Jedni idą do seminarium po maturze, drudzy potrzebują więcej czasu. Z okazji Światowego Dnia Modlitw o Powołania, który przypada w niedzielę (21.04), alumni Wyższego Seminarium Duchownego opowiedzieli nam o swoim powołaniu.

Diakon Łukasz Bajorek i kleryk piątego roku Piotr Struzik potrzebowali więcej czasu, aby skierować swoje kroki do tarnowskiego seminarium. – Moja droga do seminarium była prosta, ale długa. Wstąpiłem do WSD w 24. roku życia, wcześniej skończyłem szkołę średnią, studia. Raz ten głos powołania był wyraźny, innym razem słabszy – opowiada alumn Piotr Struzik. Diakon Łukasz Bajorek tak mówi o powołaniu: – Przyszedł czas matury, przesuwałem decyzję o seminarium, wyjechałem do pracy, wróciłem na studia, ale cały czas miałem myśli, że to nie jest twoje miejsce. Jestem diakonem i da Bóg za miesiąc będę kapłanem.

Diakon Bartłomiej Bieszczad po maturze zdecydował, że pójdzie do seminarium. – Należałem do Liturgicznej Służby Ołtarza. W moim życiu nie było spektakularnego zdarzenia, o którym mógłbym powiedzieć, że to w tym momencie zaczęło się moje powołanie. Świadectwo wiary moich rodziców, mojej babci, kapłanów, mojego brata, który jest księdzem poprowadziło mnie do tego miejsca, w którym teraz się znajduję. Powołanie we mnie wzrastało, teraz się dopełnia w WSD.

Niedziela Dobrego Pasterza to Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Ofiary na tacę z tego dnia w diecezji tarnowskiej przeznaczone są na utrzymanie WSD w Tarnowie.

Niedziela rozpocznie 61. Tydzień Modlitw o powołania. Będzie mu towarzyszyło hasło 'Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie”.

Cała rozmowa:

https://rdn.pl/248568/rozne-drogi-do-kaplanstwa-modlimy-sie-o-nowe-powolania/

 

Ks. prof. Michał Heller, ks. dr hab. Tadeusz Pabjan prof. UPJPII i ks. dr Tomasz Maziarka będą gośćmi spotkania autorskiego poświęconego książce 'W poszukiwaniu duchowości człowieka”.

W środę, 24 kwietnia o godz. 17:00 w Siemacha Spot w Gemini Park Tarnów podejmą temat aktualnego spojrzenia na zagadnienie duchowego wymiaru człowieka z perspektywy różnych dyscyplin naukowych.

Spotkanie poprowadzi ks. dr hab. Zbigniew Wolak, profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Wstęp jest wolny.

Książka, będąca w głównej mierze owocem ogólnopolskiej konferencji naukowej 'Człowiek istotą duchową”, dedykowanej ks. prof. Michałowi Hellerowi z okazji 85. rocznicy urodzin, jest próbą aktualnego spojrzenia na zagadnienie duchowego wymiaru człowieka z perspektywy różnych dyscyplin: nauk szczegółowych, filozofii i teologii.

 

Więcej:

https://rdn.pl/248888/w-poszukiwaniu-duchowosci-czlowieka-ks-prof-michal-heller-spotka-sie-z-czytelnikami/

 

 

Rycerze Niepokalanej będą świętować w Dąbrowie Tarnowskiej

W sobotę (20.04) członkowie Stowarzyszenia Rycerstwo Niepokalanej będą obchodzić 30. rocznicę przynależności do wspólnoty oraz 25-lecie działalności MI-2 przy parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej.

Uroczystości rocznicowe, na które zostały zaproszone oddziały Rycerstwa z diecezji rozpoczną się od różańca wokół kaplic różańcowych o godz. 10.00.

Msza św. zostanie odprawiona o 10.45. Będzie również adoracja Najświętszego Sakramentu, a 13.30 koncert piosenek religijnych w wykonaniu Lidii Jazgar i zespołu Galicja z Krakowa. Na zakończenie uczestnicy odmówią Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

 

Więcej:

https://rdn.pl/248476/rycerze-niepokalanej-beda-swietowac-w-dabrowie-tarnowskiej/

 

Pilzno. ‘Bł. Józef Ulma jest nasz, tu chodził do szkoły, czujemy jego obecność’

 

To, czego dokonali Ulmowie, było heroizmem, na który nie każdy byłby gotów – przyznają mieszkańcy Pilzna, którzy w swojej parafii przeżywają peregrynację relikwii i obrazu błogosławionej rodziny z Markowej.

Szczególnie bliska jest im postać Józefa, który w Pilźnie uczył się w szkole rolniczej.

Ci, którzy przybyli do kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Pilźnie, by modlić się przy relikwiach i obrazie błogosławionych Ulmów, mówili reporterce RDN Małopolska, że jest to dla nich ogromne przeżycie. – To jest wielka radość, tym, bardziej, że potrzeba teraz takich odważnych ludzi, którzy drugiemu umieją rękę podać. – Ulma to tu był prawdopodobnie w naszym kościele, on był katolikiem z krwi i kości. – Nawet byłam tam w Markowej, byłam na cmentarzu, byłam w kościele, to duże przeżycie, widziałam tam to miejsce, gdzie przechowywali tych Żydów, tą słomę, to wszystko. – To z naszych tu stron nie tak odległych się stało i po prostu chcemy tu uczestniczyć w tych uroczystościach, żebyśmy kiedyś może mogli mieć jakąś łaskę od nich, jak już przejdziemy do wieczności. Oni zginęli śmiercią tragiczną, jak w łonie matki potrafili zabić dziecko, matkę, to wszystko jest dla mnie straszne. 

 

Józef, Wiktoria i siedmioro ich dzieci zostali zamordowani w czasie II wojny światowej za ukrywanie Żydów. Niemcy zastrzelili całą rodzinę 24 marca 1944 roku. Tego dnia zostali zabici także ukrywający się u Ulmów Żydzi.

Pani Krystyna z Pilzna przyznaje, że historia błogosławionej Rodziny Ulmów jest jej szczególnie bliska. Kiedy była dzieckiem, jej rodzice ukrywali nastoletniego chłopaka pochodzenia żydowskiego. – Moi rodzice przechowywali Żyda, długo mieszkał u nas, ten chłopak 17-letni nie zdradził, nie powiedział, gdzie przebywał, jak go Niemcy złapali, nic nie powiedział, gdzie przebywał, bo gdyby powiedział, to byłby koniec z nami. Znęcali się nad nim, to było ogromne bicie, wyrywali mu paznokcie. Tato tylko mówił, przygotujcie się wszyscy na śmierć, zaraz wszyscy pójdziemy i wiem, co to znaczy. Tato jeszcze mówił ‘módlcie się’, mamusia nas tak przygarnęła do siebie, ale nie zdradził nas ten chłopak, nie powiedział, gdzie się przechowywał.

 

 

Za ukrywanie Żydów w czasie II wojny światowej karano śmiercią. Często zdarzały się donosy, kto pomaga Żydom, co miało mieć miejsce także w przypadku rodziny Ulmów.
W zeszłym roku rodzina z Markowej, za męczeńską śmierć i heroiczną postawę, została wyniesiona na ołtarze. Męczennicy z Markowej patronują rodzinom, małżeństwom i osobom starającym się o potomstwo.

Nie każdy musi być gotowy na tak heroiczne czyny, jakich dokonali Ulmowie, dziś odwaga może wyrażać się zupełnie inaczej – mówi proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Pilźnie. Ks. Andrzej Wolanin przyznaje, że wiele rozmów o bł. Rodzinie Ulmów toczyło się w domach parafian podczas wizyty duszpasterskiej. – Pod kątem Rodziny Ulmów i gotowość poświęcenia, zaryzykowania życiem własnych dzieci dla rodziców była takim problematycznym, małżonkowie przyznali, że rozmawiali ze sobą długo o tym, do czego była zdolna Rodzina Ulmów. Na to też zwróciłem im uwagę, nie wszyscy jesteśmy do heroiczności zobowiązani, ale do prawości, do dobroci, do miłości bliźniego, to już wynika bezpośrednio z naszego nauczania ewangelii i z nauczania Jezusa, a jak byśmy się zachowali w sytuacji skrajnej, nie bardzo jesteśmy w stanie to przewidzieć. 
Ks. Andrzej Wolanin zachęca, by wziąć sobie bł. Rodzinę Ulmów za wzór i prosić ich o pomoc w trudnych, życiowych sprawach. – Omadlanie swoich spraw, ile ludzi się dziś martwi o swoje rodziny, o swoją przyszłość, o swoje dzieci, o zagubienie, o przekształcanie się jakiejś obyczajowości w Polsce, no mamy tutaj błogosławioną Rodzinę i ich wstawiennictwa, nie tylko podczas przebytego czuwania i nabożeństwa, ale cały czas możemy ich przyzywać, możemy się z nimi zaprzyjaźnić wręcz i w regularnych naszych modlitwach później wracać i polecać naszych bliskich.

 

Więcej:

https://rdn.pl/248371/pilzno-bl-jozef-ulma-jest-nasz-tu-chodzil-do-szkoly-czujemy-jego-obecnosc/

 

 

czwartek, 18 kwiecień 2024 20:38

Już w sobotę Katedralne Forum Eucharystyczne

Już w sobotę Katedralne Forum Eucharystyczne

Modlitwa, konferencje, film, całonocna adoracja. W sobotę 20 kwietnia w bazylice katedralnej w Tarnowie odbędzie się II Katedralne Forum Eucharystyczne. Okazją jest 6. rocznica całodobowej adoracji Najświętszego Sakramentu.

Jak mówi proboszcz ks. Adam Nita, całodobową adorację Najświętszego Sakramentu w bazylice katedralnej podejmuje ok. 200 osób. – Forum ma cel formacyjny. W ciągu roku te osoby, które podjęły się całodobowej adoracji Najświętszego Sakramentu to są w ciszy sam na sam z Panem Jezusem. Chcemy też umacniać się we wspólnocie, w której Jezus jest obecny i działa. To też okazja, aby pogłębić modlitwę adoracyjną.

 

 

II Katedralne Forum Eucharystyczne rozpocznie się w sobotę w auli obok katedry o godz. 14.45, a kontynuacja będzie w bazylice. – Konferencje wygłosi o. Marian Zawada, karmelita bosy, a tytułem forum są słowa św. Jana od Krzyża 'Miłosna uwaga”. Ojciec Marian w konferencjach będzie poruszał m.in. temat ciszy, milczenia w modlitwie. Będzie także projekcja filmu 'Żywy – największa tajemnica wiary”. To świadectwa osób, które adorują Najświętszy Sakrament.

 

 

O godzinie 18.00 będzie Msza św. w katedrze, a później rozpocznie się adoracja Najświętszego Sakramentu. Potrwa ona przez całą noc.

 

Więcej:

https://rdn.pl/248290/juz-w-sobote-katedralne-forum-eucharystyczne/

 

W Opolu odbyło się zebranie dziekanów wydziałów teologicznych

W dniach 16-17 kwietnia 2024 r. w Kamieniu Śląskim miało miejsce ogólnopolskie zebranie dziekanów wydziałów teologicznych. Na spotkanie przybyli dziekani z różnych miast, takich jak Warszawa, Lublin, Szczecin, Katowice, Toruń, Kraków i Tarnów.

Podczas obrad omawiano kwestie związane z nauczaniem religii w szkołach, kształceniem katechetów oraz stanem wydziałów teologicznych. Dla uczestników takich spotkań jest to zawsze okazja do umocnienia się i nabrania nadziei, ponieważ siłą jest jedność wszystkich ośrodków teologicznych w Polsce – jak zauważył ks. prof. Marek Kluz, dziekan Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie UPJPII w Krakowie.

W Polsce istnieje 13 ośrodków teologicznych, gdzie można studiować teologię. Zebranie dziekanów wydziałów teologicznych odbywa się co najmniej raz w roku i jest organizowane przez różne ośrodki naukowe w kraju. Tym razem gospodarzem była Opolszczyzna, która obchodziła jubileusz 30-lecia Uniwersytetu Opolskiego.

Polsko-Włoskie muzyczne spotkanie. Puellae Orantes zapraszają na wyjątkowy koncert

 

Na przełomie kwietnia i maja 2024 r. Dziewczęcy Chór Katedralny. „Puellae Orantes” będzie gościł w Tarnowie włoski chór „Note in Crescendo” z Riccione. Tarnowski chór wielokrotnie zaangażowany był we współpracę polsko-włoską. Zespół koncertował w wielu miastach Włoch, a uczestnictwo w różnorodnych przedsięwzięciach artystycznych zaowocowało nawiązaniem współpracy i przyjaźni z włoskimi chórami, dyrygentami, śpiewakami i instrumentalistami. Chór „Puellae Orantes” jest laureatem Grand Prix Międzynarodowego Konkursu w Rimini oraz Medalu Prezydenta Włoch, ponadto zdobył pierwsze nagrody w Międzynarodowym Konkursie Polifonicznym Guido d’Arezzo i Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Leonardo da Vinci we Florencji. Współpraca z chórem „Note in Crescendo” rozpoczęła się od koncertu podczas Międzynarodowego Konkursu w Rimini, którego jurorem był prof. Fabio Pecci, dyrygent wspomnianego włoskiego chóru. Fabio Pecci to uznany specjalista chóralistyki, dyrygent, wiolonczelista, gitarzysta i muzykoterapeuta, który jest regularnie zapraszany do jury konkursów chóralnych we Włoszech, Francji, Belgii, Chorwacji, Litwie, Słowacji. Jest dyrektorem artystycznym Konkursu Chóralnego "CITTA 'DI RICCIONE" dla chórów
dziecięcych. Regularnie prowadzi warsztaty dla chórów dziecięcych i młodzieżowych. Zespół „Note in Crescendo” po raz pierwszy wystąpił w Polsce w 2014 roku na zaproszenie „Puellae Orantes”.

Kontynuując rozpoczętą współpracę, chór "Puellae Orantes" zaprosił włoski zespół do Tarnowa z okazji 20-tej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, aby promować ideę twórczej współpracy i pokoju. Oba chóry są zespołami młodzieżowymi, których członkowie podzielą się doświadczeniami, umiejętnościami, a koncerty będą służyły edukacji i przybliżeniu polskim odbiorcom włoskiej kultury. "Note in Crescendo" będzie przebywał w Polsce od 28 kwietnia do 3 maja. W tym czasie zostaną przeprowadzone warsztaty obu zespołów oraz zaprezentowane dwa wspólne koncerty. 30 kwietnia, w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się koncert dla młodzieży tarnowskich szkół średnich, zaś 1 maja, o godz.18.30 w Bazylice Katedralnej w Tarnowie chóry wykonają otwarty koncert dla wszystkich melomanów. Serdecznie zapraszamy.

 

Relikwie błogosławionej Rodziny Ulmów zostały wprowadzone do bazyliki w Nowym Sączu

Relikwie rodziny Ulmów peregrynują po diecezji tarnowskiej. Kolejną parafią, do której trafiły jest parafia św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Uroczystościom wprowadzenia i Mszy św. wieczornej przewodniczył biskup Artur Ważny. Na sądecką górę Tabor przyjechali wierni z całej Sądecczyzny.

W ten weekend relikwie dziewięciorga błogosławionych dotarły z archidiecezji krakowskiej do tarnowskiej katedry. To tu rozpoczęły się ich peregrynacja. Do bazyliki św. Małgorzaty we wtorek (16.04) relikwie wprowadzała jedna z sądeckich rodzin, a uroczystości przewodniczył biskup Artur Ważny. – Święci są znakami, które Pan Bóg nam daje, żebyśmy uwierzyli. Są znakiem wdzięczności Bogu, nadziei, znakiem do naśladowania i do wstawiennictwa. Więc takie cztery przesłania, które niosą ze sobą święci męczennicy, a tym bardziej Rodzina Ulmów. Myślę, że każda rodzina musi szukać sobie własnego profilu, pewno ten jest dosyć radykalny i bohaterski, może niektórych nawet dystansować do świętości, ale myślę, że to są wyjątkowe historie, które niech nas pobudzają i inspirują. Poszczególne aspekty życia Józefa, Wiktorii czy dzieciaków mogą każdą rodzinę motywować do stawania się świętymi, bo o to chodzi.
Męczennicy z Markowej w województwie podkarpacki patronują m.in. rodzinom, małżeństwom czy osobom starającym się o potomstwo. Takich osób nie zabrakło także na sądeckiej Górze Tabor. Za ich pośrednictwem prosili o łaski dla siebie. – Ja myślę, że to jest szczególny czas dla diecezji tarnowskiej i Nowego Sącza. Szczególnie dla rodzin, żeby prosić o pokój w rodzinach. Można też brać od nich przykład tego jak pomagać innym. Jest to wielka okazja, trzeba uczcić kogoś, kto się okazał bohaterem nam współczesnych czasów – mówią wierni, którzy uczestniczyli w przywitaniu relikwii. Byli to nie tylko parafianie czy mieszkańcy Nowego Sącza. Część z nich przyjechała tu specjalnie z okolicznych miejscowości.
Warto dodać, że Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z siedmiorgiem dzieci zostali zamordowania przez Niemców podczas II wojny światowej. Powodem egzekucji było to, że ukrywali Żydów. W ubiegłym roku zostali wyniesieni na ołtarze, a ich wspomnienie liturgiczne przypada 7 lipca, w dniu zawarcia sakramentalnego małżeństwa przez Józefa i Wiktorię.
Jak mówi proboszcz parafii św. Małgorzaty, ks. Jerzy Jurkiewicz, peregrynacje są ważnym wydarzeniem nie tylko dla Nowego Sącza, ale też dla całego regionu. – My jesteśmy takim miejscem na mapie peregrynacji. W okolicy była też Limanowa, a także będzie Grybów, ale dla Sądecczyzny najbliżej jest do bazyliki. Ciesze się, że błogosławiona Rodzina Ulmów zawitała do naszego miasta i na Sądecczyznę byśmy przez jej wstawiennictwo wypraszali sobie potrzebne łaski. Myślę, że jest to dobry czas kiedy walczymy o rodzinę i warto jest, żebyśmy w przykład błogosławionej Rodziny Ulmów się wpatrywali i ich naśladowali.
Relikwie Miłosiernych Samarytan z Markowej, bo tak nazywana jest błogosławiona Rodzina Ulmów, były już w Tarnowie, Bochni i Limanowej. W najbliższych dniach dotrą też do Grybowa, Pilzna i Mielca. Peregrynacje w diecezji tarnowskiej potrwają do soboty – 20 kwietnia.

 

Więcej:

https://rdn.pl/247935/relikwie-blogoslawionej-rodziny-ulmow-zostaly-wprowadzone-do-bazyliki-w-nowym-saczu-zdjecia/

 

5th International Conference of Media for Man

Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zapraszają na 5. Międzynarodową Konferencję Media for Man, która odbędzie się w dniach 23-24 kwietnia 2024 roku w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przy ul. Bobrzyńskiego 10.  

Tematem tegorocznej konferencji jest “Etyka mediów jako gwarancja bezpieczeństwa człowieka. Zagrożenia i wyzwania w Krajach Trójmorza” ("Media Ethics as a Guarantee of Human Security. Threats and Challenges in the Three Seas Countries"). Konferencja odbędzie się w języku angielskim.  

Instytut jest ośrodkiem specjalizującym się w tematyce etyki mediów, nazywanym już w środowisku medioznawczym krakowską Szkołą Etyki Mediów i rozpoznawanym jako ośrodek medioznawstwa personalistycznego. Ośrodek ten jako lider gromadzi badaczy z kilkunastu krajów, by nie tylko promować zagadnienia etyczne międzynarodowo, ale też stworzyć przestrzeń do współpracy i utrwalić kontakty z wieloletnimi partnerami w ośrodkach zagranicznych w zakresie badań etyki komunikacji. W konferencji wezmą udział przedstawiciele kilkunastu krajów. 

W dobie dynamicznego rozwoju nowoczesnych mediów zapewnienie bezpieczeństwa ludzkiego stało się sprawą priorytetową, a działania etyczne, chroniące godność osobistą i mienie są szczególnie istotne i bardziej aktualne niż kiedykolwiek wcześniej. Celem konferencji jest zgromadzenie ekspertów, naukowców, dziennikarzy, profesjonalistów mediów oraz interesariuszy – przedstawicieli krajów Trójmorza – aby zgłębić różne aspekty etyki mediów i bezpieczeństwa ludzkiego. Konferencja oferuje platformę do pogłębionych dyskusji i wymiany wiedzy na temat palących problemów na styku mediów, etyki i bezpieczeństwa. Uczestników zachęca się do aktywnego uczestnictwa i wkładu w kształtowanie standardów etycznych w dzisiejszych mediach w krajach Trójmorza. 

Przewodniczącymi komitetu organizacyjnego są dr hab. Katarzyna Drąg oraz dr Piotr Drąg. Kontakt e-mailowy:

Szczegółowy program wydarzenia oraz więcej informacji organizacyjnych znajdą Państwo:

 

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Doskonała Nauka - wsparcie konferencji naukowych, tytuł projektu „Etyka mediów jako gwarancja bezpieczeństwa człowieka. Zagrożenia i wyzwania w krajach Trójmorza”, nr projektu DNK/SP/550849/2022, kwota dofinansowania 143 600 zł, całkowita wartość projektu 165 100 zł. 

 

Rusza proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny Heleny Kmieć

 

Z ogromną radością przyjęłyśmy wiadomość o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Heleny Kmieć, wolontariuszki zamordowanej w Boliwii w 2017 r. – mówi siostra Savia Bezak ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Dębickich, która pełni funkcję ekonomki generalnej.

Helena Kmieć współpracowała z siostrami w przygotowaniu do otwarcia ochronki dla dzieci w mieście Cochabamba. – Bardzo się cieszymy, że ten proces został ogłoszony. Wielka radość panuje w naszych sercach. Liczymy na to, że wkrótce zostanie ogłoszona błogosławioną. Ta postać dziś uczy nas tego, że można pięknie przeżyć swoje młode życie, że można być dla bliźnich, że można bardzo kochać Pana Jezusa i z nim wszystko jest możliwe, ogromnie pociąga swoim dobrem nas i młodzież. Uczy nas dzielić się swoimi talentami, tymi darami, które otrzymaliśmy od Boga i myślę też, że jest wzorem dla młodzieży dla wolontariuszy, którzy decydują się na pomoc w krajach misyjnych. 
Siostra Savia Bezak była w Boliwii, gdy zginęła Helena Kmieć. – To był napad rabunkowy, chociaż do końca motywów nie znamy. Taki zapadł wyrok dla tego młodego człowieka, który to zrobił. Helena od tego wydarzenia mocno jest związana z naszym zgromadzeniem. Co roku w rocznicę jej śmierci odprawiana jest Msza św. w Dębicy, gdzie jest nasz dom generalny, a także w Cochabambie, gdzie to wydarzenie miało miejsce. 
W 2017 roku siostra Savia przyjechała do Boliwii, by reprezentować zarząd generalny podczas uroczystości poświęcenia i otwarcia nowo wybudowanej ochronki w Cochabambie. Helena razem z inną wolontariuszką pomagały w przygotowaniach do otwarcia ochronki. – Placówka ta jest dla nas bardzo ważna, ponieważ dom w Cochabambie jest siedzibą wikariatu misyjnego w Boliwii, a ochronka, w której doszło do tego zabójstwa rozpoczynała swoją działalność, była nowo wybudowaną placówką dla małych dzieci. Ta ochronka pięknie dziś pracuje, są w niej trzy grupy, ok. 70 małych dzieci od 1,5 roku do trzech, czterech lat. To miejsce się rozwija i jest bardzo potrzebne.
Edykt (zarządzenie) w tej sprawie rozpoczęcia procesu beatyfikacji i kanonizacji Heleny Kmieć, wydał metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski.
Jest także prośba do wszystkich, którzy mają jakiekolwiek dokumenty, pisma lub wiadomości dotyczące Heleny Kmieć – zarówno pozytywne jak i negatywne – aby przekazali je do kurii metropolitalnej w Krakowie do 30 czerwca 2024 roku.
Helena Agnieszka Kmieć urodziła się 9 lutego 1991 roku w Krakowie. Jej edukacja była w dużej mierze związana z Zespołem Szkół Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Libiążu, gdzie w 1998 roku rozpoczęła naukę w szkole podstawowej. Po jej ukończeniu kontynuowała naukę w gimnazjum, a następnie w liceum prowadzonym również przez to Stowarzyszenie. Po pierwszym roku nauki dwa kolejne spędziła na stypendium w żeńskiej szkole w Wielkiej Brytanii. W 2009 roku rozpoczęła studia inżynierskie na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, które ukończyła w 2014 roku.
W jej życiu bardzo ważnym aspektem stała się możliwość pomocy i świadczenia dobra drugiemu człowiekowi. Angażowała się w pomoc w nauce dzieciom w świetlicy Caritas i działalność w Katolickim Związku Akademickim oraz duszpasterstwie akademickim 'Albertinum” w Gliwicach. Prawie codziennie podczas studiów uczestniczyła we Mszy świętej, która była dla niej niezwykle istotnym punktem dnia.
W czasie studiów nawiązała także kontakt z Wolontariatem Misyjnym 'Salvator” prowadzonym przez zgromadzenie Księży Salwatorianów, w którym odkryła swoje powołanie misyjne. Na swoją pierwszą misję została posłana w 2012 roku do Galgaheviz na Węgrzech, gdzie prowadziła półkolonie dla dzieci.
W 2013 roku została posłana na misję do Zambii, gdzie pracowała z dziećmi ulicy. Następnie w 2014 roku wyjechała na misje do Timisoary w Rumunii, gdzie również podjęła pracę wśród młodych. Dnia 8 stycznia 2017 roku rozpoczęła półroczną posługę w ochronce dla dzieci prowadzonej przez Siostry Służebniczki Dębickie w Cochabambie w Boliwii. Jej posługa misyjna została tam niespodziewanie przerwana w nocy 24 stycznia 2017 roku, kiedy została brutalnie zamordowana.
Po śmierci Heleny Kmieć spontanicznie pojawiła się wśród wiernych opinia o jej świętym życiu oddanym Bogu i Kościołowi.

Szukaj w serwisie

Search - K2 Improved Search Plugin by Offlajn
Przeszukuj - Kategorie
Przeszukuj - Kontakty
Przeszukuj - Artykuły
Przeszukuj - Doniesienia
Przeszukuj - Tagi

Nowości w serwisie

logo DT 300

ADRES: KURIA DIECEZJALNA

33-100 Tarnów, ul. Piłsudskiego 6
tel. centrala 14-63-17-300, fax 14-63-17-309
e-mail:kuria(at)diecezja.tarnow.pl

Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej diecezji tarnowskiej umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.

Polityka prywatności serwisu Diecezji Tarnowskiej

 

Please publish modules in offcanvas position.

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Czytaj więcej Polityka prywatności Informację cookies strony internetowej zapewnia diecezja.tarnow.pl