wrapper

Wiadomości

środa, 07 luty 2018 19:07

Spotkanie dwóch Pasterzy - ZDJĘCIA

Napisane przez Ks. Krzysztof Czermak
Spotkanie dwóch Pasterzy - ZDJĘCIA Ks. Krzysztof Czermak

W środę 7 lutego, biskup Andrzej Jeż w towarzystwie tarnowskich misjonarzy złożył wizytę arcybiskupowi Bangi, kardynałowi Dieudonné Nzapalainga.

Spotkanie miało miejsce w rezydencji arcybiskupiej leżącej nad rzeką Ubangi, gdzie dokładnie 125 lat temu, w dniu 9 lutego, po prawie miesięcznej podróży, dotarł wikariusz apostolski Ubangi Prosper Augouard, który rezydował w Brazzaville. Jest on założycielem misji w Republice Środkowoafrykańskiej, a wcześniej w Republice Konga, w której obecnie pracuje pięciu tarnowskich misjonarzy.

Kardynał Dieudonné Nzapalainga jest trzecim arcybiskupem Bangi wywodzącym się z miejscowego duchowieństwa.

W rozmowie z biskupem Andrzejem, arcybiskup Bangui docenił pracę misjonarzy tarnowskich, podkreślając, że ich posługa jest zawsze blisko ludzi, których chcą poznać. Zauważył, że ich wizyty we wioskach, których parafia posiada 44, są dowodem takiej bliskości. Misjonarze przybywając pozostają całe dni, a nieraz tygodnie, wśród tych, do których się udają ze słowem Bożym i sprawowaną Eucharystią. Wyraził też wielkie zadowolenie z nominacji na stolicę biskupią w Bouar naszego rodaka ks. Mirosława Gucwy. Znając go osobiście od lat dostrzegł jego dotychczasową troskę o diecezję Bouar.

Pod koniec spotkania arcybiskup Dieudonné poprosił o przekazanie pewnych informacji do miejscowego radia, dotyczących wizyty biskupa Andrzeja. Udzielił ich jeden z misjonarzy wyznaczony przez  biskupa tarnowskiego. 

Spotkanie zakończyło się wspólnym posiłkiem na zewnątrz rezydencji biskupiej, na werandzie, z której rozciąga się piękny widok na rzekę Ubangi, a szczególnie na miejsce, gdzie 125 lat temu przybył łodzią rybacką wspomniany wyżej apostoł Afryki.

Rozmowa dotyczyła założenia nowej parafii przez księży tarnowskich. Propozycja ze strony arcybiskupa Bangi została przyjęta przez biskupa Andrzeja. Kilka kilometrów od miejsca obecnego przebywania naszych księży, znajduje się teren wyznaczony przez arcybiskupa na nową placówkę duszpasterską. Życzenie pasterza Bangi jest wielkim wyzwaniem dla naszych misjonarzy. Chodzi zarówno o siły personalne, jak i o budowę nowej wspólnoty, nie zapominając o konieczności budowy infrastruktury. Potrzeba bowiem  wybudowania kościoła, plebanii, jak i zaplecza pastoralnego. To perspektywa wielu lat, jak się wyraża biskup Andrzej. By sprostać jej wyzwaniu trzeba szczególnej modlitwy Kościoła tarnowskiego. Pasterze obu Kościołów zapewne ucieszyliby się, gdyby do zamierzonego dzieła zgłosili się kolejni kandydaci.

Ostatnio zmieniany środa, 07 luty 2018 23:33