środa, 31 styczeń 2018 23:30

Wizyta w sektorze lasu w Yombo - ZDJĘCIA

Napisane przez Ks. Krzysztof Czermak
Wizyta w sektorze lasu w Yombo - ZDJĘCIA Foto Ks. Maksymilian Lelito

Biskup tarnowski Andrzej Jeż odwiedził kolejną wspólnotę w Republice Środkowoafrykańskiej. Tym razem  udał się do Yombo odległego od Bimbo 25 km. Miejscowość ta, choć ciągle nazywana jest wioską, liczy kilkanaście tysięcy mieszkańców. Eucharystia miała miejsce przed kaplicą – pierwszą wybudowaną w tym sektorze przez tarnowskich misjonarzy. Uczestniczyło w niej niemal tysiąc osób.

Wśród uczestników byli katechiści z dziewięciu wiosek tej części parafii. We wstępie do Mszy św. sprawowanej w języku francuskim z dwoma misjonarzami (proboszczem parafii Bimbo ks. Markiem Mastalskim i jego wikariuszem ks. Maksymilianem Lelitą) oraz ks. Krzysztofem Czermakiem, wikariuszem biskupa tarnowskiego ds. misji, główny celebrans porównał życie człowieka do rosnącego w lesie drzewa, które zakorzenia się w ziemi, ale jednocześnie swymi gałęziami, jak każde drzewo w lesie kieruje się ku słońcu. Tym słońcem dla człowieka jest Bóg, jest niebo, do którego zmierzamy. Kazanie w języku sango wygłosił w imieniu biskupa Andrzeja, ksiądz Krzysztof Czermak, nawiązując do lektur biblijnych ostatniej niedzieli, która przez miejscowych katolików, z powodu braku kapłana, uczczona została przez wspólnotę modlitwą.

Przed lekturą Ewangelii nastąpiło uroczyste wniesienie lekcjonarza. Trzymał go w rękach dwunastoletni chłopiec przygotowujący się do I Komunii świętej, niesiony przez czterech harcerzy jak w lektyce, na krześle, na wysokości ich ramion. Procesja z darami zasługiwała na szczególną uwagę. Jeśli w poniedziałek w wiosce Nzimba, nad rzeką, taka procesja trwała bardzo długo, to w Yombo bardzo bardzo długo. Wzięło w niej udział około 250 osób i każda z nich zbliżała się do ołtarza z jakimś darem. Wśród darów były jak zwykle warzywa i owoce, ale również węgiel drzewny produkowany na miejscu. Wydawało się, że owa procesja nie będzie miała końca. Żywy inwentarz stanowiły 2 kozy, 2 kaczki i 14 kur.

Te pierwsze – wiemy o tym od proboszcza w Bimbo – dożyją ostatnich chwil w najbliższą niedzielę w Bagandou, gdzie po uroczystości konsekracji nowego kościoła ucieszą podniebienie wielu. Na koniec procesji dwie dziewczynki ze szkoły im. św. Teresy przywitały gościa z Polski, życząc mu dobrego pobytu. Ks. Marek w imieniu biskupa ogłosił zgromadzeniu, że otrzymane dary, w zdecydowanej większości, winny być przeznaczone dla osób najbardziej potrzebujących pomocy w poszczególnych wioskach.

Osobliwą sceną było zachowanie jednej z kobiet, która zbliżając się z darami, po ich przekazaniu odbierającym, uklękła na ziemi i kawałkiem płótna wytarła biskupowi Andrzejowi i jednemu z koncelebransów buty. Podczas rozmowy z nią po Mszy św. okazało się, że jest członkinią Kościoła Apostolskiego, a jej gest oznaczał zapewnienie sobie specjalnego błogosławieństwa. Na uroczystość zostali zaproszeni tzw. pastorzy przewodzący poszczególnym sektom w Yombo. Z 13 zaproszonych przybyło tylko czterech, którzy reprezentowali : Kościół Apostolski, wspólnotę CEBI wywodzącą się z Kościoła Babtystów, Kościół UFCB i Kościół CEUMA. Pod koniec celebracji miała miejsce podobna ceremonia co w dniach poprzednich w Bimbo i Nzimbie. Trójka urodzonych w ostatnim czasie dzieci została przyniesiona przed ołtarz. Otrzymały one biskupie błogosławieństwo, a następnie zostały ukazane wspólnocie w geście ofiarniczym. Po Mszy świętej liczni zaproszeni goście zebrali się w kaplicy, aby spożyć ciepłą strawę przygotowaną przez miejscowe kobiety.

W czwartek ostatni dzień poświęcony wizycie trzeciego sektora parafii Bimbo. Spotkanie przy posiłku było okazją dla wielu wspólnot, aby przedstawić biskupowi tarnowskiemu swoje prośby związane z życiem religijno-socjalnym. Dotyczyły one między innymi wybudowania kaplicy i zakupu dzwonu. Wójt Yombo złożył prośbę o wybudowanie studni głębinowej, w dzielnicy, gdzie ludzie muszą chodzić nawet 500 m po wodę pitną. Dyrektor i nauczyciele miejscowej szkoły - do której uczęszczają dziewczynki witające biskupa - prosili o wybudowanie budynku szkolnego. Nie wykluczone, że wyżej wymienione prośby zastaną zrealizowane z funduszy zebranych przez Kolędników Misyjnych w naszej diecezji.

Ostatnio zmieniany czwartek, 01 luty 2018 08:11