poniedziałek, 26 marzec 2018 01:36

Napisane przez
"Stary charyzmat, nowa interpretacja" - instalacja nowej kapituły kolegiackiej w Mielcu - FILMY, HOMILIA, ZDJĘCIA fot. ks.Marian Kostrzewa

Kodeks Prawa Kanonicznego mówi, że kapituła to kolegium kapłanów, którego zadaniem jest sprawowanie bardziej uroczystych czynności liturgicznych w kościele katedralnym lub kolegiackim.

Statuty zobowiązywały też kapituły do poprawnego i zgodnego z przepisami liturgicznymi sprawowania liturgii, do odmawiania lub śpiewania w stallach Liturgii Godzin i do uczestnictwa w procesjach liturgicznych. Używano jednolitego stroju chórowego, pilnowano regularnego sprawowania Mszy konwentualnej i wreszcie otaczano troską materialne podstawy kultu Bożego.

Podczas uroczystości instalacji mieleckiej kapituły, ks. Biskup Ordynariusz Andrzej Jeż kilkukrotnie położył akcent na jeszcze inne zadanie kapituły. Prosił, by kapłani, którzy zostali wybrani i zaproszeni do tego, aby razem formować kapitułę kolegiacką przy bazylice św.Mateusza w Mielcu, starali się również wspólnie podejmować dzieła miłosierdzia, "aby wiara wyznawana ustami, była otwarta także poprzez kapłańskie czyny miłości wobec potrzebujących".

Proboszcz bazyliki św. Mateusza w Mielcu i prepozyt kapituły ks. Janusz Kłęczek, w imieniu wszystkich kanoników podziękował Biskupowi za okazane zaufanie. - Jest to nie tylko dla nas wyróżnienie, ale także zobowiązanie. Czujemy się piastunami pięknej tradycji mieleckich mansjonariuszy, którzy u początków Mielca dbali o starszych, chorych i cierpiących.

Ks. Artur Ważny, od soboty kanonik gremialny, tak widzi ten aspekt: - to jest wpisanie się w sprawy bliskie sercu Papieża Franciszka. Tu nie chodzi jednak tylko o pomoc materialną, ale także o bycie blisko osób cierpiących różnoraką biedę. To jest wyzwanie. Odkryłem to po lekturze adhortacji papieża Franciszka „Evangelii Gaudium”. Gdy byłem proboszczem pomagaliśmy materialnie parafianom. Niestety zabrakło przy tym głoszenia Ewangelii tym ludziom. A więc posługa ubogim, z równoczesnym głoszeniem słowa.

Ufamy, że ten stary charyzmat na nowo odczytany, wyda na mieleckiej ziemi i w całej naszej diecezji piękne i obfite owoce.

Zapraszamy do oglądnięcia relacji filmowych z tego wydarzenia oraz galerii zdjęć.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 26 marzec 2018 11:27