Portal Diecezji Tarnowskiej - kwiecień 2018
poniedziałek, 30 kwiecień 2018 16:33

Matka Boża Łaskawa w kościele św. Maksymiliana

Trwają ostatnie przygotowania do uroczystości poświęcenia i wprowadzenia kopii cudownego wizerunku Matki Bożej Łaskawej ze Lwowa do dolnego kościoła przy ul. Urszulańskiej.

Dział: Parafie

W dniu 30 kwietnia 2018 r., po uzyskaniu recognitio Stolicy Apostolskiej, zostaje prawnie promulgowany Dekret ogólny w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim, który Konferencja Episkopatu Polski przyjęła w dniu 13 marca 2018 r., podczas 378. Zebrania Plenarnego w Warszawie.

Dział: Polska

Do ostatniej soboty kwietnia społeczność tarnowskiego Wyższego Seminarium Duchownego przygotowywała się od dłuższego czasu. Klerycka Grupa Powołaniowa, na czele z ks. Rektorem Andrzejem Michalikiem oraz swoim opiekunem, ks.Tomaszem Rąpałą od dawna zastanawiali się, jak zachęcić młodych chłopców, aby zechcieli poświęcić swój czas i przyjechali do Tarnowa na tradycyjne "Drzwi Otwarte".

Dział: Diecezja

Nowi misjonarze z diecezji tarnowskiej otrzymali w Gnieźnie krzyże misyjne. W tym gronie jest sześciu kapłanów i jedna siostra zakonna. Krzyże poświęcił i wręczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

niedziela, 29 kwiecień 2018 10:45

Dialog małżeński – perłą Bożej miłości

W Domu Rekolekcyjnym w Ciężkowicach do 1 maja potrwają rekolekcje o dialogu małżeńskim.

Dział: Diecezja

Biskup Leszek Leszkiewicz 27 kwietnia w kościele u misjonarzy w Tarnowie udzielił sakramentu bierzmowania 111 młodym osobom.

Dział: Parafie

Dla swoich parafii jesteście nadzieją i wiosną, zapowiedzią, że w nich coś nowego będzie się działo. One liczą na wasze zaangażowanie, na waszą gorliwość, która nie skończy się bierzmowaniem, ale rozkwitnie. To, co czyniliście trochę nieśmiało prowadzeni za rękę, teraz z większą odwagą i pewnością kontynuować należy, bo przecież Duch Święty sam podpowie, co czynić trzeba - mówił do bierzmowanych 26 kwietnia bp Stanisław Salaterski.

Dział: Parafie

W czwartek 26 kwietnia bp Leszek Leszkiewicz udzielił sakramentu bierzmowania w kościele parafialnym w Brzeznej, gdzie do sakramentu przystąpili młodzi z miejscowej parafii i ze Świniarska.

Dział: Parafie

W Jadownikach do sakramentu bierzmowania przystąpiło 49 kandydatów tylko z tej wspólnoty parafialnej. Natomiast tego samego dnia wieczorem w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Brzesku do bierzmowania podeszli młodzi z Poręby Spytkowskiej (22 kandydatów), Jasienia Brzeskiego (30 kandydatów), brzeskiej parafii w Słotwinie (13 kandydatów) i młodzi z par. pw. Miłosierdzia Bożego (50 kandydatów).

sobota, 28 kwiecień 2018 14:21

Beatyfikacja Sługi Bożej Hanny Chrzanowskiej

W osobie Błogosławionej Hanny Chrzanowskiej, dokładnie w 45. rocznicę jej narodzin dla nieba, Kościół świętuje kreatywność chrześcijańskiego miłosierdzia, które na wzór Jezusa Dobrego Samarytanina szeroko otwiera swoje ramiona, aby przyjąć, otoczyć opieką i troską chorych, cierpiących i słabych - mówił kard. Angelo Amato podczas beatyfikacyjnej Mszy św., która rozpoczęła się o godz. 10.00 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach.

Dział: Polska