poniedziałek, 18 czerwiec 2018 12:01

Kilka tysięcy osób na Diecezjalnym Święcie Rodziny - FILM, HOMILIA, ZDJĘCIA

Napisane przez Ewa Biedroń / multimedia: ks.Marian Kostrzewa
Kilka tysięcy osób na Diecezjalnym Święcie Rodziny - FILM, HOMILIA, ZDJĘCIA fot. ks.Marian Kostrzewa

Ok. 5,5 tysiąca osób modliło się przy Papieskim Ołtarzu w Starym Sączu. Diecezjalne Święto Rodziny zgromadziło małżeństwa m.in. w strojach regionalnych, dzieci, młodzież i starszych. W homilii biskup tarnowski Andrzej Jeż powiedział, że zdrowa rodzina przetrwa wszystko, różne ideologie i cywilizacje.

„Każda chrześcijańska rodzina, żyjąca pięknem swojego powołania, ma ogromną siłę oddziaływania na współczesny świat a także przemiany go. Im bardziej instytucja rodziny i małżeństwa jest atakowana czy niszczona, tym bardziej jest nam potrzebna siła tej wiary i nadziei, która mówi, że nawet małe ziarno, jeśli jest zdrowe, to kryje w sobie wielki potencjał” – mówił biskup do małżeństw i rodzin.

Bp Andrzej Jeż podziękował i dowartościował małżeństwa, które trwają razem pięć, piętnaście, pięćdziesiąt czy sześćdziesiąt lat. Zdaniem biskupa trzeba częściej w czasie różnych religijnych spotkań pokazywać za wzór takie osoby, a nie tylko ludzi, którzy żyli w grzechu, nawrócili się i stają się idolami współczesnej ewangelizacji.

Nawiązując do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości bp Jeż podkreślił szczególną rolę mocnej rodziny w dziejach naszej Ojczyzny.

„Kiedy bowiem nie było państwa polskiego, to Polska była w  rodzinach, w polskich domach i w sercach Polaków. To był fundament polskości, którego nie zdołała skruszyć nawałnica zaborców. W rodzinach opowiadano historię Polski, uczono i przekazywano wartości religijne i narodowe” – przypomniał.

Diecezjalne Święto Rodziny miało w tym roku szczególne znaczenie, bo trwa V Synod Diecezji Tarnowskiej, którego pierwszy rok jest skoncentrowany na rodzinie. Bp Jeż powiedział w homilii, że w czasie trwania V Synodu mają zostać wypracowane jak najbardziej adekwatne do współczesnych wyzwań sposoby towarzyszenia narzeczonym, małżonkom i rodzinom.

„Otaczajmy stałą modlitwą rodziny i małżeństwa, przede wszystkim te, które sami tworzycie. Niech wyrazem naszej troski będzie rodzinna modlitwa i szczery rodzinny dialog o kondycji rodziny, o tym, co w niej dobre i szlachetne. Miejmy też odwagę powiedzieć o słabościach i brakach, aby budować własne wspólnoty rodzinne w blasku prawdy, aby je umacniać, by były przestrzenią miłości, pokoju, przebaczenia i bezpieczeństwa. Tylko tak ukształtowana rodzina może się opierać burzom i nawałnicom, które ciągle w nią uderzają” – dodał.

Podczas Mszy św. małżeństwa odnowiły swoje przyrzeczenia. „Jesteśmy tutaj co roku, razem z dziećmi spędzamy miło czas, wzmacnia się nasza wiara widząc tak wiele rodzin, które żyją Ewangelią” – mówili uczestnicy.

Podczas Mszy św. pięć małżeństw z diecezji tarnowskiej wyróżniono medalem Dei Regno Servire – Służyć Królestwu Bożemu.

„ Świętość jest najpiękniejszym obliczem Kościoła. Te słowa korespondują z tym co mówił nam w Starym Sączu św. Jan Paweł II, kiedy przeżywamy 19. rocznicę tego wydarzenia. Prosił, byśmy nie lękali się być świętymi. W imieniu rodzin dziękujemy Ks. Biskupowi za bycie z rodzinami w tak szczególnym roku synodalnym, który jest poświęcony rodzinie” – powiedzieli przedstawiciele odznaczonych.

Medale otrzymali: Iwona i Andrzej Bernachowie z parafii pw. NMP Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach, Bożena i Piotr Kapłaniakowie z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Ochotnicy Górnej, Maria i Piotr Pasionkowie z parafii pw. Narodzenia NMP w Czchowie, Zofia i Jan Bednarkowie z parafii pw. św. Piotra i Pawła w Łososinie Dolnej oraz Maria i Lesław Mączarowscy z parafii pw. bł. Karoliny w Tarnowie.

Ponadto bp Andrzej Jeż wręczył nominację ks. Czesławowi Faronowi, misjonarzowi z Peru. Biskup mianował kapłana kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej  pw. św. Mateusza w Mielcu.

Po Mszy św. rozpoczął się Folkowy Festyn Rodzinny. Starsi, młodzi i dzieci przyjechali w strojach regionalnych. Były koncerty, gry i zabawy. Na Diecezjalnym Święcie Rodziny były obecne ruchy, wspólnoty troszczące się o rodzinę. Powstał namiot „Rodzina Wspólnot”, gdzie można było uzyskać informacje o danej wspólnocie

Wydarzenie przygotowali: Wydział Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania "Opoka".

Zapraszamy do zobaczenia filmów oraz galerii zdjęć z tego wydarzenia - kliknij TUTAJ.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 18 czerwiec 2018 12:27