środa, 21 marzec 2018 16:57

Życie w darze dla misji - Śp. Ks. Adam Bartkowicz, SMA

Napisane przez www.sma.pl
Życie w darze dla misji - Śp. Ks. Adam Bartkowicz, SMA www.sma.pl

Stowarzyszenie Misji Afrykańskich (SMA) z ogromnym smutkiem informuje o śmierci ks. Adama Bartkowicza SMA, dnia 20 marca 2018 roku w Bagamoyo, Dar Es Salaam, w Tanzanii. Misjonarz pochodził z Dębicy.

Ksiądz Adam Bartkowicz, misjonarz ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich (SMA) przyszedł na świat 1 kwietnia 1983 roku w rodzinie Stanisława i Marii Bartkowiczów. Urodził się w Dębicy, w diecezji tarnowskiej i tam również spędził dwadzieścia pierwszych lat swojego młodzieńczego życia przynależąc do parafii pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej.

W latach 1990–1998 uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 3 im. gen. Tadeusza Bora- Komorowskiego w Dębicy. Następnie kształcił się w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Dębicy i tam również otrzymał tytuł Technika Technologii Drewna dnia 10 marca 2003 roku.

Po zdaniu egzaminu dojrzałości, podążając za głosem powołania misyjnego, ks. Adam zdecydował się wstąpić do Stowarzyszenia Misji Afrykańskich w Borzęcinie Dużym k. Warszawy.

Stowarzyszenie Misji Afrykańskich zostało założone przez Bp. Melchiora de Marion Brésillac w Lyonie, 8 grudnia 1856 roku. Celem zgromadzenia jest pierwsza ewangelizacja w Afryce oraz wśród ludzi pochodzenia afrykańskiego. Od samego początku praca misyjna w Afryce wymagała wielu ofiar. Wśród pierwszych sześciu misjonarzy którzy przybyli do Sierra Leone w 1859 roku, jeden został odesłany do Europy, a pięciu z nich po krótkim okresie zmarło z powodu epidemii żółtej febry. Wśród nich był również Założyciel, który odszedł do Pana zaledwie po 42 dniach pobytu na Czarnym Lądzie, 25 czerwca 1859 roku.

Stowarzyszenie istniało w Polsce od 1931 roku w Nininie k. Poznania. Po II wojnie światowej, ówczesne władze przejęły posiadłość SMA co uniemożliwiło kontynuację pracy w Polsce. W połowie lat 80-tych, SMA wróciło do Polski.

Tak jak tragiczną była śmierć Założyciela dla całego Zgromadzenia, tak i dla Polskiej Prowincji SMA tragiczną była śmierć kleryka Roberta Gucwy, rodem z Tarnowa, który jako kleryk został zamordowany przez uzbrojonych napastników, w czasie napadu na Dom Formacyjny SMA w Bangui, w Republice Środkowoafrykańskiej 15 listopada 1994 roku. Dziś na nowo nasze serca przepełnia smutek spowodowany tragicznym odejściem naszego współbrata śp. ks. Adama Bartkowicza.

Dla ks. Adama, czas formacji seminaryjnej w Polsce był okresem pogłębiania jego powołania oraz formacji ludzkiej, duchowej, intelektualnej i pastoralnej. Począwszy od października 2003 do czerwca 2006 roku ks. Adam studiował przez dwa lata filozofię i przez rok teologię dojeżdżając do Wyższego Seminarium Duchownego Księży Pallotynów w Ołtarzewie.

Formacja seminaryjna w SMA jest ukierunkowana na bezpośrednie przygotowanie przyszłych księży do pracy misyjnej w Afryce. Oznacza to, że większość tej formacji odbywa się poza granicami Polski: w Europie i w Afryce. Dlatego też znajomość języków obcych jest ważnym elementem takiego misyjnego przygotowania. W tym celu, ks. Adam od października 2006 roku do czerwca 2007 roku został wysłany do Manchesteru w Wielkiej Brytanii aby tam nauczyć się języka angielskiego.

Po ukończeniu kursu językowego w Wielkiej Brytanii, ks. Adam poleciał w październiku 2007 roku na rok stażu pastoralnego do Tanzanii, we Wschodniej Afryce. Okres ten spędził najpierw w parafii Bugisi a następnie w parafii Mwandoya w diecezji Shinyanga. Pogłębiał tam swoje powołanie misyjne pracując wśród ludzi, do których czuł się powołany przez Jezusa Chrystusa. Pomagał ludziom w pogłębianiu ich relacji z Panem Bogiem, uczył katechezy, oraz doskonalił swoją znajomość języka swahili.

W października 2008 roku ks. Adam rozpoczął w Calavi (Benin) Międzynarodowy Nowicjat w otoczeniu kleryków SMA z różnych kontynentów. Tam poznawał w szczegółach duchowość Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, ponad 150-letnią historię pracy ewangelizacyjnej tego Zgromadzenia w Afryce oraz w sposób praktyczny zapoznawał się z życiem i wyzwaniami związanymi z pracą misyjną we współczesnej Afryce. Na koniec nowicjatu, ks. Adam złożył swoje pierwsze przyrzeczenia w Zgromadzeniu 25 czerwca, w rocznicę śmierci Założyciela SMA.

W 2009 podjął studia teologii  w Tangaza College w stolicy Kenii, Nairobi. Dnia 11 maja 2012 roku złożył swoje wieczyste przyrzeczenia w Stowarzyszeniu Misji Afrykańskich, oddając całe swoje życie na rzecz pracy ewangelizacyjnej w Afryce.  Dzień później, 12 maja 2012 roku otrzymał święcenia diakonatu w Nairobi. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 czerwca 2013 roku w Dębicy w jego rodzinnej parafii.

Po święceniach kapłańskich, ks. Adam został wysłany do pracy misyjnej do Tanzanii, do parafii Ngudu, w diecezji Mwanza. Od listopada 2015 roku, pracował na wyspie Ukara w diecezji Bunda z księdzem Simonem Thomas SMA, z Indii. W styczniu tego roku, ks. Adam udał się do Bagamoyo, Dar Es Salaam (Tanzania) aby uczestniczyć w programie formacyjnym. Dnia 20 marca 2018 r.utonął w Oceanie Indyjskim.

Niech odpoczywa w pokoju wiecznym.

O informacjach dotyczących pogrzebu śp. ks. Adama Bartkowicza, SMA będziemy pisać na bieżąco.

Ks. Andrzej Grych SMA
Przełożony Prowincji Polskiej