachcie będzie do 10 osób, z czego co najmniej połowa posiadać będzie wymagane kwalifikacje, czyli stopnie żeglarskie. W dwudziestotygodniowej żegludze przewiduje się udział ogółem 80-100 uczestników, głównie młodzieży. Każdorazowo załogą dowodzić będzie kapitan z pomocą trzech oficerów wachtowych.

Na każdy dwutygodniowy etap uczestnicy będą wyłaniani poprzez kwalifikacje krajowe (1-9 osób) oraz międzynarodowe (1-2 osób).

Liczba miejsc jest ograniczona i decyduje elektroniczna kolejność zgłoszeń, które będą się odbywać w czterech turach. Pierwszy termin upływa już 12 stycznia 2018 roku, drugi 26 stycznia, trzeci 9 lutego, zaś czwarty 23 lutego

Projekt przewiduje szereg przedsięwzięć lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. W miastach portowych na trasie rejsu oraz lądowych trasach przejazdu grup do miejsca wymiany załóg zaplanowane są spotkania z młodzieżą, konkursy, festiwale, koncerty i inne wydarzenia, które będą promować udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. W planach jest, by ostatni rejs do Panamy tworzyła międzynarodowa grupa z licznym udziałem Polaków.

Uczestnikami wyprawy mogą być wyłącznie osoby pełnoletnie. Zgłoszenia wyłącznie na specjalnym formularzu dostępnym na stronie www.spozz.com.