wtorek, 29 maj 2018 13:41

Nominacja na Diecezjalnego Duszpasterza Niesłyszących

Napisane przez xmk

Kilka dni temu ks. Damian Migacz, wikariusz parafii MB Fatimskiej w Tarnowie otrzymał nominację na Diecezjalnego Duszpasterza Niesłyszących Diecezji Tarnowskiej.

Ks.Damian jest absolwentem specjalistycznych studiów z surdopedagogiki. Duszpasterzuje niesłyszącym od 4 lat, szczególnie w Szkole dla Niesłyszących i Słabo Słyszących w Tarnowie.

Jak mówi nowy diecezjalny duszpasterz, w naszej diecezji jest ok 2 tys. osób niesłyszących, posługujących się językiem migowym. „Do tej grupy należy doliczyć jeszcze osoby starsze, które z wiekiem tracą słuch i osoby słabosłyszące, które posiadają protezy ślimakowe (implanty) lub aparaty słuchowe – wspomagające słuch. Wraz z utratą słuchu pojawiają się trudności komunikacji, a co za tym idzie, potrzeba duszpasterstwa specjalistycznego: potrzeba głośnej lub miganej spowiedzi, udzielania sakramentów w j. migowym, czytelny ekran z pieśniami w kościołach, dobra regulacja nagłośnienia kościelnego, możliwość indywidualnego kontaktu z duszpasterzem”.

Ponadto, jak zauważa ks.Damian, odnotowuje się coraz częstsze nachodzenie domów osób słabo słyszących lub głuchoniemych przez Świadków Jehowy, którzy są do tego celu szkoleni w języku migowym. - „Stąd nie możemy, jako duszpasterze lekceważyć tej grupy społecznej. Wielką pomocą w naszej pracy duszpasterskiej stanowią terenowe odziały Polskiego Związku Głuchych (PZG). Nie zapominając o osobach starszych, chcemy otworzyć się w duszpasterstwie niesłyszących szczególnie na młodzież, która ucieka do świata wirtualnego. Stąd będziemy kontynuować katechezy migane na kanale YouTube i na profilu facebookowym Duszpasterstwa Niesłyszących Diecezji Tarnowskiej, które są z wielkim zainteresowaniem oglądane nie tylko przez naszych diecezjan. Ponadto w ramach duszpasterstwa prowadzone są zajęcia integracyjne z uczenia się j. migowego w Tarnowskiej Kanie”.

Ks. Damian promuje również aktywne duszpasterstwo. „Dla głuchej młodzieży organizujemy wypoczynek wakacyjny a także w czasie ferii zimowych na nartach. Chcemy, aby te osoby poczuły się pełniej wspólnotą jednego Kościoła z innymi osobami dotkniętymi takim samym upośledzeniem słuchu. Poza tym chcemy realizować i kontynuować wielkie dzieła, które wypracowali poprzednicy: pielgrzymki diecezjalne i zagraniczne, rekolekcje wielkopostne migane, spotkania integracyjne, opłatkowe i inne imprezy okolicznościowe”.

Dotychczasowymi Duszpasterzami diecezjalnym byli: ks. Adam Nowak, ks. Zbigniew Szostak, oraz ks. Piotr Grzanka.

Przy okazji przypominamy, że w naszej diecezji struktura duszpasterstwa podzielona jest na sześć okręgów, w których odbywają się specjalne spowiedzi i msze św. migane:

I. Okręg bocheński
Duszpasterze: Ks. Mateusz Duda – par. pw. św. Jana Nepomucena.
Msza św. w I niedzielę miesiąca o godz. 12:30, Kościół Szkolny, ul. Bernardyńska.

II. Okręg brzeski:
Duszpasterz: Ks. Piotr Kotarba - Okulice
Msze św. w III niedzielę miesiąca o godz. 14.00, Kościół pw. Ducha Świętego, ul. Kościuszki.

III. Okręg dębicki:
Duszpasterz: Ks. Piotr Grzanka - Dębica-Latoszyn, do pomocy Ks. Piotr Fela - Nagoszyn.
Msze św. w II i IV niedzielę miesiąca o godz. 10.30, Kościół klasztorny Matki Bożej Anielskiej, ul. Chopina.

IV. Okręg mielecki:
Duszpasterz: Ks. Kamil Kopyt - Mielec par. Św. Mateusza Ap. i Ew., do pomocy Ks. Sławomir Czub - Przecław
Msza Św. w I i III niedzielę miesiąca o godz.15.00, kościół św. Marka, ul. Rzochowska.

V. Okręg nowosądecki:
Duszpasterz: Ks. Tomasz Koźbiał - Nowy Sącz, par. św. Kazimierza, do pomocy Ks. Dariusz Zachwieja - Mogilno
Msze św. w I i III niedzielę miesiąca o godzinie 10.00, Kaplica p.w. Przemienienia Pańskiego, ul. Ducha Świętego.

VI. Okręg tarnowski:
Duszpasterz: Ks. Damian Migacz - Tarnów, par. św. Józefa i Matki Bożej Fatimskiej, do pomocy Ks. Radosław Olejarz - par. MB Szkaplerznej w Tarnowie.
Msza Św. w II i IV niedzielę miesiąca, godz. 11:00, kościółek Św. Józefa, ul. Dwernickiego.

Pragniemy także poinformować o wykwalifikowanych ośrodkach edukacyjnych na terenie naszej diecezji dla dzieci i młodzieży z wadą słuchu, gdzie uczą nasi duszpasterze:
- Szkoła Podstawowa nr 2 i Gimnazjum dla dzieci niesłyszących ze specyfiką surdopedagogiki, ul. Jagiellońska 32 w Nowym Sączu.
- Zespołu Szkół dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Tarnowie przy ul. Lippóczy’ego 4a. (Podstawowa, Branżowa, Zawodowa, Technikum, Liceum). Kontakt: tel. 14 690 49 99; www.nieslyszacytarnow.pl.

Kontakt do nowego Duszpasterza Niesłyszących:
Ks. Damian Migacz, al. M.B.Fatimskiej 39, 33-100 Tarnów, tel. kom. 504-903-710, e-mail:

Ostatnio zmieniany wtorek, 29 maj 2018 14:16