poniedziałek, 19 marzec 2018 17:01

Komunikat prasowy 13 (19.03.2018) - V Synod Diecezji Tarnowskiej - ZDJĘCIA

Napisane przez ks. Andrzej Dudek / rzecznik prasowy Komisji Przygotowawczej
Komunikat prasowy 13 (19.03.2018) - V Synod Diecezji Tarnowskiej - ZDJĘCIA fot. ks.Marian Kostrzewa

W uroczystość św. Józefa odbyło się ostatnie spotkanie Komisji Przygotowawczej V Synodu.

Ks. Piotr Cebula przedstawił metodologię, czyli schemat dla prac i dyskusji synodalnych zarówno w Komisjach jak i podczas spotkań parafialnych zespołów synodalnych. Jest ona oparta na klasycznej zasadzie „widzieć-oceniać-działać” i będzie koncentrować się wokół trzech obszarów rozważań: 1) Jak jest? (próba oceny sytuacji), 2) Jak powinno być? (ujęcie teologiczne problemu) oraz 3) Co zrobić, aby było tak jak powinno być? (sposoby naprawy niewłaściwych sytuacji). W tych trzech obszarach z pewnością nie zabraknie pytań dlaczego jest tak a nie inaczej; jednak V Synod za cel stawia sobie bardziej wskazanie najlepszej drogi do zbawienia, a nie jedynie ocenę socjologiczną współczesnego świata i Kościoła.

Ponadto ks. Piotr zaprezentował przykładowe materiały dla parafialnych zespołów synodalnych na jedno z pierwszych spotkań. Z jednej strony będą to materiały o charakterze formacyjnym, skoncentrowane na różnych aspektach rodziny, parafii i ewangelizacji, a z drugiej każdy zespół będzie zaproszony do dyskusji nad materiałami problemowymi, wypracowanymi przez gremia synodalne. W tym punkcie spotkania podjęto także dyskusję nad sposobem kontynuowania niedziel synodalnych lub wypracowania innych form dotarcia do jak największej liczby wiernych z tematyką wyznaczoną na poszczególne miesiące trwania V Synodu.

W dalszej części zapoznano się z syntetyczną informacją na temat zadań parafialnych zespołów synodalnych. Dzięki temu każdy z członków Komisji Przygotowawczej będzie mógł wyjaśnić wiernym, zebranym 7 lub 14 kwietnia na specjalnych spotkaniach w dekanatach, czego od nich się oczekuje w V Synodzie i jak będą mogli zaangażować się w jego prace. Ks. Michał Dąbrówka szczegółowo opisał program tychże spotkań dekanalnych, podkreślając, iż będzie to również ostatnia okazja do tego, aby w sposób bezpośredni zaprosić wiernych na Inaugurację V Synodu do Tarnowa.

Ks. Andrzej Turek zaprezentował ostateczny dokument Komisji Przygotowawczej, który niebawem zostanie wręczony biskupowi Andrzejowi, jako owoc prac trzynastu miesięcy prac przygotowujących synod.

Wreszcie Biskup Andrzej podsumował dzisiejsze spotkanie i cały wielomiesięczny wysiłek komisji na rzecz nie tylko V Synodu, ale przede wszystkim dla dobra Kościoła. Podziękował zebranym za „ich Oblubieńczą miłość do Kościoła”, którą wykazali w tym czasie i za wszelką pracę jaka została wykonana. Zaznaczył, iż tak długi czas przygotowania w którym przeprowadzono niedziele synodalne oraz propagowano modlitwę w intencji V Synodu, nie tylko przypomniał wszystkim o potrzebie modlitwy za Kościół, ale też zaczął uwrażliwiać na jej praktykowanie i poczucie wspólnoty, co już należy uznać za pierwszy owoc synodowania. Na koniec wraz z Biskupem Leszkiem, na dowód wdzięczności wręczyli wszystkim członkom Komisji Przygotowawczej pamiątkowy album oraz stuły synodalne, jako symbol jedności kapłańskiej i udział w trosce biskupa o dobro duchowe Diecezji tarnowskiej.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 19 marzec 2018 23:29