wrapper

Wiadomości

poniedziałek, 21 maj 2018 13:48

Ks. Stanisław Gurgul Kapelanem Jego Świątobliwości

Napisane przez www.rdn.pl
Ks. Stanisław Gurgul Kapelanem Jego Świątobliwości www.rdn.pl

Ks. Stanisław Gurgul został Kapelanem Jego Świątobliwości. To wyróżnienie wręczył mu osobiście biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas Mszy św. w kościele św. Maksymiliana w Tarnowie.

Ks. Stanisław Gurgul od 65 lat jest kapłanem. To pierwszy, wieloletni proboszcz parafii św. Maksymiliana w Tarnowie i budowniczy kościoła, z którego radio RDN transmituje Msze św.

Ks. prałat Stanisław Gurgul urodził się 31 stycznia 1927 roku w miejscowości Doły w parafii Porąbka Uszewska. Maturę zdał w 1948 roku, a święcenia kapłańskie przyjął w 1953 roku. Był wikariuszem w parafii św. Mikołaja w Bochni, dyrektorem gospodarczym i administracyjnym w tarnowskim seminarium. Przez rok przebywał w Paryżu na studium lingwistycznym, a potem wyjechał do Belgii.

Podczas studiów w jezuickim Instytucie Katechetyczno-Pastoralnym „Lumen vitae” w Brukseli, zachwycił się stylem duszpasterstwa, które tam zobaczył. Po powrocie do diecezji otrzymał zadanie utworzenia parafii i budowy kościoła św. Maksymiliana. Stworzył wzór parafii rodzinnej i otwartej. Funkcję proboszcza pełnił do 1998 roku. Jest cenionym kapłanem przez kolejne pokolenia wiernych. Hasłem Jego życia kapłańskiego są słowa „Niech będzie Bóg uwielbiony”.

Ks. Stanisław Gurgul w ubiegłym roku został też nagrodzony przez Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz statuetką im. Abpa Józefa Życińskiego.