poniedziałek, 24 wrzesień 2018 12:45

Napisane przez BP KEP
Diecezja płocka – gospodarzem 380. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski www.diecezjaplocka.pl

Diecezja płocka po raz pierwszy będzie gościła wszystkich polskich biskupów. W Płocku 25 i 26 września 2018 r. odbędzie się 380. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.

Okazją do spotkania biskupów w Płocku jest obchodzona w tym roku 450. rocznica śmierci św. Stanisława Kostki, który urodził się w Rostkowie na terenie tej diecezji. Główna uroczystość Roku Jubileuszowego będzie miała miejsce we wtorek 25 września o godz. 18.00 w bazylice katedralnej w Płocku. Mszy św. będzie przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce a homilię wygłosi kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Następnego dnia biskupi będą koncelebrować Mszę św. w płockiej farze (Kolegiata św. Bartłomieja) o godz. 7.30 pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Homilię wygłosi tego dnia bp Marek Solarczyk,  delegat KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Na uroczystości zaprosił wiernych biskup płocki Piotr Libera w specjalnym liście odczytywanym w kościołach diecezji 16 września. „Mam nadzieję, drodzy Siostry i Bracia, na liczny udział naszych wiernych w uroczystej Mszy św. wieczorem we wtorek 25 września br. i na wspólną modlitwę z pasterzami Kościoła naszej Ojczyzny przeżywającej stulecie odzyskania swojej niepodległości” – napisał bp Libera.

Diecezja płocka należy do metropolii warszawskiej. Ustanowiona została w 1075 roku, zreorganizowana bullą Totus Tuus Poloniae Populus z 25 marca 1992 roku. Obszar diecezji obejmuje 11 000 kilometrów kwadratowych. Na jej terenie mieszka 839 740 katolików. Diecezja liczy 249 parafii oraz około 680 księży diecezjalnych i zakonnych. W diecezji posługuje też ponad 200 sióstr zakonnych.

Publikujemy pełną treść listu:

Zaproszenie Biskupa Płockiego na uroczystą Mszę Św. z udziałem Episkopatu Polski

Czcigodni Księża, Kochani Diecezjanie!

Pragnę podzielić się z Wami radosną nowiną, że już niedługo, w dniach 25 i 26 września 2018 roku odbędzie się w stolicy naszej diecezji, w Płocku, 380. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Jest to historyczne wydarzenie, zważywszy na to, że Diecezja Płocka po raz pierwszy będzie gościła wszystkich polskich biskupów. Główną inspiracją dla obrad polskiego Episkopatu w Grodzie  Krzywoustego jest przeżywany przez nas Rok Jubileuszowy – św. Stanisława Kostki. Jest on patronem dzieci i młodzieży oraz patronem naszej diecezji. Urodził się i wychowywał, jak wiemy, w Rostkowie k. Przasnysza. Wraz z całym Episkopatem pragniemy dziękować Bogu za tego wielkiego Świętego z Mazowsza, który jest wciąż aktualnym przykładem i inspiracją pięknego i szlachetnego życia, nie tylko dla osób młodych.

Serdecznie zapraszam Was na uroczystą Mszę św., która będzie celebrowana we wtorek 25 września br. o godz. 18.00 w bazylice katedralnej w Płocku z udziałem polskich księży biskupów. Będzie jej przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce, Ks. Arcybiskup Salvatore Pennacchio, zaś homilię wygłosi Ks. Kardynał Kazimierz Nycz. Moje zaproszenie kieruję do Kapłanów i Sióstr zakonnych, Osób życia konsekrowanego oraz do Wiernych świeckich. Będę się cieszył obecnością dzieci i młodzieży ze szkół i uczelni wyższych, organizacji młodzieżowych i grup formacyjnych, przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń naszej diecezji (Akcji Katolickiej, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Klubu Inteligencji Katolickiej i wielu innych).

Pragnę również poinformować, że drugi dzień obrad Konferencji Episkopatu Polski w Płocku, tj. 26 września br., rozpoczniemy z księżmi biskupami Eucharystią o godz. 7.30, celebrowaną w płockiej farze, czyli kolegiacie pw. św. Bartłomieja. Głównym celebransem będzie wówczas Przewodniczący Episkopatu Polski, Ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki, a homilię wygłosi Ks. Biskup Marek Solarczyk.

Mam nadzieję, drodzy Siostry i Bracia, na liczny udział naszych wiernych w uroczystej Mszy św. wieczorem we wtorek 25 września br. i na wspólną modlitwę z pasterzami Kościoła naszej Ojczyzny przeżywającej stulecie odzyskania swojej niepodległości. Przesyłam Wam serdeczne pozdrowienia z Tumskiego Wzgórza i pasterskie błogosławieństwo.

Płock, dnia 12 września 2018 r.
We wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi

Wasz biskup Piotr