czwartek, 26 lipiec 2018 10:30

Jesus a ye mo mingi! MO NGA? Czyli „Walentynka dla Jezusa” na wakacjach!

Napisane przez Ks. Maksymilian Lelito
Jesus a ye mo mingi! MO NGA?  Czyli „Walentynka dla Jezusa” na wakacjach! archiwum ks. Maksymiliana Lelito

'Jesus bardzo Cię kocha? Ty również go kochasz?"To pytanie dotyczy każdego człowieka, bez względu na jego pochodzenie czy kolor skóry. Dlatego też młodzi z KSM-u Pustków-Osiedle wraz ze swoim opiekunem ks. Andrzejem Szarajem, postanowili rozszerzyć zasięg czasowy i terytorialny inicjatywy 'Walentynka dla Jezusa”, by zapytać młodych z Bimbo w Republice Środkowoafrykańskiej o ich miłość do Jezusa. Tak się też stało.

Każdy z nas oczekuje wakacji: uczniowie, studenci, nauczyciele, pracownicy licznych przedsiębiorstw, jak i pracujący na roli! Jest to bowiem czas zasłużonego wypoczynku, wytchnienia od codzienności, w którą wpisuje się trud i wysiłek. Dla tych, którzy kochają Jezusa, jest to jednak czas próby, dawania świadectwa o autentyczności ich wiary i miłości do Chrystusa i Kościoła.

Jeśli w czasie 10 miesięcy nauki i pracy mówimy o naszej miłości do Jezusa w czasie licznych spotkań ewangelizacyjnych, czy poprzez naszą obecność na Eucharystii, warto zapytać czy ta miłość jest w stanie przetrwać okres 2 miesięcznych wakacji.

„Jesus a ye mo mingi! Mo nga?” („Jesus bardzo Cię kocha? Ty również go kochasz?”). To pytanie dotyczy każdego człowieka, bez względu na jego pochodzenie czy kolor skóry!

Dlatego też młodzi z KSM-u Pustków-Osiedle wraz ze swoim opiekunem ks. Andrzejem Szarajem, postanowili rozszerzyć zasięg czasowy i terytorialny inicjatywy „Walentynka dla Jezusa”, by zapytać młodych z Bimbo w Republice Środkowoafrykańskiej o ich miłość do Jezusa. Tak się też stało 22 lipca br. Podczas parafialnego Święta Młodzieży, młodzi z grupy ewangelizacyjnej „Les Messagers de la paix” wraz z ks. Maksymilianem Lelito zadawali miejscowej młodzieży pytanie „Jesus a ye mo mingi! Mo nga?”.

Najpierw uczynili to poprzez Słowo Boże i Eucharystię, sprawowaną przez o. karmelitę Mesmin. W swojej homilii mówił on młodym o potrzebie modlitwy w życiu chrześcijanina. Wskazując na życie „Świętych z Karmelu” przekonywał on młodych, że poprzez pogłębioną modlitwę wyrażamy swoją miłość i chęć bycia z Chrystusem na zawsze – na dobre i na złe.

W godzinach popołudniowych przedstawiciele licznych grup parafialnych młodzieży opowiadali o swojej misji ewangelizacyjnej wśród młodych w Bimbo, zapewniając, że w ich apostolacie wyraża się miłość do Jezusa. Swoim świadectwem podzielili się również klerycy WSD w Tarnowie i ks. Stanisław Wojdak, którzy obecnie odbywają staż misyjny w parafiach prowadzonych przez tarnowski kapłanów fidei donum w RCA.

W dalszej części Święta młodzi wysłuchali koncertu chórów parafialnych i zobaczyli dramę „Jezus jest zawsze z nami”. Jednak najważniejszą częścią tego dnia była Adoracja Najświętszego Sakramentu, poprowadzona przez polskiego Ojca kapucyna Andrzeja Barszcza.

„Owoce tego dnia znane są Panu Bogu! Tylko on wie, co dzieje się teraz w sercach młodych z Bimbo. Czy odpowiedzieli na zadawane im pytanie? Zobaczymy. Ich postawa i życie będą odpowiedzią. Cierpliwie czekamy na owoce” – mówi ks. Maksymilian, duszpasterz młodzieży w Bimbo.

„Na razie cieszymy się, że inicjatywa, która zrodziła się w wśród młodych z diecezji tarnowskiej, przywędrowała aż do Republiki Środkowoafrykańskiej. Można powiedzieć, że jest to kolejny dar wiary diecezji tarnowskiej, tak jak są nim kapłani fidei donum tu pracujący” – dodaje kapłan.

„Czekamy na kolejne inicjatywy z diecezji tarnowskiej i wyrażamy gotowość współpracy z grupami młodych i ich opiekunami. To jest wasz wkład w misje i wasz czas, aby głosić! Jeśli kochacie Jezusa, nie zachowujecie tej miłości dla siebie! Dzielcie się waszymi pomysłami ewangelizacyjnymi z innymi, którzy są jeszcze daleko od Chrystusa!”

„Jesus a ye mo mingi! Mo nga?”

Ks. Maksymilian Lelito

Zobacz galerie zdjęć