czwartek, 26 kwiecień 2018 12:31

29 kwietnia - Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców

Napisane przez www.duszpasterstwokierowcow.pl
29 kwietnia - Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców archiwum www.duszpasterstwokierowcow.pl

Ostatnia niedziela kwietnia w kalendarzu duszpasterskim Konferencji Episkopatu Polski to dzień szczególnej modlitwy za kierowców i wszystkich poruszających się po drogach. Krajowe Duszpasterstwo Kierowców oraz MIVA Polska zapraszają wszystkich kierowców, motocyklistów, rowerzystów i członków ich rodzin do szczególnej modlitwy o Boże wsparcie i pomoc św. Krzysztofa, aby zawsze poruszać się po drogach w sposób odpowiedzialny, bezpiecznie, spokojnie i z życzliwością do ludzi.

„W Duchu i Prawdzie” - hasło obchodów nawiązuje do hasła obecnego roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce, które koncentruje się na Osobie Ducha Świętego.

Msza święta za polskich kierowców i wszystkich uczestników ruchu drogowego będzie miała miejsce w niedzielę 29.04.2018 r. o godz. 12.30 w Katedrze p.w. Opieki NMP  w Radomiu.

Po Mszy św. dla dzieci o godz. 11.00 odbędzie się poświecenie rowerów. Rowerzyści otrzymają od MIVA Polska elementy odblaskowe na rower. MIVA Polska zaprasza też do wsparcia akcji „uCZYNek WIARY – rowery dla katechistów w Afryce”. Przy stoisku MIVA pod katedrą od rana będzie można zaopatrzyć się w pamiątki z misji i dowiedzieć się o działalności tej organizacji pomagającej polskim misjonarzom na całym świecie w zdobyciu środków transportu.

Organizatorzy i współorganizatorzy obchodów: ks. dr Marian Midura – Krajowy Duszpasterz Kierowców, ks. Jerzy Kraśnicki – dyrektor MIVA Polska(z-ca Krajowego Duszpasterza Kierowców), ks. Krzysztof Ćwiek, proboszcz Katedry, ks. Gabriel Marciniak - parafia Matki Bożej Bolesnej w Radomiu oraz Automobilklub Radomski.

Krajowe Duszpasterstwo Kierowców zachęca do większej troski, jeśli chodzi o sposób poruszania się po drogach, odnoszenie się do innych użytkowników dróg, przestrzeganie przepisów drogowych, bycie prawdziwym chrześcijaninem jako kierowca, pieszy czy rowerzysta: „Powinno to być osobiste postanowienie każdego z nas. Nie możemy tylko, jak to często bywa, wskazywać na innych, że łamią przepisy ruchu, że brawurowo poruszają się pojazdami, ale potrzeba nam osobistej refleksji i nawrócenia serca, aby z naszej strony nie było zagrożenia dla bezpieczeństwa, życia naszego i innych”.

Od roku 1975 na polskich drogach wydarzyło się: 1,8 mln wypadków, w których zginęło ok. 230 tysięcy osób,  a 2,3 mln zostało rannych.

Rachunek Sumienia Kierowcy

(na podstawie dekalogu kierowcy MIVA Polska)

Czy nie jestem egoistą na drodze?

Czy nie używam złych słów, gestów…?

Czy mam czas na modlitwę?

Czy jestem życzliwy dla pieszych?

Czy zawsze trzeźwy siadam za kierownicę?

Czy dbam o stan techniczny pojazdu?

Czy brawurą nie zagrażam życiu ludzi?

Czy pomagam potrzebującym?

Czy dbam o należyty stan pojazdu?

Jak przestrzegam przepisy drogowe?

Co mi sumienie szczególnie wyrzuca? Czy staram się to naprawiać?

Odpowiem sobie szczerze: Jakim jestem kierowcą?

Pamiętajmy więc przede wszystkim my sami, że jako ludzie żyjący zasadami wiary mamy być zawsze życzliwymi i trzeźwymi kierowcami, a każdy rowerzysta czy pieszy niech dba o dobre i bezpieczne poruszanie się po drogach i ulicach, o co się wspólnie też módlmy. (zob. Książeczka Kierowcy, wydana przez MIVA Polska)

Wezwania do Modlitwy Wiernych

-   Módlmy się za kierowców i wszystkich użytkowników dróg o odpowiedzialne poruszanie się po drogach, wzajemny szacunek i życzliwość.

-   Módlmy się za wszystkie służby na naszych drogach, aby śpiesząc bliźnim z ofiarną pomocą znajdowali wsparcie od ludzi i by Bóg im błogosławił.

-  Módlmy się za zmarłych, szczególnie tych, którzy odeszli od nas niespodziewanie w wypadkach na drogach, aby mogli Panie doświadczyć Bożego miłosierdzia i cieszyć się chwałą nieba.