wrapper

Wiadomości

poniedziałek, 04 czerwiec 2018 16:08

Diecezja tarnowska dzieli się powołaniami

Napisane przez Ewa Biedroń
Diecezja tarnowska dzieli się powołaniami Foto Ewa Biedroń

Trzech kapłanów diecezji tarnowskiej planuje wyjazd do krajów misyjnych m.in. do Kazachstanu. Dla duchownych rozpoczyna się czas przygotowań. Ponadto dwóch księży rozpocznie w wakacje pracę duszpasterską w Europie, a konkretnie w Niemczech i we Francji.

Jak mówi ks. Robert Kantor, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie z różnych zakątków świata do Biskupa Tarnowskiego ciągle zgłaszane są prośby o kapłanów.

- Biskup tarnowski Andrzej Jeż wychodzi naprzeciw, na ile oczywiście może, by dzielić się powołaniami, które są też powołaniami do pracy w Kościele powszechnym. Nasi księża oczywiście będą pracować wśród Polonii, ale nie tylko. Kraje Europy Zachodniej borykają się z różnymi trudnościami dlatego kapłani, którzy pracują wśród Polonii pomagają również w tamtejszym Kościele lokalnym – dodaje.

Ks. Mateusz  Gondek będzie głosił Ewangelię we Francji, gdzie był już przez rok. – Potrzeby są ogromne – dodaje kapłan. – Kiedy tam byłem miałem pod opieką 13 kościołów, a było nas dwóch,  do tego szpital, dwa domy pomocy społecznej. To praca w drodze, bo trzeba jeździć i odwiedzać te wspólnoty – opowiada.

Ks. Piotr Dydo-Rożniecki  wybiera się do Kazachstanu. Już dwa lata temu zgłosił chęć wyjazdu na Wschód. – Po rozmowie z rodzicami okazało się, że w czasie wojny mój dziadek był zesłany na sześć lat kołchozu do Kazachstanu. Dwa lata spędził w Aktiubińsku obecne Aktobe. Jest tam parafia pw. Dobrego Pasterza. Więc może być tak, że będę na parafii gdzie dziadek był zesłany – dodaje.

Ponadto od nowego roku akademickiego, trzech kapłanów diecezji tarnowskiej rozpocznie studia na KUL-u. W sumie ośmiu księży wyjedzie poza diecezję. W duchownymi spotkał się biskup tarnowski Andrzej Jeż i wręczył im nominacje.

Wykaz księży wyjeżdżających poza diecezję:

Ks. mgr Dydo-Rożniecki Piotr - Kazachstan

Ks. mgr lic. Gondek Mateusz – Francja

Ks. mgr Remut Andrzej  - Niemcy

Ks. mgr Dąbrowa Paweł – CFM Warszawa

Ks. mgr Kaczor Tomasz – CFM Warszawa

Ks. mgr Hopej Roman – KUL

Ks. mgr Świerczek Piotr – KUL

Ks. mgr Witowski Wojciech – KUL   

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 04 czerwiec 2018 16:52