wrapper

Wiadomości

poniedziałek, 05 marzec 2018 11:13

Jaka jest frekwencja na lekcjach religii w szkołach średnich diecezji tarnowskiej? - FILM

Napisane przez Ewa Biedroń / film: ks.Marian Kostrzewa
Jaka jest frekwencja  na lekcjach religii w szkołach średnich diecezji tarnowskiej? - FILM Fot. ks.Marian Kostrzewa

2,4 procent uczniów szkół średnich z terenu diecezji tarnowskiej nie uczęszcza na lekcje religii. Najwięcej młodych rezygnuje z katechezy w liceach, to 5,7 procent. Natomiast lepiej jest w zespołach szkół, gdzie znajdują się technika, szkoły branżowe i licea profilowane. Tam 1,4 proc. uczniów nie chodzi na religię.

Dane przygotował Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Jak mówi dyrektor ks. dr Tomasz Lelito uczniowie podawali różne przyczyny dlaczego rezygnują z religii. „Niektórzy chcą mieć więcej czasu na naukę i przygotowanie do matury. Były też deklaracje niewiary i stwierdzenia, że rodzina nie chodzi do kościoła, więc i oni rezygnują z religii. Niektórzy nie zgadzają się z nauką społeczną i moralną Kościoła. Ale są i tacy, którzy twierdzą, że przesilili się w trakcie przygotowania do bierzmowania i chcą odpocząć. Mamy nadzieję, że  kiedyś wrócą na lekcje religii” – dodaje.

Ks. Lelito podkreśla, że z danych trzeba wyciągnąć wnioski, przedyskutować jak wyjść naprzeciw młodym ludziom, by pokazywać im wartość religii. Taka okazja będzie podczas V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

Dyrektor Wydziału Katechetycznego mówi, że czasami uczniowie nie są świadomi, że jeśli nie chodzą na lekcje religii to może to mieć konsekwencje w życiu parafii. „To m.in. kwestia przygotowania do różnych sakramentów świętych. Jeżeli ktoś ignorował lekcje religii to pojawia się pytanie czy taka osoba rzeczywiście jest gotowa do tego, żeby przyjmować poszczególne sakramenty święte. Pytanie też w jaki sposób można uzupełnić te braki, które powstały, bo ktoś nie uczęszczał na katechezę” – dodaje.

Ankiety przeprowadzono w stu trzynastu szkołach średnich w diecezji tarnowskiej. Biorąc pod uwagę wszystkie rodzaje szkół średnich w Tarnowie na religię nie chodzi 4,7 procent uczniów, w Nowym Sączu 2,5 procent, w Bochni 1,9 proc, w Dębicy 1,7 proc, w Mielcu 1,6 proc., a w Brzesku 1,5 procent.

W szkołach średnich na terenie diecezji tarnowskiej wszystkich uczniów jest ponad 45 tysięcy. Na religię nie chodzą 1063 osoby, w tym 53 niekatolików.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 05 marzec 2018 12:15