poniedziałek, 29 styczeń 2018 07:54

XIII Brzeski Konkurs Kolęd i Pastorałek „O Muszlę św. Jakuba” - FILM, ZDJĘCIA

Napisane przez
XIII Brzeski Konkurs Kolęd i Pastorałek „O Muszlę św. Jakuba” - FILM, ZDJĘCIA Fot. ks.Marian Kostrzewa

Brzeski Konkurs Kolęd i Pastorałek  “O Muszlę św. Jakuba” to znana i silna marka. Od trzynastu lat wpisany jest w tradycję śpiewania kolęd w rejonie Brzeska.

Setki uczestników – od przedszkolaków po młodzież szkół średnich, na długo przed Konkursem przygotowuje się, aby jak najlepiej zaprezentować się w dwudniowych zmaganiach i zdobyć nagrodę Grand Prix.

U początku był to skromny parafialny Koncert Kolęd i Pastorałek "Świętej Rodzinie w darze". W 2005 roku proboszcz parafii NMP Matki Kościoła i św.Jakuba w Brzesku ks. prałat Józef Drabik oraz grupa organizacyjna zdecydowała, aby przekształcić ten Koncert w konkurs powiatowy. Od tamtego czasu, w organizację konkursu włączają się Urząd Miejski oraz Starostwo Powiatowe w Brzesku, zaś miejscem eliminacji i koncertu laureatów stało się nowoczesne Centrum Kulturalno - Biblioteczne im. Jana Pawła II w Brzesku.

Od 2012r. dyrektorem Konkursu jest ks. mgr Jacek Walczyk.

W niedzielę 28 stycznia 2018 roku, po wysłuchaniu 49 podmiotów wykonawczych, których przesłuchania odbyły się dzień wcześniej w sobotę, postanowiło przyznać nagrody w poszczególnych kategoriach:

DZIECI MŁODSZE klasy I - III

1. Mendel Martyna „Od serca do ucha” - Jury zwróciło uwagę na muzykalność, panowanie nad dźwiękiem i interpretację.
  2. Klecki Hubert „Gore gwiazda Jezusowi”
  3. Świerczek Agata „Bosy pastuszek”

Wyróżnienie:  Majcherczyk Amelia - Jury wyróżniło wokalistkę za własny akompaniament na żywo w jednej z kolęd.

DZIECI STARSZE klasy IV - VI

1. Nowacka Emilia „Zaśnij Dziecino” - Doceniona za technikę wokalną, kulturę prowadzenia dźwieku i muzykalność.
  2. Rozalia Zelek „Gwiazdo leć, kolędo leć”
  3. Mikołajek Kacper „A cóż z tą dzieciną”
  4. Woda Kornelia „Noel”

Wyróżnienie: Skirło Maria „Babci zegar”

DZIECI STARSZE klasy IV - VI ZESPOŁY:

1. Duet: Kinga Gicala i Anna Janas  „Gdy się Chrystus rodzi” - Doceniono pomysł muzyczny na utwory, muzykowanie na żywo i muzykalność wykonawców.
      2. Dzieci Bliżej Nieba - „Za kominem świerszczyk”
      3. Duet J&J  - „Pójdzmy wszyscy do stajenki”

PRZEDSZKOLAKI - ZESPOŁY:

1. Niebiańskie Aniołki „Nie miały Aniołki”
  2. Półnutki „Małe Aniołki”

Wyróżnienie: Folkowi Dębianie

KLASA VII, II i III Gimnazjum - SOLIŚCI:

1. Julia Górska „Dlaczego dzisiaj wśród nocy dnieje” - Jury doceniło technikę wokalną wokalistki, panowanie nad głosem, dobieranie środków muzycznych i podkładków zgodnych z możliwościami głosu i treścią  utworów.
  2. Patulska Zuzanna „Ucichłeś Jezuleńku”
  3. Roczniak Kamila „O gwiazdo Betlejemska”

Wyróżnienie: Wiktoria Wójtowicz, Aleksandra Dzieńska, Maria Mikołajek

KLASA VII, II i III Gimnazjum - ZESPOŁY:

1. Duet: Marta Kłusek i Mateusz Kłusek „W żłobie leży” - doceniono poprawną technikę i interpretację.
      2. Borzęckie Słowiki utworem „Skrzypi wóz”
      3. Duet: Maria Kraj i Anna Słota „Pierwsza gwiazda”

Młodzież Szkół Średnich - SOLIŚCI:

1. Marmol Agnieszka „Bambino Jazzu” - wokalistka wykazała się dobrą techniką wokalną, interpretacją i doborem utworów do predyspozycji stylistycznych.
  2. Płaneta Karolina „Kolęda warszawska”
  3. Pacura Aleksandra „Mario czy już wiesz"

Młodzież Szkół Średnich - ZESPOŁY:

1. Schola Parafialna z Tymowej „O północy”

WYRÓŻNIENIE: Maria Kokoszka, Patrycja Wąs

Grand PRIX XIII Brzeskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek „O Muszlę św. Jakuba – Brzesko 2018” zdobył zespół “Serduszka Faustynki” z Publicznego Przedszkola Sióstr Służebniczek w Brzesku. W uzasadnieniu Jury zwróciło uwagę na ogrom pracy w przygotowanie grupy dzieci do występu, intonację, kolerację między członkami zespołu i muzykowanie na żywo. Utwory wykonane zostały w sposób, który pozwala dzieciom pokazać dobre strony, rozwija oraz dostarcza ogromną dawkę wzruszeń poprzez szczerość wykonania.

Wszystkim organizatorom i uczestnikom Festiwalu gratulujemy!

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 29 styczeń 2018 09:20