wrapper

Wiadomości

sobota, 10 marzec 2018 21:39

"Pełne zanurzenie” – powstało vademecum dla animatorów młodzieżowych - ZDJĘCIA

Napisane przez Ewa Biedroń
"Pełne zanurzenie” – powstało vademecum dla animatorów młodzieżowych - ZDJĘCIA Foto Ewa Biedroń

Ukazało się Vademecum Animatora „Pełne zanurzenie”. To młodzieżowy język i współczesne rozwiązania mobilne. Publikacja jest inicjatywą Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.  Powstała pod redakcją zastępcy dyrektora ks. Artura Mularza.

- Vademecum pokazuje w jaki sposób pozwolić siebie poprowadzić do Pana Boga i innych. Jest zachętą do tego, żeby każdy kto uczestniczy w grupie młodzieżowej poczuł się zaproszony do posługi. Vademecum jest połączone z telefonem. Dzięki skanerowi kodów QR można zobaczyć filmy, na których prezentowane są animacje oraz pobrać materiały do spotkań formacyjnych – dodaje.

Nad vademecum pracowali młodzi ludzie i kapłani, którzy od lat zajmują się formacją młodego pokolenia. „Jesteśmy otwarci, żeby tym się dzielić. Skoro powstało coś dobrego niech służy nie tylko w naszej diecezji. Ten pomysł przedstawiliśmy w Warszawie na spotkaniu duszpasterzy młodzieży z całej Polski. Został pozytywnie przyjęty. Dziś możemy już vademecum pokazać, bo jeszcze pachnie farbą drukarską” – podkreśla ks. Mularz.

Zdaniem twórców, publikacja może się przydać nie tylko w kręgach młodzieżowych, bo to narzędzie pomocne do formowania także animatorów w innych grupach.

Vademecum zawiera wskazówki jak budować wspólnotę w grupie młodzieżowej, jak prowadzić spotkania i dyskusje. Są także przykłady animacji i zabaw. Co na to młodzi?

- Dobry pomysł, bardzo nam się to przyda, bo nie jest łatwo prowadzić grupę młodzieżową – powiedział animator Bogumił Stanisławczyk z dekanatu Ujanowice. – Czytanie wielu inspiracji jest wskazówką do dalszej drogi – dodał.

Animatorka Ewelina Koryga z parafii Pleśna podkreśla, że wielka jest dziś siła świadectwa.

- Trudno jest dziś dotrzeć do młodych. Z tylu różnych stron mamy dużo  informacji, obrazów i trudno jest podjąć decyzję co naprawdę jest dobre.  Z mojego doświadczenia, dobrym sposobem jest to, żeby młodym nie mówić sztucznego wykładu, tylko dzielić się swoim świadectwem i pokazywać im, aby doświadczyli tego o czym mówimy – podkreśla.

Publikacja trafiła do młodych, którzy są animatorami parafialnymi i dekanalnymi. W sobotę przeżywali oni rekolekcje w hali przy ul. Gumniskiej. Do Tarnowa przyjechało prawie osiemset osób z całej diecezji. Były świadectwa, modlitwa i integracja. Z młodzieżą spotkał się także bp Leszek Leszkiewicz. 

- Cieszymy się obecnością młodych ludzi. Zapraszamy ich, by podzieli się swoimi talentami, pasjami, by ożywili życie parafialne – powiedział ks. Marcin Baran, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży.

Autorami vademecum są: ks. Artur Sepioło, ks. Artur Mularz, ks. Artur Ważny, Gabriela Lazarowicz, Mateusz Piwowarczyk, Jakub Pisarski.

 

Ostatnio zmieniany niedziela, 11 marzec 2018 11:01