środa, 28 marzec 2018 19:44

Był misjonarzem z głębi serca - VIDEO

Napisane przez Ewa Biedroń
Był misjonarzem z głębi serca - VIDEO www.sma.pl

Rodzina, tłumy mieszkańców Dębicy, a także kapłani i misjonarze pożegnali ks. Adama Bartkowicza ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich. Polski misjonarz utonął 20 marca w oceanie w Dar Es Salaam w Tanzanii, zginął ratując swojego kolegę – kapłana. Miał 35 lat. Msza św. pogrzebowa została odprawiona w jego rodzinnej parafii pw. Matki Bożej Anielskiej w Dębicy.

- W zapiskach Daga Hammarskjölda można wyczytać taką wskazówkę: „Nie szukaj śmierci. Ona cię znajdzie. Szukaj drogi, która uczyni z twojej śmierci wypełnienie”. Uczestnicząc w pogrzebie księdza Adama, uświadamiamy sobie, że nie szukał śmierci, ale znalazł drogę, która jego śmierć uczyniła niezwykłą. Ta droga to rozpoznanie powołania kapłańskiego, to decyzja na posługiwanie na misjach, to świadectwo ofiarowania miłości, a nawet życia dla swojego brata. Taka droga, której wzorem jest Chrystusowa Ewangelia i życie Jezusa Chrystusa, uczyniła z jego śmierci wypełnienie, bo mówi o jego szlachetności, bohaterstwie i świętości – powiedział bp Stanisław Salaterski.

Ks. Adam był misjonarzem z głębi serca – mówił w homilii ks. Wacław Dominik, wiceprowincjał prowincji polskiej Stowarzyszenia Misji Afrykańskich,„Był Bożym kapłanem. Wybrał życie wśród ludzi często opuszczonych i biednych. Niósł ludziom Dobrą Nowinę, że Bóg ich kocha, że każda osoba jest ważna” – dodał.

Zdaniem ks. Dominika, misjonarz dosłownie wypłynął na głębię aby zarzucać sieci Bożej miłości, która ratuje życie. „Jestem przekonany że śmierć ks. Adama była kwintesencją Jego życia. To nie przypadek, że ks. Adam umarł  ratując życie drugiego człowieka. Była to prosta konsekwencja jego wieloletnich wyborów. Ostatnie momenty życia ks. Adama nie objawiają więc jakiegoś nowego rysu Jego charakteru, ale raczej podkreślają to, co w nim już od dawana było. Prawdziwa miłość to dawanie. Teraz i my musimy dawać miłość, aż będzie nas bolało. Ty ks. Adamie ukochałeś do bólu, ukochałeś do śmierci. Jeżeli miłość jest egzaminem, który miałeś zdać pod wieczór Twojego życia, to jestem przekonany, że zdałeś go celująco” – powiedział. Całe kazanie.

- Każdy misjonarz odchodzi za wcześnie – powiedział podczas pogrzebu o. Kazimierz Szymczycha, sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

„Śmierć misjonarza woła o powołania misyjne, kapłanów, zakonników, sióstr i świeckich, którzy będą zwiastować Dobrą Nowiną i poniosą pokój, a młodzi ludzie z odwagą pójdą za głosem Chrystusa. Ta śmierć woła o świętość rodzin, o dobroć i miłość między ludźmi” – powiedział.

W pogrzebie uczestniczył o. Francis Rosario – radca generalny SMA, który przyleciał z Rzymu. Był jednym z niewielu, który ostatnio rozmawiał z ks. Adamem podczas programu formacyjnego. „Spędziłem z nim 10 dni. Był bardzo szczęśliwym człowiekiem. Opowiadał mi jak bardzo jest wdzięczny rodzicom. Wspominał, jak po śmierci ojca, jego matka dodawała mu odwagi, by wracał na misje. W Tanzanii oddał życie za księdza, który pochodzi z Zambii. To wymiar uniwersalności rodziny ludzkiej. Teraz są ludzie na różnych kontynentach, którzy obchodzą żałobę po śmierci ks. Adama. To świadectwo misyjne. Świat XXI wieku potrzebuje usłyszeć to przesłanie, że cały świat to jedna rodzina. Jesteśmy wszyscy dziećmi tej samej uniwersalnej rodziny. To jest przesłanie, które ja słyszę stojąc pod krzyżem razem z wami wszystkimi – Adam stał się nasieniem i Pan Bóg przyniesie więcej owoców z tego nasienia” – powiedział podczas pogrzebu.

Podczas Mszy św. ogłoszono także, że w kwietniu swój przyjazd do Dębicy zapowiedział jeden z biskupów z Tanzanii, którzy chce się pomodlić przy grobie ks. Adama.

Po Mszy doczesne szczątki zmarłego misjonarza zostały złożone w grobowcu kapłańskim na cmentarzu komunalnym przy ul. Cmentarnej w Dębicy.

Transmisję Mszy św. oglądano na całym świecie m.in. w Tanzanii, Kenii, Togo, Nigerii, Zambii, w Egipcie oraz w USA, Irlandii, Norwegii, na Filipinach, w Indiach i w Australii.

Ostatnio zmieniany środa, 28 marzec 2018 21:12