wrapper

Wiadomości

wtorek, 12 czerwiec 2018 20:19

50 lat na Madagaskarze - Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP dla ks. Mariana Sajdaka

Napisane przez ks. Zbigniew Wielgosz / Tarnowski Gość Niedzielny
50 lat na Madagaskarze - Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP dla ks. Mariana Sajdaka fot. Jakub Szymczuk / KPRP

Ks. Marian Sajdak, postanowieniem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi dla rozwoju polsko-malgaskiej współpracy w działalności charytatywnej i społecznej na rzecz osób potrzebujących pomocy i za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej.

Ks. Marian Sajdak urodził się 2 stycznia 1943 roku w Nowym Wiśniczu. Święcenia kapłańskie otrzymał 30 marca 1968 roku z rąk ks. kardynała Karola Wojtyły w Krakowie.

W 1970 roku przybył na Madagaskar, gdzie pierwszy rok swojej misji spędził na nauce języka malgaskiego.

Na początku swojego pobytu w Belo wybudował dom dla sióstr i dla księży oraz przebudował kościół parafialny zniszczony przez cyklon.

Ks. Sajdak od początku swojej posługi był również zaangażowany w rozwój szkolnictwa na wyspie. Wybudował budynki szkolne, kilka domów dla najuboższych rodzin oraz zaopatrzył w narzędzia rolnicze mieszkańców wioski Tsarata.

Od 1993 do 2010 roku sprawował funkcję proboszcza w parafii Miandrivazo. Założył kilka nowych wspólnot: w Antsapandrano, w Anivorano i Ampihiaka, w Mandrosohasina, w Masikampy, w Betombana, w Bebako. Ponadto wybudował cztery kamienne kościoły w wioskach Andimaka, Ankiranomena, Dabolava oraz w Andranomaity.

Aby przeczytać więcej, przejdź na stronę Tarnowskiego Gościa Niedzielnego, kliknij tutaj.