czwartek, 28 czerwiec 2018 00:12

Radząc Biskupowi - pierwsze spotkanie nowego składu Rady Duszpasterskiej

Napisane przez Piotr Sarlej

23 czerwca odbyło się pierwsze spotkanie nowego składu Rady Duszpasterskiej Diecezji Tarnowskiej.

Rozpoczęło się od tego co najważniejsze, czyli od adoracji Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie. Po niej członkowie Rady przeszli do auli Jana XXIII, gdzie biskup Andrzej Jeż wręczył im nominacje. Tematem pierwszego posiedzenia było towarzyszenie przez Kościół małżonkom na różnych etapach ich wspólnego życia.

Rozpoczął ks. Piotr Cebula – dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin. W swoim wykładzie podzielił małżeństwa na trzy kategorie: młode małżeństwa, małżeństwa dojrzałe oraz małżeństwa dotknięte syndromem opuszczonego gniazda. Zwrócił on uwagę zebranych na wnioski, jakie spłynęły do Sekretariatu Synodu po majowych spotkaniach Parafialnych Zespołów. Wśród wielu zaakcentowane zostały trzy - "Informacja o wspólnotach dla rodzin", jako szczególnie ważne dla młodych małżeństw, "Organizowanie spotkań ze specjalistami dla małżonków na różnym etapie trwania małżeństwa", jako bardzo istotne dla małżeństw dojrzałych oraz "Dostrzeganie Jubilatów", jako przejaw troska o małżeństwa z długim stażem i dotknięte syndromem opuszczonego gniazda. Po tym wykładzie członkowie Rady zostali podzieleni na grupy, w których starano się wypracować praktyczne rozwiązania będące odpowiedzią na te trzy główne postulaty.

Wnioski ze spotkań w grupach zostały zaprezentowane podczas dyskusji plenarnej. Wśród rozwiązań zaproponowanych dla młodych małżeństw radni wskazali na potrzebę stworzenia katalogu wspólnot dla rodzin (przy tej okazji okazało się, że taki katalog jest już tworzony), wprowadzenie comiesięcznych niedziel rodzin oraz powołanie dekanalnego duszpasterza małżeństw (ta funkcja istnieje już w strukturach Kościoła tarnowskiego, lecz być może wymaga przepracowania).

Zaproponowano też bardziej systemowe działania jak to, by przygotowanie do małżeństwa w ramach kursu przedmałżeńskiego było prowadzone w takiej formie, aby zachęcało do dalszej formacji w różnego rodzaju wspólnotach dla małżeństw.

Zauważono też potrzebę prowadzenia formacji dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych.

W przypadku małżeństw dojrzałych również padło wiele wniosków wskazujących na potrzebę informowania przez media społecznościowe i diecezjalne o spotkaniach dla małżeństw i rodzin o charakterze religijnym i świeckim.

W przypadku małżeństw dotkniętych syndromem opuszczonego gniazda wskazano na fakt, iż to przede wszystkim ich rodziny powinny pamiętać o zbliżających się jubileuszach i informować o tym parafię. Szukano też innych sposobów na dotarcie z błogosławieństwem do małżeństw przeżywających jubileusze i rocznice takie jak okolicznościowe Msze Święte odprawiane w intencji wszystkich jubilatów oraz zorganizowanie dla nich spotkania integracyjnego.

Innym problemem, jaki zauważono w kontekście małżeństw z długim stażem, jest potrzeba roztoczenia opieki nad wdowami i wdowcami, którzy często bardzo ciężko przeżywają stratę współmałżonka, a z drugiej strony mają wiele energii i chcą nadal czuć się potrzebnymi.

Wszystkie przedstawione wnioski były twórcze, po części wskazujące konkretne rozwiązania zauważonych problemów. Stanowią one znakomity punkt wyjścia dla dalszych prac. Dyskusja mająca miejsce po przedstawieniu wniosków pozwoliła członkom Rady odnieść się do zaproponowanych rozwiązań i zaproponować pewne korekty.

Pierwsze posiedzenie Rady Duszpasterskiej Diecezji Tarnowskiej zakończył biskup Andrzej Jeż, który podsumował efekt prac Rady wskazując na szczególnie palące problemy i zapewniając o dużej wartości przedstawionych wniosków.