środa, 11 lipiec 2018 10:58

Chór Kameralny Bazyliki Przemienienia Pańskiego na Węgrzech - relacja

Napisane przez Parafia św. Małgorzaty / fot. ks. Jerzy Jurkiewicz
Chór Kameralny Bazyliki Przemienienia Pańskiego na Węgrzech - relacja fot. ks.Jerzy Jurkiewicz

W dniach od 29 VI do 2 VII Kameralny Chór Bazyliki św. Małgorzaty wyjechał na Węgry do Kiskunhas, partnerskiego miasta Nowego Sącza.

Naszą podróż rozpoczęliśmy w piątek 29 czerwca w nocy. Do Kiskunhalas dotarliśmy przed południem. Czekał już na nas Kuris István László, który przez cały czas nam towarzyszył i bardzo dobrze zorganizował plan naszego pobytu. Serdecznie mu za to dziękujemy, jak również panu Jacint Vida. Po rozlokowaniu się i próbie chóru wyjechaliśmy z kopią Ikony Przemienienia Pańskiego do kościoła św. Piotra i Pawła w Kiskunhalas. O godz. 17:30 uroczyście wnieśliśmy obraz, następnie był różaniec. O godz. 18:30 rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem abpa Kalocsy dra Balazs Babel, połączona z sakramentem bierzmowania. Po Mszy św. ks. Arcybiskup poświęcił Ikonę Przemienienia Pańskiego. Podczas Mszy św. śpiewał nasz Chór Kameralny.

W drugim dniu w sobotę pojechaliśmy do oddalonego o 60 km Szeged. Zwiedziliśmy piękne miasto, organizatorzy zrobili nam niespodziankę – rejs po rzece Tiszla. Wieczorem o godz. 18:00 uczestniczyliśmy we Mszy św. w bazylice Najświętszej Maryi Panny Patronki Węgier. Chór śpiewał podczas Mszy św. i po niej dał koncert, który spotkał się z bardzo miłym przyjęciem. Modliliśmy się przy Krzyżu, upamiętniającym Katyń i Smoleńsk.

W niedzielę w Kiskunhalas o godz. 10:00 rozpoczęła się Msza św. odpustowa ku czci św. Piotra i Pawła, której przewodniczył nasz ks. proboszcz Jerzy Jurkiewicz i wygłosił kazanie, które było tłumaczone na język węgierski. Na początku miejscowy proboszcz, ks. kanonik Zsolt Hozdik poświęcił ornat z wizerunkiem św. Piotra i podarował ks. proboszczowi Jerzemu, który go nałożył i odprawiał w nim Mszę św. Podczas eucharystii śpiewał nasz chór. Na zakończenie Mszy św. tuż przed procesją zabrał głos ambasador Jerzy Snopek. Następnie była procesja wokół kościoła z Ikoną Przemienienia Pańskiego. Za Ikoną szedł chór śpiewając na przemian z Węgrami pieśni o Przemienieniu. Po procesji ks. Jurkiewicz oficjalnie przekazał ks. kanonikowi Zsolt Hozdik Ikonę. Ks. Hozdik wraz z wiernymi odmówił Codzienną modlitwę ofiarowania się Jezusowi Przemienionemu, którą ofiarowaliśmy wiernym parafii św. Piotra i Pawła w Kiskunhalas. Następnie ksiądz proboszcz Jerzy podziękował ks. Hozdik za zaproszenie i serdeczne przyjęcie. Po południu zwiedzaliśmy miasto, które słynie z koronek. Zwiedziliśmy Muzeum koronek, a następnie Muzeum Janosa Thormy, słynnego węgierskiego malarza. Tam miejscowy burmistrz obdarował nas upominkami, które także odwzajemniliśmy. W naszym imieniu podziękowała Dyrygentka chóru p. prof. Renata Jonakowska-Olszowska, zabrał głos także Przewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza Janusz Kwiatkowski. Wieczorem na kolacji spotkaliśmy się z chórem z Kiskunhalas.

2 lipca wczesnym rankiem żegnając się z Kiskunhalas wyjechaliśmy do Budapesztu. Zwiedziliśmy Parlament, bazylikę św. Stefana. Następnie spotkał się z nami Miklós Soltész, sekretarz stanu ds. Kościoła, obywatelstwa i stosunków cywilnych. O godz. 14:00 mieliśmy Mszę św. w kościele św. Macieja, po której wyruszyliśmy w drogę powrotną do Nowego Sącza.

Zapraszamy do oglądnięcia galerii zdjęć z wyjazdu.